Plyn používáme v našich domovech k přípravě jídel a vytápění místností. Díky ní si můžeme dát i teplou sprchu nebo relaxační koupel. Spotřeba velkého množství plynu má bohužel negativní dopad na rozpočet domácnosti, zejména v topné sezóně. Jak spotřebovat méně plynu? Jak snížit účty za plyn? Zde je 15 způsobů, jak ušetřit na plynu!

Jak používat méně plynu? Postarej se o svou výbavu

1. Vyměňte starý plynový sporák za nový – plynové sporáky poslední generace jsou energeticky úsporná zařízení, na rozdíl od starých modelů, které využívají mnohem více plynu.Pokud máte doma plynový sporák starší generace, měli byste zvážit jeho výměnu. Při nákupu plynového sporáku se rozhodněte pro model s elektrickým zapalováním, který je bezpečnější a pohodlnější na používání.

2. Kondenzační kotel místo plynového kotle - běžný plynový kotel vyžaduje dokoupení přídavného ohřívače vody, přičemž kondenzační kotel zajistí nejen teplo do radiátorů, ale spotřebuje až o 40 % méně plynu!

3. Pořiďte si pokojový regulátor pro plynový kotel - toto užitečné a ekonomické řešení vám pomůže snížit účty za vytápění: pokojový regulátor pro plynový kotel přizpůsobí teplotu denní době a potřebám členů domácnosti a také sníží teplota, když nikdo není doma.

4. Plynový vařič místo plyno-elektrického vařiče - při koupi vařiče je mnohem rozumnější zvolit místo plyno-elektrického hybridního zařízení model na plyn. Plyno-elektrický sporák spotřebuje mnohem více energie a je neekonomický.

5. Pravidelně kontrolujte stav topného systému, zejména radiátorů a plynových topidel – pokud chcete spotřebovávat méně plynu a ušetřit na vytápění, nezapomeňte na pravidelnou kontrolu radiátorů a plynových topidel. Pravidelné odvzdušňování, čištění a údržba topných systémů zabrání vážným poruchám a dodatečným nákladům.

6. Nainstalujte teplo odrážející clonu – instalace speciální teplo odrážející podložky za radiátor může snížit účty za vytápění až o 4 %!

7. Zkontrolujte těsnost oken – netěsná okna jsou jednou z nejčastějších příčin tepelných ztrát a ochlazování místností. Proto je tak důležité zajistit dobré utěsnění okenního truhlářství nebo jeho výměnu za energeticky úsporné modely.

8. Investujte do žaluzií, rolet a závěsů – v chladných měsících mohou být žaluzie nebo tlusté závěsy nápomocné při izolaci místnosti, takže nebude nutné nadměrné vytápění.Navíc žaluzie a venkovní (fasádní) žaluzie mohou také pomoci udržet teplo uvnitř domu a znesnadnit pronikání chladných vzduchových mas dovnitř.

9. Rozhlédněte se po atraktivních nabídkách dodavatelů plynu – společností dodávajících elektřinu a plyn je na trhu mnoho. Než se rozhodneme pro konkrétního dodavatele, pojďme si rozebrat nabídky jiných firem. Může to dopadnout tak, že najdeme levnějšího dodavatele plynu, než je ten současný?

Jak ušetřit benzín? Návyky, které sníží účty za plyn

1. Ztlumte topení – jak ušetřit plyn? Je to jednoduché: našroubujte radiátory! Jednou z nejčastějších chyb, kterých se v topné sezóně dopouštíme, je přetápění bytů. Pamatujte, že optimální teplota v obývacím pokoji je 20-21 stupňů, v koupelně 22-24 stupňů a v ložnici 18 stupňů.

2. Teplotu přizpůsobte denní době – abychom výrazně ušetřili za plyn, měli bychom také analyzovat naše topné návyky během dne: často necháváme zapnuté radiátory, když jdeme do práce nebo do školy, což generuje další náklady.Místo zateplování prázdného bytu si na dobu nepřítomnosti ztlumme topení. Totéž platí v noci – zvykujme si ztlumit radiátory, když spíme, a naopak je po probuzení zapnout. Nejen, že se nám bude lépe spát (spící tělo nemá rádo příliš vysoké teploty), ale také ušetříme spoustu peněz.

3. Při větrání bytu vypněte radiátory – na podzim a v zimě se nevzdávejte pravidelného větrání místností. Je důležité zajistit správnou cirkulaci vzduchu. Aby nedocházelo k ochlazování místnosti a generování dodatečných nákladů souvisejících s jejím přitápěním, větrejte místnost rychle a intenzivně. V zimě stačí na 5-10 minut otevřít okno dokořán. Nezapomeňte během větrání vypnout ohřívače.

4. Radiátory nezakrývejte – zakryté radiátory brání masám teplého vzduchu volně se potulovat po místnosti, což znamená, že musíme topit déle a intenzivněji, což samozřejmě generuje vyšší náklady a spotřebu plynu.Abychom tomu zabránili, snažme se nezakrývat radiátory frankami, závěsy nebo nábytkem. Alespoň dokud jsou zapnuté.

5. Omezte koupele ve vaně – Dobrý nápad, jak ušetřit peníze a spotřebovat méně plynu, je méně často se koupat ve vaně. Stačí vyměnit dlouhé horké koupele za kratší sprchy a po měsíci zaznamenáme výrazný rozdíl v rozpočtu domácnosti a účtech za plyn. Můžeme dokonce provést experiment a koupat se každý den po dobu jednoho měsíce a pak se další měsíc omezit na sprchu. Rozdíl ve spotřebě plynu bude obrovský!

6. Energeticky úsporné vaření – i naše zvyky v kuchyni mohou být příčinou vyšších účtů za plyn. Místo vaření celé konvice vody vařme jen tolik, kolik potřebujeme. Při přípravě jídel používejte místo několika různých hrnců naskládané hrnce (např. Nezapomínejme ani na pokličky, které pomohou při rychlejším vaření (pára a teplo tak rychle neuteče).

MOHLO BY BYLO ZAJÍMAT:

  • Správná teplota v bytě. Co je optimum? Jak to zdravě regulovat?
  • Závada ohřívače – jaké jsou typy závad a jak je můžeme opravit?
  • Špatná izolace budovy - proč je v domě zima, i když fungují radiátory?
  • 5 způsobů, jak mít útulný byt. Osvědčené způsoby zateplení interiéru
SondaCo vám doma spotřebuje více peněz?AktuálníPlyn

Podívejte se, jak si zařídit útulný a teplý byt

Kategorie: