V Udělej si sám, navrhujeme, jak renovovat dveře, tedy renovovat dveře v paneláku na 7 způsobů! Dokážeme, že z jakýchkoli dveří lze udělat pěkný prvek interiéru. Renovace dveří krok za krokem? Zjistěte více.

Vedělej si sám, navrhujeme, jak obnovit dveře v bloku. Staré dveře mohou být opravdu atraktivní a krásné. Každý z nich lze použít k vytvoření dveří s individuálním charakterem, aniž byste je museli vyměňovat. K renovaci vnitřních či venkovních dveří často nepotřebujete ani mnoho práce a nákladů, stačí dobrý nápad a pečlivé provedení, ale především je potřeba rozebrat, zda jsou plánované změny v souladu s designem interiéru.Pokud se chystáte na renovaci dveří, nezapomeňte na zárubeň – i ta potřebuje projít metamorfózou! Podívejte se, jak renovovat pokojové dveře, jak renovovat dveře natřené olejovou barvou, jak renovovat poškrábané dveře, jak renovovat deskové dveře, jak renovovat staré dřevěné dveře. Na takové dveře lze aplikovat všech našich 7 způsobů.

Pokud nás v bytě nic nesvazuje, chceme-li změnit vzhled vstupních dveří, přesvědčme se, že je to možné - většina staveb, zejména nových, má jednotný vzhled schodišť. Pak už máme jen možnost zasahovat do vnitřního povrchu dveří (ze strany bytu). Zde jsou naše návrhy pro svépomocné opravy dveří.

Jak renovovat dveře: způsob 1. Přelakovat dveře do neobvyklé barvy

Jedním z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů, jak obnovit dveře, je přetřít je. Udělejte to sami, doporučujeme vám vybrat si zajímavé barvy. Dveře natřeme barvou vhodnou na jejich povrch.Stará dveřní křídla je třeba předem připravit, vyplnit mezery plniči, přebrousit jemnějším brusným papírem a odstranit zbytky. Novější, tedy dveře v lepším stavu, stačí důkladně umýt a odmastit. Před nátěrem dveří by se samozřejmě mělo odstranit kování. Před nanášením barvy je dobré dřevo naimpregnovat.

Viz také: Jak vyměnit vložku zámku dveří>>>

" Jak renovovat dveře v paneláku: malování. Efekt závisí na výběru barvy. Zajímavě vypadají staré dekorativní dřevěné dveře ve výrazných barvách: výrazná červená, chrpa, žlutá; nebo naopak - pečlivě vybrané pastely, např. pudrově růžová, mátová nebo šedá. Barva také dodá dráp současným modelům dveří a dveře se snadno stanou hlavním akcentem v interiéru. Nemusíme je lakovat na lesklé, satény a podložky mohou vypadat stejně zajímavě."

Jak obnovit dveře: způsob 2. Natřete dveře barvou na tabuli

Tento nápad na renovaci dveří „udělej si sám“ je dobrou náhradou za hotové drahé dveře s takovým nátěrem. Dvířka natřená tabulovou barvou poslouží stejně dětem ke kreslení a psaní, stejně jako nám ke každodenním poznámkám. Můžeme natřít celé dveřní křídlo nebo naplánovat pokrytí vybraných polí či ploch. Pamatujte, že dveře natřené tabulovou barvou nemusí být nutně černé! Barvy tohoto typu jsou již dostupné v různých barvách.

Nepřehlédněte: Tablová barva v kuchyni - 18 inspirací pro černé stěny>>>

Jak renovovat dveře v paneláku: způsob 3. Tapetování dveří tapetou

Toto je také zajímavý způsob, jak si svépomocí obnovit staré dveře. Dveře připravíme jako na lakování. Tapetu je třeba volit tak, aby byla omyvatelná a velmi odolná proti roztržení. Vzor tapety na pokrytí dveří závisí na naší kreativitě, ale musí být velmi odůvodněn designem interiéru, jinak bude působit dojmem nahodilosti. Vybraný vzor můžeopakujte na jedné ze stěn, posuvných šatních dveří nebo korespondujte s podobným motivem na koberci či lampě. Ty mohou být květinové, geometrické, imitující ocel, kůži, kreslené, 3D efektové motivy atd. Pokud přemýšlíte, jak renovovat poškrábané dveře, vyplatí se tuto metodu použít.

Jak obnovit dveře: způsob 4. Obalení dveří grafikou

Zajímá vás, jak obnovit dveře? Pokud sníme o naší fotografii nebo vlastnoručně vyrobené kresbě na dveře, můžeme si objednat potisk na samolepicí fólii a zalaminovat pro zvýšení mechanické odolnosti. Takto zajištěná grafika se lepí snadněji než samotný tisk. Při rozhodování o této možnosti renovace dveří pamatujte na patřičně vysoké rozlišení souboru zaslaného k tisku.

Jak renovovat dveře: metoda 5. Obalení/čalounění dveří jiným materiálem

Zajímavý nápad je také renovovat dveře. Staré dveře můžeme obložit jiným materiálem.Jaký materiál vybrat a jak na to? Dokud se hodí k dekoru celého bytu, můžeme změnit dveře oblepením nebo překrytím např. pozinkovaným plechem, dibondem, mozaikou z barevného plexi odpadu, tenkou korkovou podšívkou, zrcadlem, látkou , fotky, noviny (ty by se pak měly pro větší odolnost nalakovat nebo zafóliovat).. Seznam je omezen pouze naší vynalézavostí. Kromě tradičních lepidel pro upevnění takovéto renovace dveří v bloku můžeme použít oboustrannou lepicí fólii z role. Musíme zajistit, aby okraje a strany dveřního křídla byly pečlivě dokončeny.

Jak renovovat dveře se sklem v paneláku: způsob 6. Dekorace nebo výměna zasklení ve dveřích

V rámci kutilů také navrhujeme, jak obnovit dveře se sklem. Hladké zasklení lze ozdobit řezanou grafikou ze samolepících fólií dle vlastního návrhu. K dispozici jsou různé barvy a textury, včetně metalických barev, transparentních barev jako vitráže nebo například imitace matného skla.Je to metoda, která umožňuje snadný a rychlý návrat do původního stavu bez poškození.

Viz také: Byt v činžovním domě s prosklením ve stylu loft>>>

Pokud máme staré dveře a chceme se zbavit prosklení, ale ne vyměnit celé dveře, zajímavého efektu dosáhneme vložením zrcadla na obě strany, zejména do dveří s četnými malými tabulemi - I přes nedostatek osvětlení působí výsledné odrazy světlým a prostorným dojmem. Zajímavě vypadá i vložený letitý plech.

Jak renovovat dveře: způsob 7. Změna detailu dveří

Při přemýšlení o tom, jak renovovat pokojové dveře, někdy stačí změnit detail a poskládat ho třeba na základě kontrastu. Například moderní minimalistické bílé plné dveře nás překvapí, změníme-li jejich kliku za historickou, velmi bohatě vyřezávanou. Staré dřevěné dveře v činžáku můžeme ošetřit vývěsním štítem a klikou v neonové barvě.Také samotný hledáček, tkz „Kukátko“ můžeme nahradit designovým modelem nebo jej sami proměnit v umělecké dílo, které spojíme s neobvyklou, současnou fóliovou grafikou – nápisem nebo kresbou. I řetízek proti vloupání s očima omotanýma barevnými přízemi dokáže dodat humor našemu bytu. Cedule a číslice na dveřích mohou být také výrazem individuality - měly by pracovat s neobvyklým materiálem, barvou, formátem či nápisem.

Jak vybrat interiérové dveře - viz VIDEO návod

Interiérová metamorfóza - nápady. Viz FOTOGALERIE

Renovace dveří je jen jedním z nápadů na rychlou a zajímavou metamorfózu interiéru. Podívejte se na další inspiraci ve fotogaleriích.

SondaMáte rádi neobvyklé materiály pro úpravu koupelny? Která nejvíc?exotického dřevapřírodní kámenarchitektonický betoncihlové dlaždice

Kategorie: