Prýmek lze k kufru připojit drátem.

Smyčka je módní tropická rostlina, kterou jsme stále více ochotni ozdobit interiéry. Spletence jsou nejen ozdobné, ale také mají malé nároky na kultivaci. Nepotřebují být zasazeny do květináčů v zemi - mohou být pěstovány na kousku kůry nebo v dekorativní skleněné misce. Jak se starat o spleti v bytě? Přečtěte si našeho průvodce.

Krásné rostliny mohou přidávat rozmanitost do jakéhokoli interiéru, zejména pokud mají takový exotický vzhled jako spletence (tillandsie) . Tento typ zahrnuje více než 500 druhů, ale jen několik z nich lze pěstovat v našich bytech. Většina zamotání jsou epifyty, tj. Rostliny, které obývají větve stromů, dutiny ve skalách nebo padlé kmeny. Jejich kořenový systém je v úpadku nebo vůbec ne, protože spletence získávají ze vzduchu vodu a živiny a kořeny používají pouze jako upevňovací prvek. V závislosti na druhu, spletence preferují více (spletení se zelenými listy) nebo méně vlhké prostředí (spletení se šedými listy) a mohou být ve formě visících výhonků nebo hustých listových rozet.

Zamotání v bytě: pěstování

Zamotky mohou být pěstovány v květináčích nebo bez substrátu, například na větvích. Bez ohledu na formu kultivace by však měla být veškerá opalescence poskytována s vhodnou teplotou (v létě přibližně 20–25 ° C, v zimě 15–18 ° C pro zelené druhy a přibližně 10–15 ° C pro šedé druhy) a dostatečně vysokou vlhkostí. Jinak se spletence začnou zvracet a dokonce umřou. Pěstování spletenců v bytě je také třeba si uvědomit, že se jedná o rostliny rodiny bromeliadů, takže když mizí, jejich hlavní rozeta zemře a na jejím místě se objeví několik rozet. V závislosti na druhu lze spleť pěstovat v květináčích, teráriích, skleněných kuličkách nebo připevnit (pomocí rybářské šňůry nebo netoxického silikonového lepidla) na větve, kousky kůry, zajímavé balvany a dokonce umístit do skořápek. Takové kompozice jsou dekorativní a zabírají málo místa, takže je snadné je zobrazit i tam, kde nemáme volný prostor pro vložení tradičního hrnce.

Zapletení: doporučené druhy pro začátečníky

  • Modré pletení: Tillandsia cyanea

Jedním z nejběžnějších druhů zamotání v bytě je Tillandsia cyanea, což je velké modré zapletení, které je ve formě volné velké rozety složené z úzkých dlouhých listů, které se vyvíjejí venku. Jeho další výzdobou jsou velmi atraktivní lila-fialové květenství složené z barevných dlaždic barevné barvy a stálých fialově modrých květů. Zamotá se kvetou v různých časech, ale nejčastěji na jaře nebo na podzim. Modré zamotání je jednou z mála ryb, které lze pěstovat v květináči. Nesmí se však zasazovat do běžné květinové půdy, pouze do zvláštního substrátu, který se skládá převážně z rašeliny a rašeliníku. Půda musí být lehká a propustná, protože v těžkých a mokrých jemných kořenech se zapletení rychle zhnije. Modré zamotání pochází z tropické a vlhké klimatické zóny, proto by měla mít během celého roku poměrně vysokou teplotu (20-25 ° C v létě, 15-18 ° C v zimě), hodně rozptýleného světla a velmi vlhkého vzduchu. Přestože se velký modrý mech pěstuje v nádobě, při zalévání nalévejte vodu do dutiny listové rozety, ne do hrnce. Jeden by měl také pamatovat na časté stříkání vzduchu (dokonce 2-3 krát týdně) a umístění hrnce na základnu s vlhkými expandovanými jílovými bloky. Je také dobré pěstovat spletené pletivo poblíž venkovního akvária nebo jej umístit do teplého, jasného a vlhkého květinového okna.

  • Tillandsia ionantha

Tillandsia ionantha je další populární druh zamotání. Tento drobný, dosahující jen několika centimetrů spletení, je ve formě roztažné rozety, sestávající z tuctu nebo tak krátkých, tuhých, směrem ven zakřivených listů pokrytých jemnými šedými chloupky. Květy, které se objevují v létě, jsou malé a mají fialově červenou barvu. Těsně před květem listy zčervenají. Tillandsia ionantha je rostlina se suchším klimatem než předchozí druh, takže vyžaduje méně vody a snáší trochu suchého vzduchu. Rostlina také upřednostňuje jiný teplotní rozsah, který by měl být kolem 20-25 ° C v létě a 10-15 ° C v zimě. V průběhu celého roku se očekává hodně rozptýleného světla. Tento zapletený druh nemá žádné kořeny, takže může být umístěn na větve nebo ve skořápce.

  • Papilloma: Tillandsia usneoides

Nejoriginálnější z opátů nalezených v bytech je papilární oplate - Tillandsia usneoides. Rostlina neprodukuje kořeny a má podobu dlouhých, šedých, visících, tenkých, rozvětvených výhonků, pokrytých malými, stříbrně šedými listy a malými šupinami. Vypadá skvěle zavěšeno na větvích nebo větvích. Papilární odchyt by měl mít přístup k velkému množství světla, zvýšené vlhkosti a různým teplotám v zimě (kolem 12-15 ° C) a v létě (20-25 °).

Zamotání v bytě: zalévání

Domácí zapletení není vždy snadné, takže před nákupem rostlin stojí za to znát přesně jejich očekávání. Mezi nejčastější chyby při pěstování patří příliš časté zalévání, neschopnost přizpůsobit podmínky pěstování požadavkům druhu (příliš nízká vlhkost vzduchu, příliš málo světla, nedostatečná teplota, nadměrná vlhkost substrátu), postřik tvrdou vodou a lesk listů. Zapletení patří k rostlinám, které se mohou přizpůsobit různým podmínkám, ale reagují na závažné kultivační chyby docela rozhodně, např. Inhibice kvetení (příliš málo světla), sušení konců listů (příliš nízká vlhkost), kořenová hniloba (příliš mnoho vody v zemi), stejně jako výskyt škůdců (např. štítů nebo mealybugs) nebo nemocí (např. šedá plíseň).

Exotické rostliny v bytech - viz VIDEO

Zapletení je jen jedním z příkladů exotické rostliny pěstované v polských domovech. Co ostatní stojí za to mít? Například kumquat, echmea nebo guzmannia. Podívejte se na video na toto téma!

Rostliny doma: jak rostliny vytvářejí prostor?

Pokojové rostliny neobvyklým způsobem GALERIE INSPIRACE

Monstera uvnitř: 16 inspirací

Kategorie: