Dřevěná stolička malovaná barvou Sadolin - Soft Blush color

Akrylová, alkydová barva na dřevo, nebo možná jen lak? Jak malovat dřevo v interiéru a co je venku, aby bylo náležitě chráněno a bylo dosaženo zamýšleného účinku? Přečtěte si našeho průvodce.

Co správně malovat dřevo? Přestože je tento materiál velmi populární (a velmi módní v mnoha stylech interiéru), někdy se stává, že nám chybí základní znalosti o malbě dřeva. A přesto se často stává, že chceme renovovat zahradní nábytek nebo osvěžit věkové skříňky, komody, lavičky nebo židle - které se nacházejí v podkroví nebo loví na bleším trhu. Jak začít a provádět práci, kterou potřebujete?

Než si vybereme dřevo barvy

Nejprve si v obchodě pro kutily nevybírejte náhodné barvy na dřevo. Nejprve musíme odpovědět na otázku týkající se účinku, kterého chceme dosáhnout. Jmenovitě: měla by být kresba dřeva zrna viditelná nebo chceme povrch zcela pokrýt zvolenou barvou?

V prvním případě bychom měli sáhnout po laku, oleji nebo vosku, ve druhém případě na akrylové barvy, které jsou vhodné pro středně používaný nábytek a mají dobré krycí vlastnosti.

Druhou věcí, kterou bychom měli zvážit: je dřevěný kus nábytku nebo předmět, který chceme malovat uvnitř nebo vně? Má-li nábytek stát na zahradě, musíme přemýšlet o dodatečné ochraně proti měnícím se povětrnostním podmínkám, výběru impregnace a laku.

Co namalovat dřevo, když chceme dosáhnout přirozeného účinku?

Přírodní materiály jsou nadčasovým trendem designu interiéru. Teplý vzor dřeva hraje důležitou roli, např. Ve skandinávském nebo rustikálním stylu. Abychom zdůraznili krásu dřeva a řádně ho chránili, můžeme dosáhnout laku, který chrání před vlhkostí a mechanickým poškozením (např. V případě pracovní desky v kuchyni). Lak může být bezbarvý nebo barevný a po jeho aplikaci je povrch dřeva hladký. Mnoho typů laků je určeno pro venkovní použití (např. Zahradní nábytek nebo terasy).

Nejméně invazivním činitelem, ale nejlepší péčí o dřevo je olej. Tento přípravek hluboce proniká do jeho struktury, aniž by ucpával póry dřeva, díky čemuž se z něj může vlhkost odpařovat. Naolejovaný nábytek se nejlépe renovuje pomocí stejného produktu.

Podobně můžeme použít také vosk, který pečuje a impregnuje dřevo. Po aplikaci je povrch hladký a mírně matný. Je však třeba vědět, že vosk nepronikne do struktury dřeva tak hluboko jako olej.

Uveďte barvu dřeva, tj. Druhy a vlastnosti nátěrových hmot na dřevo

Dřevěná barva zcela pokrývá její přirozený vzor zrna. To je skvělá volba pro mnoho starého nábytku, kde kresba zrna už nevypadá moc hezky, nebo když se chceme jen soustředit na barvu interiéru.

V současné době máme na výběr mnoho barev pro dřevo. Jedná se například o vodní barvy, které během aplikace nevydávají nepříjemný zápach.

Pro malování dřeva se nejčastěji doporučují akrylové barvy, které poskytují dobré pokrytí a nezanechávají silný zápach (což je důležité v případě alergiků nebo při malování nábytku do dětského pokoje). Malování akrylovými barvami dává dřevěnému povrchu matný, polomatný nebo saténový povrch. Akrylové barvy na dřevo fungují dobře pro nábytek se střední intenzitou použití. Jsou také vhodné pro malování obkladů, obkladů nebo okenních rámů. Po cca 6 hodinách od lakování je povrch připraven k použití. Obvykle nanášíme 1-2 vrstvy akrylové barvy na dřevo pomocí štětce nebo válečku.

U silně používaných povrchů bude užitečná alkydová barva, která se vyznačuje vysokou odolností. Doporučuje se zejména pro nátěry vystavené poškození, jakož i pro stoly a kuchyňské stoly. Alkydová barva schne déle, protože asi 12 hodin. Obvykle nanášíme dvě vrstvy (doporučení výrobce pro kontrolu vrstev).

Lakování dřeva venku

Dřevěný zahradní nábytek nebo terasové desky vyžadují zvláštní ochranu proti vlhkosti a měnícím se povětrnostním podmínkám. Pro venkovní lakování vždy používáme impregnaci dřeva, která účinně chrání materiál. V obchodě pro kutily stojí za to hledat produkty, které chrání dřevo nejen před vlhkostí, ale také před napadením škůdci. Impregnace jsou vhodné pro malování altánů, dřevěného nábytku v zahradě nebo pergol. Pronikají povrchem dřeva a chrání jej zevnitř, což znamená, že poskytují matný povrch a působí přirozeně. Nechrání se však proti mechanickému poškození.

Druhým produktem je lakovaná barva, také nazývaná azurová barva. Laková barva určená k lakování dřeva venku vytváří permanentní bariéru proti vlhkosti, chrání před UV zářením a napadením škůdci. Když natíráme dřevo lakem, stačí naneset vrstvu transparentního laku (aby bylo dřevo chráněno před mechanickým poškozením).

Jak připravit dřevo na malování?

Nezáleží na tom, zda dřevo, které chcete malovat, je určeno pro venkovní nebo vnitřní použití, ujistěte se, že je dostatečně suché. Vlhké dřevo může při malování prasknout a zdeformovat se. Kromě toho musí být dřevo nejen suché, ale také očištěno od prachu a nečistot. K odmaštění použijte hadřík namočený v rozpouštědle. Potom dřevo určené pro vnější povrch natříme impregnací a lakem a po zaschnutí táhneme transparentním povrchovým lakem.

Interiérové dřevo tuto ochranu nevyžaduje. Vše, co musíte udělat, je písek před odmaštěním. Dřevo natřete válečkem, štětcem nebo stříkací pistolí, nejlépe několikrát - pak si můžeme být jisti, že účinek bude trvalý a uspokojivý.

Dům je zateplen dřevem

Duo ze dřeva a šedé v interiéru

Vybíráme dřevěné lehátka

Kategorie: