Yzop officinalis je nízký podkeř dorůstající výšky až 30 cm. Tato rostlina je známá také jako: lékařský izap nebo jozefek. Název yzop pochází z arabského azzof nebo hebrejského ezob, což znamená "svatá bylina" .

Yzop

Yzop officinalis - popis

Yzop officinalis tvoří tenké, vystouplé stonky. Má malé, úzké, kopinaté listy. Malé bílé, namodralé nebo narůžovělé květy se objevují v paždí listů v červenci a srpnu. Yzop je medonosná rostlina.

Yzop - pěstování

Yzop se kvůli svým květům někdy vysazuje do zahrad nebo květináčů jako okrasná rostlina a přitahuje včely. Yzop může růst prakticky v každé zahradní půdě (nejlépe s vysokým obsahem vápníku), na slunném stanovišti. Je to okrasná a léčivá rostlina. Yzop má také cenné chuťové vlastnosti - je výborným kuchyňským kořením.

Yzop officinalis - aplikace

Jyzopová bylina (Herba Hyssopi) je bylinná surovina - olistěné nať s listy, které se sklízí několikrát do roka za slunečného počasí a následně se suší. Ze sušené bylinky yzopu se připravuje nálev. Yzop lékařský snižuje vylučování potu, působí také jako expektorans. Používá se při onemocněních s horečkou a kašlem. Zlepšuje také perist altiku střev a působí močopudně. Yzop také uvolňuje napětí periferních cév, působí lokálně protizánětlivě, antivirově a spazmolyticky.

Seznamte se s dalšími bylinkami:

  • Lemon Melissa
  • Máta polní
  • Tymián obecný
  • Třezalka
  • Savour
Poziceslunečno
Vlhkost půdystředně vlhké
Okrasná rostlina skvětiny
Datum květuVII - VIII
Výškado 30 cm
EvergreenNe
KategorieBylinky
Barva květůbílá
Barva listů/jehličízelená
Barva květůrůžová
Barva květůmodrá
Pláteknarovnat

Kategorie: