Před objednáním elektrikáře se rozhodněte, kam instalovat elektrické zásuvky a vypínače. Stojí za to je dobře naplánovat, aby se zdi zbytečně nevytvářely, když se ukáže, že je musíme přesunout. Nezapomeňte, že zásuvky pro koupelny a kuchyně musí splňovat příslušné normy.

Před objednáním elektrikáře se rozhodněte, kam mají být elektrické zásuvky a spínače světla nainstalovány. Při plánování uspořádání elektrických zásuvek v bytě a vypínačů (kontaktů) pamatujte na několik základních pravidel.

Kam instalovat zásuvky a vypínače?

Spínače ovládání osvětlení jsou nejvhodnější umístěny uvnitř místnosti, hned vedle vchodu, na místě, kde můžeme zapnout světlo do místnosti, do které se chystáme vejít. Ideálním místem je místo na zdi, kontrolované dveřmi, ze strany kliky, prověřené v průběhu let, intuitivní a tradičně upevněné, ve výšce asi 140 cm nad podlahou a ve vzdálenosti asi 15 cm od otvoru dveří. Nezapomeňte na odpovídající počet otvorů pro spínače a spínače v domácím osvětlení. Počet zásuvek a světelných vývodů (tzv. Plechovek) obvykle závisí na standardu vybavení. Pohodlný počet zásuvek se pohybuje od 7 do 11 kusů, zatímco počet projekcí - od 2 do 3.

Elektrické zásuvky. V jaké výšce je instalace zásuvek pro práci?

Zásuvky by měly být namontovány v různých výškách - v závislosti na místnosti, které jsou určeny, jejich účelu a intenzitě použití dané zásuvky. A tak:

► zásuvky pro připojení malých domácích spotřebičů v kuchyni by měly být namontovány na zeď, nad úrovní skříně, tj. Přibližně 100-120 cm nad podlahovou rovinou;

► zásuvky pro samostatně stojící lednici jsou obvykle instalovány přibližně 30 - 100 cm nad úrovní podlahy;

► zásuvky myčky by měly být umístěny přibližně 30-50 cm nad úrovní podlahy.

Je dobré namontovat zásuvky pro připojení vestavěného zařízení na zeď za sousední skříň a ponechat otvor v zadní stěně pro snadný přístup. Můžete také investovat do speciálních elektrických zásuvek skrytých v desce.

Kam instalovat elektrické zásuvky: bez zkratů!

Samostatné instalační obvody (jednofázové) by měly napájet stropní a nástěnná svítidla. Samostatná cesta by měla podporovat zásuvky určené pro přepínání malých domácích spotřebičů (rychlovarná konvice, mixér, toustovač, kavárny atd.) A elektrická zařízení větších rozměrů a výkonu, tj. Myčka nádobí, lednice s mrazákem nebo pračka. Na keramickou desku (obyčejné nebo indukční) a případně na vysokovýkonný elektrický ohřívač vody jsou instalovány oddělené obvody (třífázové, zakončené plechovkou).

Dobré zásuvky: 8 pravidel, které byste měli mít na paměti

1. Přemýšlejte o tom, kam chcete umístit lampy a audio-video zařízení, označte místo poblíž elektrických zásuvek (pro každý 4-6 m 2 povrchu místnosti by měla být alespoň jedna zásuvka).
2. Optimální výška zdířky nad podlahou je 0, 3 m (stále je vhodné se k nim dostat a kabely jsou stěží viditelné).
3. Spínače se obvykle instalují ve výšce ramene dospělého. Pokud je člen domácnosti na vozíku, instalujte jej ve výšce, která je pro něj nejpohodlnější.

4. V kuchyni naplánujte elektrické zásuvky pro domácí spotřebiče. Jsou umístěny těsně nad pracovní deskou nebo pod horní skříňky.
5. Velké elektrické zařízení připojte k zásuvkám uzemněním: kolíkem nebo se dvěma svorkami (německý typ, tzv. Schuko). Ty si můžete koupit v online obchodech a velkoobchodech.
6. V koupelně jsou zásuvky odolné proti stříkající vodě. Mají označení IP44. Jsou instalovány 1, 4 m nad podlahou, pokud možno od mokré zóny.
7. Stojí za to ocenit spínače s stmívači. Šetří nejen elektřinu, ale také pomáhají rychle vytvořit intimní náladu v místnosti.
8. Důležité: nezapomeňte na bezpečnostní pravidla. Instalaci provádějte pouze kvalifikovanými elektrikáři.

Spider stropní lampy, nebo nápad pro kreativní osvětlení

Lampy do obývacího pokoje - jak zařídit obývací pokoj?

Kategorie: