Koberec doma má mnoho funkcí. Není to jen krásná dekorace, která dokáže změnit interiér a zvýšit jeho prestiž. Koberec účinně tlumí zvuky, vyhřívá místnost, poskytuje nám pohodlí a bezpečí, uleví kloubům a páteři a také pohlcuje prach a nečistoty, aby se nešířily po místnosti. Do jakých místností v domě bychom měli dát koberec? Co stojí za zapamatování?

Koberec doma - obývací pokoj, jídelna, ložnice, dětský pokoj, kancelář

Koberec v každé místnosti se bude řídit svými pravidly, takže než se rozhodneme pro koupi konkrétního modelu a barvy, ověřte si, na co je dobré pamatovat při výběru koberce do obývacího pokoje, jídelny, dětského pokoje nebo koupelna.

1. Obývací pokoj – pokud máte prostorný obývací pokoj, vyplatí se zvolit velký koberec. Proporce dlouhého a úzkého obývacího pokoje lze vylepšit umístěním dvou menších čtvercových nebo kulatých koberců. Oblíbeným uspořádáním koberce v obývacím pokoji je relaxační zóna, takže pohovka, konferenční stolek a křeslo jsou celé na koberci nebo jej překrývají. Koberec v bytě také dokáže oddělit zóny v dané místnosti, což se osvědčí zejména v moderních obývacích pokojích kombinovaných s kuchyní. V tomto typu interiéru pomocí několika menších koberců rozdělíme prostor na obývací, jídelní a kuchyňskou zónu.

2. Jídelna – Stejně jako u koberce v obývacím pokoji by koberec v jídelně měl být dostatečně velký, aby se do něj vešel stůl a židle. Bylo by dobré, kdyby byl z každé strany alespoň o 1 m širší než deska stolu – usnadní to odsun židlí a zabrání shrnování okrajů koberce. Nejlepší koberce do jídelny jsou modely s krátkým vlasem vyrobené ze syntetických vláken.Snadno se čistí a jsou odolné vůči skvrnám a nečistoty a drobky hůře pronikají

Ručně tkaný šedohnědý koberec. Zdroj: Maraa Carpets / v prodejnách Carpets & More.

3. Ložnice - zde stojí za to zaměřit se na pohodlí a komfort. Při nákupu koberce do ložnice vybírejte měkké huňaté modely s dlouhým vlasem - ložnici zahřeje a zútulní. Dobrý koberec v ložnici navíc dobře odhluční místnost, aby se k nám nedostal hluk zvenčí. Postavme koberec v ložnici tak, aby přesahoval několik desítek centimetrů za okraj postele. Můžeme zvolit i dva menší koberečky a umístit je na obě strany postele.

4. Dětský pokoj - v takovém interiéru se bude hodit koberec pro speciální úkoly, tedy takový, který je nejen pohodlný, ale také odolný vůči nečistotám a snadno se čistí. Nejlepší koberce pro děti jsou vyrobeny z akrylu nebo polyesteru, nutně s protiskluzovou silikonovou podšívkou, která zajistí bezpečnost našeho batolete při intenzivní hře.Polyester a akryl se skvěle hodí i do pokoje malého alergika, protože se v nich nevyvíjejí houby, plísně a další škodlivé mikroorganismy.

5. Studovna - domácí pracovna se dá zařídit mnoha způsoby, ale vyplatí se ji vybavit měkkým, na dotek příjemným kobercem. Postavme stůl a židli na velký koberec, zajištěný protiskluzovou podložkou.

Koberec v domě - předsíň, kuchyně, schodiště, koupelna, terasa

6. Předsíň - předsíň je výkladní skříní domu, je to první místo, které hosté vidí, když překročí práh našeho bytu. Bylo by dobré dbát na to, aby byl koberec v předsíni udržovaný a v dobrém stavu. Pamatujme také, že do předsíní jsou nejlepší tmavé koberce s krátkým vlasem ze syntetických vláken. Předpokládá se, že koberec předsíně by měl být o 10 centimetrů užší než chodba a o 50 cm kratší než délka předsíně.

7.Kuchyně - může se zdát, že kuchyně je pro koberec poněkud neobvyklým místem, ale stále častěji v této místnosti najdeme koberečky, předložky a předložky. Není se čemu divit - poskytují pohodlí a teplo při práci v kuchyni. Je dobré si vybrat kuchyňské koberce z umělých vláken s krátkým vlasem nebo ploché tkané modely.

8. Schody - koberec na schodech zajišťuje bezpečnost a dostatečné odpružení v případě pádu. Nejčastěji pokrýváme kobercem pouze schody, i když stále častěji po anglické a americké módě pokrýváme celý povrch schodů měkkým kobercem. Pokud se pro takové řešení rozhodneme, je nejlepší najmout specialisty, kteří se o to precizně postarají.

9. Koupelna - měkký kobereček v huňatém stylu nebo naplocho tkaný koberec zahřeje vaše nohy a udrží vás v bezpečí (pozor na mokré dlaždice!), když vylezete ze sprchy nebo vany.

10. Terasa - koberec na terasu nebo balkon je velmi praktickým řešením.Speciální koberce na terasu dostupné na trhu dobře zvládají náročné povětrnostní podmínky a snadno se udržují v čistotě. Koberec na terase poskytne našim nohám pohodlí a teplo, dá se využít i jako místo k sezení.

Barva koberce by měla doplňovat hlavní barvu interiéru zdobeného nábytkem z kolekce Antwerpen Black Red White.

Kategorie: