Televize LG OLED C9

Určitě narazíte na televizory OLED hledající model pro sebe. Heslo OLED může být také známo ze smartphonů. Je zřejmé, že televizory OLED jsou dražší než ostatní. Proč tento rozdíl? Co odlišuje technologii OLED? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Jak se liší OLED od QLED? Odpovědi na tyto otázky naleznete v níže uvedeném článku.

Co je to technologie OLED?

OLED je technologie založená na organických diodách - odtud název O. Klíčem u OLED televizorů je to, že matice není osvětlena v zónách nebo na okrajích, ale spíše jako celek. Za každým pixelem je malá LED dioda. Díky tomu je možné vytvořit dokonalou černou (jednoduše vypnutím jednoho pixelu), a tím také dosáhnout téměř neomezeného kontrastu. Díky tomu jsou OLED televizory schopny nabídnout velmi vysokou kvalitu obrazu. V současné době je v mnoha ohledech nejpokročilejší televizní technologie, kterou lze zakoupit.

OLED TV - klady a zápory

Největší výhody televizorů OLED jsou kvalita obrazu, kontrast, hloubka, reprodukce barev a černá. Všechno je na takové vysoké úrovni, že OLED televizory se často používají jako referenční monitory ve filmových studiích. Je to OLED, které jsou schopny vykreslit obraz přesně tak, jak to chtěl režisér. Televize OLED jsou bohužel poměrně drahé. Jejich cena se v průběhu let významně snížila, stále však jde o náklady nad 5 000 PLN. Kromě toho jsou široce dostupné pouze 55palcové a 65palcové televizory OLED. Nenajdeme menší obrazovky a 77palcové obrazovky jsou již velmi drahé.

Je zde také problém s jasem obrazovky. Tento je mnohem nižší než na horních LCD obrazovkách. Z tohoto důvodu není efekt HDR často tak dobrý jako u nejlepších LCD televizorů. Především je obtížné sledovat tmavé scény ve slunné místnosti na obrazovce OLED.

Vypálí se OLED TV?

Nevýhodou televizorů OLED, které stojí za to věnovat více prostoru, je otázka vypalování a životnosti. Současná generace OLED TV je již dostatečně zralá, aby mohla hladce pracovat 100 000 hodin. To znamená, že životnost není problém. Podobně, pokud jde o afterimages, tj. Vypalování obrazovky. Tento jev znamená, že televizní obrazovka zanechá stopu dříve zobrazeného obsahu. Nejčastěji se jedná o informační lištu z televizních kanálů nebo logo kanálu - k tomu dochází po dlouhých projekcích s vysokým jasem. Aby k takové události došlo u současných televizorů, musíme se snažit, tj. Sledovat daný kanál po dobu asi desítek hodin bez přerušení a navíc musí být nastaven vysoký jas. Doma by se to nemělo stát, ale pokud k tomu dojde, je nepravděpodobné, že se záruka uplatní.

Co je dobré vědět: Musíme si také pamatovat, abyste nechali OLED TV připojenou k napájení v pohotovostním režimu. Pokud ji nepoužíváme, aktivují se speciální mechanismy čištění matic, čímž se eliminuje riziko následných obrazů nebo vypálení obrazovky. Vytažením zástrčky z kontaktu nebo přerušením dodávky energie tedy můžeme takový televizor snadno poškodit.

Televizní reproduktory a zvukové panely - způsob, jak vytvořit dobrý zvuk

Televizory OLED a QLED - jaký je rozdíl?

Kromě televizorů OLED se na trhu objevují také televizory QLED - jedná se však o zařízení ve dvou různých technologiích. Obrazovky QLED jsou vyspělé LCD televizory s další vrstvou kvantových bodů, díky nimž mohou zobrazovat širokou škálu barev. Jejich provoz je jiný, mají také své klady a zápory. Na televizorech QLED, i při pokročilém podsvícení, jsou černá a kontrast slabší než na obrazovkách OLED. Jas je však mnohem vyšší, nehrozí žádné riziko vypálení obrazu a menší a větší úhlopříčky obrazovky jsou dostupné za lepší ceny. Výběr technologie závisí spíše na našich osobních preferencích, umístění a způsobu prohlížení obsahu v televizi, jakož i na přímém srovnání jednotlivých modelů.

Na co OLED TV stojí za pozornost?

Všechny OLED televizory jsou založeny na matricích vytvořených společností LG.Display. To však neznamená, že každý z nich je stejný. Panasonic například vyvinul a uvedl do provozu výrobu panelu pro svůj model GZ2000. V jiných zařízeních je rozdíl způsoben procesorem použitým pro zpracování obrazu. Mezi další problémy patří operační systém (platforma Smart TV), vzhled, vestavěné reproduktory a doplňky, například podsvícení Ambilight. Nejzajímavější modely na trhu jsou:

LG R9 - Televize válcovaná společností LG . Koncept byl představen na CES 2022-2023 v Las Vegas a Design Week 2022-2023 v Miláně. Televize, která bude pravděpodobně v prodeji letos, ale bude stát hodně. Rozhodně však inovativní a na rozdíl od jiných.

LG W9 - TV s plochou obrazovkou, připevněný ke zdi, s velkým zvukovým panelem dole. Slimness je hlavním důvodem tohoto modelu. Musíte to vzít v úvahu při uspořádání místnosti, abyste mohli plně využít výhod takového designu.

LG C9 - základní OLED TV od LG pro roky 2022-2023. Skvěle vypadající a zároveň nejdostupnější.

Panasonic GZ2000 - jeden z technologicky nejvyspělejších televizorů na trhu. Navíc se zvukovou technologií Dolby Atmos a podporou obou standardů HDR - Dolby Vision a HDR10 +.

Philips OLED + 903 - TV s reproduktory Bowers & Wilkins a technologií Ambilight.

Sony AF9 - obrazovka také s jedinečným designem, Android TV 8.0 a zajímavým zvukovým řešením (celá obrazovka je reproduktor).

Jak vybrat nejlepší TV

Kategorie: