Která funguje lépe doma: centrální klimatizace nebo klimatizace? Klimatizace bude užitečná zejména v horkých dnech. Odborník představuje klady a zápory klimatizace a klimatizace v bytě.

Podmínkou používání plné klimatizace (udržování teploty, vlhkosti a čistoty vzduchu na požadované úrovni) je instalace centrální jednotky klimatizace v domě s rekuperací tepla a vlhkosti, která připravuje vzduch, a síť kanálů, které je vedou do všech místností a dalších - z nich se odvádí použitý vzduch.

Centrální klimatizace vyžaduje přípravu ve fázi výstavby domu

Taková klimatizace kromě značných finančních výdajů (nákup, montáž, údržba) vyžaduje také včasné rozhodnutí o takové investici při navrhování domu. Při provádění centrální klimatizace musí být vodorovné potrubí skryté, například v zavěšených podhledech, svisle uzavřeno tak, aby byly neviditelné, a klimatizační jednotka by měla být umístěna mimo ložnici, aby provoz ventilátorů nebyl zatěžující, zejména v noci.

Nevýhodou centrálního klimatizačního systému je neschopnost regulovat teplotu a vlhkost v jednotlivých místnostech, což v případě místností s okny obrácenými do různých směrů světa znemožňuje splnění požadovaných vnitřních parametrů. K zajištění vzduchu v množství potřebném pro dýchání a odstranění znečištění se používají vzduchotechnické jednotky s rekuperací tepla a udržování teploty na vhodné úrovni - klimatizační jednotky.

Centrální nebo místní klimatizace?

Tímto způsobem můžete udržovat požadované parametry vzduchu v každé místnosti. Klimatizace nemusí být schopna regulovat vlhkost, ale v létě klimatizace suší vzduch. To je výhodné, protože lidské tělo funguje lépe při vyšších teplotách a nižší vlhkosti, což souvisí s tím, jak se teplo uvolňuje potem. Typická klimatizace neposkytuje čerstvý vzduch do místnosti, takže nenahrazuje ventilaci, ale pouze ji doplňuje. Chlazení klimatizačními jednotkami se provádí lokálně: jedno stacionární zařízení obvykle obsluhuje jednu, méně často dvě nebo tři místnosti (klimatizační jednotky typu multiisplit). Někdy se také používají přenosné klimatizace. Po ochlazení vzduchu v jedné místnosti je přesunut do jiné, aby se tam zlepšila kvalita vzduchu.

Centrální klimatizace - výhody a nevýhody

- klimatizace je centrálně ovládaná,

- centrální klimatizace dodává čerstvý vzduch, zlepšuje jeho teplotu, vlhkost a čistotu po celý rok;

- centrální klimatizační systém vyžaduje instalaci během výstavby nebo velké obnovy;

- ovládací panel a kanály zabírají hodně místa; kanály musí být skryty ve stěnách a stropech;

- kontrola teploty a vlhkosti je ústřední.

Výhody a nevýhody místní klimatizace

- místní klimatizace, ale jedna klimatizace (přenosná) lze použít k chlazení vzduchu v několika místnostech je levnější než potrubí;

- klimatizace v létě zlepšuje teplotu a odvlhčuje vzduch; nedodává do místnosti čerstvý vzduch a vyžaduje interakci s větráním potrubí s regenerací tepla a vlhkosti;

- lze instalovat do stávajícího domu bez poškození interiéru;

- venkovní jednotka má relativně malé rozměry; pouze tenké měděné trubky jej připojují k vnější straně a teplota je individuálně regulovaná v každé místnosti.

Pokojové rostliny, které čistí vzduch doma

Který čistič vzduchu byste si měli vybrat?

Kategorie: