Lepnický alpský pochází z Chorvatska, Slovinska, Itálie, Rakouska - tam se vyskytuje ve svém přirozeném prostředí, v horách. V Polsku se pěstuje jako okrasná rostlina. Patří do čeledi karafiátovité (Caryophyllaceae).

Alpská sticknica

Alpine sticknica - popis

Lepnica alpine je stálezelená trvalka s vyvýšeným, trsovitým, kompaktním habitem. V období bez květů je vysoká až 15 cm, s květy až 20 cm. Výhonky housenky alpské jsou jemné a tenké, listy jsou malé, kopinaté a mírně kožovité, zelené barvy. Sticknica alpská kvete od června do července, což je na skalku dost pozdě.Na vrcholcích výhonů se objevují pětičetné květy na dlouhých stopkách, každý okvětní lístek má čtyři stroužky. Barva květů je bílá. Obvykle kvete hojně. Na podzim se na rostlině objevují plody – tobolky, které praskají a uvolňují tmavá semena. Velmi dekorativní odrůda je 'Flore Pleno' charakterizovaná polodvojitými květy.

Alpine sticknica - podmínky pěstování a péče

Alpine sticknica má ráda slunná místa. Půdy by měly být úrodné, dobře odvodněné, volné a poměrně vlhké. V přirozeném prostředí roste paličák na skalách, proto je důležité substrát kypřít. Rostlina nemá ráda vysychající substrát. V našich klimatických podmínkách je plně mrazuvzdorná. Po odkvětu je nejlepší výhonky zastřihnout. Pokud chceme získat semena, pak odřízneme 4/5 výhonků, zbytek necháme nedotčený. Tyčinka alpská se množí dělením rostliny, bylinnými řízky a generativně výsevem semen.

>>Čtěte také: Rostliny do skalky. Jaké rostliny zasadit na skalku

Alpine sticknica - aplikace

Alpine sticknica funguje velmi dobře na skalkách vysazených v blízkosti kamenů a skal. Dá se použít i na okraje. Je dobré ji vysadit ve skupině – vytváří pak ještě hezčí drn. Dodává výsadbě lehkost a jemnost.

Viz také:

  • Lepnické pobřeží
  • Typ bez stonku
Poziceslunečno
Okrasná rostlina slisty/jehly
Vlhkost půdyvlhký
Okrasná rostlina skvětiny
Výška15cm - 20cm
KategorieTrvalky
Datum květuVI - VII
EvergreenAno
Barva květůbílá
Zalévánístřední
Barva listů/jehličízelená
Pláteklumpy

Kategorie: