Mateřídouška, nazývaná také lví srdce, lví ocas, husí noha, je běžná rostlina, která roste divoce na okrajích cest, suti, suchých pastvinách, zejména na slunných a na vápník bohatých polohách.

Mateřídouška

Za svůj latinský název - Leonurus - lví ocas (leon - lev a eura - ocas) mateřídouška vděčí struktuře listů.

Mateřina - popis

Mateřídouška kvete od června do srpna. Květy jsou labiální, s charakteristickou strukturou pro čeleď mátovité (Lamiaceae) - horní pysk je růžový a na okrajích chlupatý, spodní pysk melírovaný, purpurově bílý se žlutým nádechem.Mateřídouška tvoří silný oddenek, ze kterého vyrůstají čtyřhranné chlupaté stonky vysoké 30 až 100 cm. Listy mateřídoušky jsou šedě chlupaté a vyrůstají střídavě na dlouhých řapících, na koncích špičaté.

Mateřina - bylina

Mateřídouška je léčivá rostlina. Rostlinnou surovinou je mateřídouška (Herba Leonurii cardiacae) - jedná se o listnaté výhonky s květy. Jsou řezány na začátku květu a sušeny, a pak připraveny nálevy. Bylina mateřídouška obsahuje terpeny, flavonoidy, třísloviny, glykosidy, saponiny, organické kyseliny, dále vápník, draslík, křemík a další soli.

Mateřina bylina - vlastnosti

Mateřídouška má slabý kardiální účinek (používá se při mírných kardiovaskulárních onemocněních) a sedativní, působí na centrální a vegetativní nervový systém. Má také antispasmodické vlastnosti, které se používají ke zmírnění příznaků bolesti břicha, nadýmání, poruch trávení a dysmenorey.Nálev se používá i zevně k omývání ran.

Poziceslunečno
Okrasná rostlina slisty/jehly
Vlhkost půdysuchý
Okrasná rostlina skvětiny
Datum květuVI - VIII
EvergreenNe
KategorieBylinky
Zalévánímalý
Barva listů/jehličízelená
Barva květůrůžová
Pláteknastojato
Výška60cm - 1,5m

Kategorie: