Do konce topné sezóny zbývá ještě hodně času a z účtů za vytápění bytu už vás bolí hlava? Možná děláte jednu ze základních chyb, kvůli kterým platíte za topení více? Zde je 7 zlozvyků, kterých byste se měli zbavit, abyste snížili své účty za topení!

Výměna vašeho topného systému za efektivnější není jediný způsob, jak snížit vysoké účty za vytápění. Neméně důležité je vymýcení zlozvyků v domácnosti. Poradíme, na co si dát pozor, abyste za vytápění bytu zaplatili méně.

1. V bytě nejsou termostaty ani teploměry

Namontujte termostaty na radiátory nebo vybavte místnosti teploměry, které vám umožní řídit teplotu v každé místnosti.

2. Příliš vysoká teplota v bytě

Čím vyšší teplota v místnostech, tím vyšší spotřeba energie na vytápění celého bytu. Každý další stupeň na teploměru (nahoru) znamená o cca 5-7 % více nákladů na vytápění, proto se vyplatí zvyknout si na pobyt v příliš horkých místnostech. V těch, kde se nejčastěji zdržujete (obývací pokoj, kancelář), by se teplota měla pohybovat kolem 20 °C a v koupelně - 22 °C. To bude mít blahodárný vliv jak na vaši peněženku, tak na vaše zdraví!

3. Stejná teplota ve všech místnostech

V místnostech, jako je kuchyně nebo ložnice, nemusí být teplota vzduchu tak vysoká jako v obývacím pokoji nebo koupelně.Je mnohem zdravější spát při teplotě kolem 18 °C než v přetopené místnosti a kuchyň je navíc vytápěna našimi každodenními kulinářskými aktivitami. Upravte tedy topný systém tak, aby teplota v těchto typech místností byla nižší než v místnostech, kde trávíte nejvíce času.

4. Nadměrné teplo během dlouhé nepřítomnosti

Často se stává, že při odchodu z domu nebo i při odchodu z domu na delší dobu nezapneme radiátory. To je velká chyba! Pokud doma při odchodu do práce snížíte teplotu na 17°C, byt se po návratu okamžitě vytopí na původní teplotu a vy ušetříte za energii potřebnou k neustálému vytápění prázdných místností po dobu několika nebo i několika hodin. . Když jste delší dobu pryč, snižte teplotu doma na 15°C (ale ne více).

5. Krytí zdrojů tepla

Zablokování radiátorů nábytkem je jedna ze zásadních chyb, kterých se během topné sezóny dopouštíme.Jakýkoli typ krytu (knihovna nebo komoda, ale i tlustý závěs) brání výměně tepla v místnosti, což znamená, že zablokovaný radiátor bude udržovat vyšší teplotu, aby byl v místnosti dostatek tepla. A čím vyšší teplota, tím vyšší náklady. Minimální vzdálenost stolů, pohovek nebo komod od radiátorů by měla být 10 cm.

6. Špatné větrání místnosti

Stává se, že větráme místnosti, aniž bychom v nich otáčeli radiátory. To je další chyba! Pokud po dobu větrání nezavřeme ventil radiátoru, studený vzduch ochladí termostat a tím dojde k maximálnímu otevření ventilu. V důsledku toho se radiátor zahřeje a většina tepla, které produkuje, unikne otevřeným oknem, což znamená velké ztráty. Dbejte také na to, aby větrání v zimě netrvalo déle než pár minut. Díky tomu zabráníte nadměrnému ochlazování místností.

7. Neomezená spotřeba teplé vody

Často zapomínáme, že energie potřebná k ohřevu vody je také zahrnuta v našich účtech za vytápění. Z tohoto důvodu zkuste omezit alespoň koupání ve vaně plné horké vody.

Kategorie: