Pivoňky jsou jednou z nejpopulárnějších okrasných rostlin. Vypadají zvláště působivě během květu. Jejich krásné, velké a voňavé květiny potěší každého. Pivoňky lze pěstovat také v květináčích umístěných na balkonech nebo terasách.

Pivoňky, také nazývané pivoňky (Latinské Paeonia ), jsou velmi populární rostliny, které se často pěstují v zahradách. Když kvetou, potěší krásné, vonné květy v různých odstínech růžové, červené a bílé. K dispozici jsou také žluté pivoňky (i když mnohem méně často). Pivoňka květiny mohou být jednoduché, plné nebo polodvojité.
V zahradách se nejčastěji pěstuje čínská pivoňka (Latin Paeonia lactiflora ), ačkoli se také vyskytuje lékařská pivoňka ( Paeonia officinalis ) a pivoňka stromová ( Paeonia suffruticosa ).
Čínská pivoňka rozkvétá v červnu (když je příznivé počasí, kvetení může začít již koncem května) - začátky odrůd začnou kvetou na začátku června, pozdní odrůdy - na konci tohoto měsíce. Během tohoto období jsou řezané pivoňky k dispozici ve velkém množství na bazarech, na trzích nebo uličních stáncích - jedná se o jednu z nejkrásnějších květin pro kytice.

Květiny na balkon: intenzivně vonné. Balkon s květinami

Pěstování pivoněk v zahradě

Pivoňka je trvalka, která může na jednom místě růst mnoho let. Při plánování výsadby pivoňky na zahradě pečlivě vybíráme místo pro ni v souladu s požadavky rostliny. To je ještě důležitější, protože pivoňka nemá rádi opětovnou výsadbu.
Nejlepší místo pro pivoňky je teplé a slunné místo - v takových podmínkách rostlina dobře poroste a bohatě kvetou. Substrát pro pivoňky by měl být úrodný, dobře odvodněný a hluboce kultivovaný, nejlépe středně kyselý (pH 5-6). Mokré a těžké půdy nejsou pro tuto víceletou rostlinu vhodné. Neplánujte pěstovat rostliny v blízkosti pivoňky, která by s nimi konkurovala o živiny.
Nejlepší čas na pěstování pivoněk v zemi je přelom srpna a září. Před výsadbou pivoněk vykopat velkou díru a položit vrstvu hnoje na dno - kompost nebo hnoj (hnojivo by mělo být lehce smícháno se zemí). Hloubka výsadby pivoňky je důležitá. Kořeny zasazujeme spíše mělce, tak, aby oči, z nichž výhonky rostou, nebyly v hloubce více než 3-5 cm. Pokud je zasadíme příliš hluboce, rostlina nemusí květovat. Poprvé, pivoňky obvykle kvetou ve třetím roce po výsadbě. Stojí za to chránit mladé rostliny zimou vrstvou mulče, která je chrání před mrazem.
Pivoňky by měly být napojeny pravidelně, zvláště když neprší. Rostliny musí být také hnojeny každý rok, nejlépe přírodním hnojivem (hnojem nebo kompostem).

Pěstování pivoněk v nádobách na balkóně a terase

V kontejnerech umístěných na balkonech nebo trasách můžete pěstovat čínskou pivonku a její odrůdy nebo lékařskou pivoňku . Je však třeba mít na paměti, že pivoňky netolerují dobře a potřebují poměrně velký kontejner, protože jejich kořenový systém poměrně výrazně roste. Z tohoto důvodu by hrnce nebo krabice, na které chceme pěstovat pivoňky, měly být velké (asi 50 - 60 cm v průměru). Nezapomeňte na zalévání a hnojení rostlin v sezóně a na řádnou ochranu kontejnerů s rostlinami před zimou.

>> Číst také: Keře na balkoně města! Jak pěstovat okrasné keře na balkóně v bloku?

Řezané pivoňky do vázy

Pivoňka květiny jsou skvělé pro řezání do vázy. Květiny lze stříhat i ve fázi barevné pupeny - budou se vyvíjet také v nádobě s vodou, ale nejlepší je řezat, když je pupen otevřen přibližně v 1/3 (pak to bude dekorace nejdelší dobu). Řezané pivoňky by měly být vloženy do vody co nejdříve, před odříznutím konců výhonků ostrým nožem. Voda ve váze musí být měněna denně, vždy stonek mírně řezejte.

>> Také si přečtěte: Řezané květiny: jednoduché řezané květinové dekorace pro váš domov

Květiny na balkóně - zajímavá dekorativní řešení

Jarní květiny v kyticích

Kategorie: