Mech na zdi je levným způsobem, jak vyzdobit nejen stěny, ale i nábytek. Nepotřebuje péči, podříznutí, zachovává si své barvy. Konečný výsledek závisí pouze na naší fantazii a myšlence výstavy. Zkontrolujte, co odlišuje dekorativní mech na zdi. Představujeme také inspirativní design interiéru, který takové řešení využívá.

Vertikální zahrady jsou novými trendy v dekoraci interiéru. S rostoucí popularitou přírodních rostlin hledají designéři inovativní nápady pro jejich zobrazení. Lesní mech, známý také jako dekorativní mech, se stále více objevuje v moderních urbanistických návrzích bytů a domů. Architekti záměrně používají tzv efekt zelené zdi pro interiérové dekorace v minimalistickém nebo skandinávském stylu. Intenzivní zelená barva mechu se hodí pro laboratorní bílé odstíny betonu, ale bude také v monochromatické místnosti.

Mech na zdi. Co je dekorativní mech?

Mech na zdi je obvykle lišejník, ne skutečný lesní mech. V obchodech najdete lišejníky zvané škrábání sobů ( Cladonia ragniferina ). Je to druh hraničící s řasami a houbami, který má stromovitý zvyk a zachovává zelené zbarvení, dokonce i bez kontaktu se zemí. Obchody nabízejí škrábání sobů v různých barvách - od živé zelené až po intenzivní odstíny červené nebo fialové.

Obchody samozřejmě najdou také skutečný mech na zdi, který je vhodně vytvořen a navržen pro pohodlnou instalaci (kupujeme hotové panely, které stačí připevnit pomocí montážního lepidla). Příklady odrůd jsou mech lesní, travní a polštářový.

Výhody mechu na zdi

Mech na zdi nepřiláká prach ani neshromažďuje různé nečistoty, takže je pro alergiky zcela bezpečný. Má také vynikající akustické vlastnosti (umlčuje byt), nevyžaduje speciální péči, je také zcela přírodní a neobsahuje žádné chemikálie. Je to také dekorace s dlouhou životností, která vždy potěší oko živou, přirozenou zelení (nebo jinou barvou, pokud si ji vyberete). Instalace je také snadná, protože to uděláme sami (více o tom později).

Jak pěstovat mech na zdi?

Substráty s dekorativním mechem potřebují asi 50% vlhkost vzduchu, ale bez potřeby dalšího zavlažovacího systému nebo hnojiva. Dekorativní mech lze použít v místnostech s nízkým světelným přístupem a nízkým slunečním světlem. Na dobře vybraném místě v domě se jeho struktura nezmění natolik, aby vyžadovala pravidelné podbízení nebo péči. Mech na zdi se doporučuje nejen pro soukromé interiéry. Již několik let zdobí veřejné prostory. Bude pracovat v restauraci, kanceláři nebo recepci.

Jak aplikovat mech na zeď?

Bohatá paleta barev podporuje tvorbu zajímavých tvarů. Můžeme vytvořit velmi odlišné tvary od dekorativního mechu, např. Písmen, kruhů, čtverců. Zařízení se přizpůsobí jakémukoli interiéru, protože je připraveno k instalaci ve formě panelů nebo jako připravená dekorace k instalaci nejen na zeď, ale také nábytek. V prezentovaném designu interiéru architekt Hubert Dziedzic obohatil interiér ložnice a koupelny o dekorativní mechová kola. Interiéry tak získaly prvek barvy a originální úpravy.

Nebo možná umělý mech?

Můžeme také představit takové řešení uvnitř. Je to levnější alternativa k přirozenému mechu, ale je klamně podobná. Je k dispozici ve formě snadno instalovatelných panelů a například rolí (podobně jako umělá tráva pro balkon).

Je však třeba si uvědomit, že živý mech má mnoho výhod a má dlouhou životnost, není tedy třeba jej nahrazovat plasty, které se řídí pouze cenou.

Zelené rostliny v designu interiéru: návrat k přírodě

Hrnkové rostliny se vracejí do interiérového designu

Módní tapety: palmy znovu nahoře!

Kategorie: