Erythrorhipsalis je sukulent z čeledi kaktusovitých, ve své domovině (je velmi vzácný - pouze 7 lokalit v Brazílii) roste přes vidlice větví stromů (epifyt) ve vlhkých lesích nebo skalních úlomcích (litofyt), např. na pobřežních útesech. Jeho výhonky visí dolů ve velkých trsech, dosahujících délky až několika metrů.

Původní název je Erythrorhipsalis pillocarpa. Má svěšený habitus a podobný vzhled jako ostatní rhipsalis. Navíc je jako jediný z Rhipsalis pokrytý jemnými chloupky, připomínajícími tenké ostny.Výhonky mohou na jasném slunci zčervenat. Výhonky Rhipsalis pilocarpa jsou navíc válečkovité, někdy podélně mírně žebrované, o průměru asi 3 mm, pokryté vzdušnými kořeny uspořádanými do přeslenů. Mladé výhonky, zpočátku vzpřímené, vyrůstají z vrcholků starších výhonků v párech nebo celých trsech a dorůstají délky asi 1 cm, dokud se neuvolní mladší segmenty.

Ve své domovině rostlina vytváří jednotlivé krémové květy, uvnitř načervenalé, hvězdicovité a četné úzké okvětní lístky o délce asi 2 mm, vyrůstající ze zelenavých poupat, na koncích nejmladších výrůstků. V bytech kvete jen zřídka. Ještě vzácněji vytváří malé, téměř kulaté, červené plody o průměru asi 5 mm, pokryté jako výhonky chomáčky drobných chloupků.

Tato rostlina není náročná na pěstování. Snese přímé slunce i periodické sucho. Nejlépe však roste na rozptýleném slunci, a když se čas od času postříká vodou – vytvoří více vzdušných kořenů, takže se snadněji a rychleji množí.

Erythrorhipsalis se množí velmi snadno. Výhony se vzdušnými kořeny stačí otrhat a zasadit do vlhkého substrátu. Po několika týdnech jsou docela dobře zakořeněné a mohou začít rašit nové výhonky z vrcholků.

KategoriePotted
Pozicepoloviční stíny
Vlhkost půdysuchý
Okrasná rostlina snatáčení
Barva květůbílá
Zalévánímalý
Barva listů/jehličízelená
Plátekhuňatý
Plátekzavěšení
Výška10cm - 2m

Kategorie: