Litinová pánev dobře a rovnoměrně distribuuje teplo a také jej udržuje po dlouhou dobu

Litinová pánev je mísa, která vydrží po mnoho let. Vede dobře teplo a udržuje teplotu po dlouhou dobu, nedeformuje se ani se nepřehřívá. Co je nejlepší smažit v litinové pánvi a jak se o to starat? Přečtěte si našeho průvodce.

Co je litina?

Litina je slitina železo-uhlík - velmi odolný materiál odolný proti korozi. Litina se používá hlavně při výrobě radiátorů, ale používá se také k výrobě domácích spotřebičů, včetně pánve a pekáče.

Co odlišuje litinové pánvi?

Litinové pánve jsou velmi odolné a pevné. Nádobí z litiny slouží v kuchyni po mnoho let - nekorodují a nezhoršují se vlivem vysokých teplot. I když se na vnější vrstvě objeví rez, nepronikne hluboko do materiálu. Litinové pánve a pekáče jsou proto dobrou investicí.

Proč stojí za koupi litinové pánve? Protože vede teplo velmi dobře - tyto typy nádobí se rychle zahřívají na velmi vysoké teploty. Důležité je, že se zahřívání provádí rovnoměrně a pánve si udržují teplo po dlouhou dobu. Jídla připravená z litinových pánví jsou šťavnatá a chutná.

Které železné pánve lze nalézt na trhu?

V obchodech koupíme dva typy litinových pánví:

Obyčejné - pevné, těžké. Neškrábají se, nedeformují se, rychle získávají teplo. Nelze je umýt v myčce na nádobí.

Smaltované litinové pánve - dražší, ale snadnější použití. Lze je umýt v myčce na nádobí. Zahřívají se pomaleji než tradiční litinové pánve.

Jaké jsou výhody litinových pánví?

  • jsou pevně vyrobeny;
  • dobře vedou teplo;
  • rovnoměrně se zahřívají;
  • při použití se nezhoršují;
  • nepodléhají korozi.

Jaké jsou nevýhody litinové pánve?

  • Je to velmi těžké. Při nákupu litinové pánve je proto vhodné věnovat pozornost tomu, zda má pohodlnou dřevěnou rukojeť. Velké pánve (větší než 30 cm v průměru) by měly mít až dvě držadla.
  • Po použití musí být setřený do sucha - jinak se na povrchu objeví rez.

Co je nejlepší smažit na litinové pánvi?

Vše můžete smažit v litinové pánvi. Mísa funguje dobře na smažení masa v hlubokém tuku (kotlety, dušené maso), palačinky, přípravu zeleniny. Jídla z litinové pánve jsou šťavnatá a chutná.

První použití litinové pánve

Litinové pánve, které nejsou smaltované, vyžadují tzv koření. Před prvním použitím by měla být pánev důkladně vyčištěna - můžete použít tekutinu na mytí nádobí, která vám umožní mimo jiné odstranit vosky aplikované na pánev. Po důkladném očištění a vysušení pánve papírovou utěrkou na něj položte rostlinný olej a sádlo - je důležité to udělat z obou stran (tj. Také shora).

Potom asi na jednu hodinu "vypálíme" pánev v peci při vysoké teplotě (200 - 250 stupňů). Dáme pánev vzhůru nohama. Za zmínku také stojí uvedení hliníkové fólie - bude shromažďovat tuk, který bude odkapávat ze železné pánve.

Jak se starat o litinové pánvi?

Litinová pánev musí být zachována po dlouhou dobu. Po každém použití by se měl důkladně omýt a otřít do sucha. Mytí tradiční litinové pánve není nejjednodušším úkolem - porézní povrch dobře absorbuje tuky. Takovou pánev je obtížné čistit, ale vyplatí se to dělat velmi pečlivě - jinak se rychle objeví rez, který začne škrábat vnější povrch misky.

Kuchyňské zábradlí užitečné vybavení kuchyně

Skandinávský styl v kuchyni: inspirace

Malá kuchyňská řešení

Nástěnné dekorace v kuchyni a jídelně: obrazy, grafika, fotografie

Kategorie: