Sandersonia orange pochází z Jižní Afriky. V Polsku ji neznají, lze ji pěstovat v zemi, ale nepřezimuje. Dobře poslouží i jako hrnková rostlina. Patří do čeledi zimní (Colchicaceae). Rostlina se běžně nazývá žlutá konvalinka.

Orange Sanderson

Sandersonia oranžová - popis

Sandersonia orange tvoří masitou hlízu ve tvaru V, ze které vyrůstá výhonek. Habitus rostliny je vzpřímený, s převislými listy a květy. Obvykle dosahuje výšky 60 až 80 cm.Výhony jsou křehké a jemné, listy jsou zelené, přisedlé a kopinaté. Na vrcholcích listů jsou úponky.

Sandersonia kvete od června do září (v závislosti na způsobu pěstování a půdních a povětrnostních podmínkách). Květy visí na stopkách, jsou žluté nebo oranžové, připomínají květy konvalinky, i když jsou mnohem větší než ony. Mnoho lidí jejich tvar přirovnává k čínským lucernám nebo kuchařské čepici. Na místě květů se objevují plody - vejčité tobolky, uvnitř kterých jsou kulovitá, tmavě hnědá semena.

Sandersonia orange - podmínky pěstování a péče

Sandersonia orange se nejlépe cítí na teplém a slunném místě. Je však třeba dbát na to, aby se rostlina nepřehřívala, protože to rychle vede k povolování výhonů. Půda by měla být úrodná, lehká, dobře odvodněná a středně vlhká, s pH v rozmezí od mírně kyselé po neutrální. Rostlina je citlivá na mráz.Pokud plánujeme sandersonii pěstovat v zemi, cibulky na zimu vykopeme a uložíme do písku nebo rašeliny při teplotě 10-12 stupňů C. Při pěstování v květináči po odkvětu je třeba zálivku omezit až do úplného zastavení . Rostlinu uložíme přes zimu v květináči do chladnější místnosti. Na rostlinu dobře působí minerální hnojení vícesložkovými hnojivy – lze s ním začít asi 3 týdny po výsadbě. Sandersonia se množí výsevem semen a dělením cibulí. Pokud se rozhodneme zasít semínka, musíme pamatovat na to, že květiny získáme až asi po třetí sezóně.

Sandersonia pomeranč - použití

Sandersonia pomerančová je mimořádně okrasná rostlina. Bude to velmi zajímavý návrh na zdobení balkonu nebo terasy. Rostlina je ceněna v kyticích - je vhodná pro řezané květiny.

KategoriePotted
Vlhkost půdystředně vlhké
Okrasná rostlina slisty/jehly
Pozicepoloviční stíny
Okrasná rostlina skvětiny
Poziceshady
Výška60cm - 80cm
Datum květuVI - IX
Zalévánístřední
Barva listů/jehličízelená
Barva květůoranžová
Barva květůžlutá
Plátekzvednutý

Kategorie: