Prokletý list je jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Pochází z Austrálie, dosahuje 30-40 cm výšky, má jemné, drobné výhonky a úzké, vykrajované listy. Šíří se velmi silně. Stonky jsou vztyčené nahoru, ale u základny mírně zakřivené, díky čemuž rostliny vypadají dobře v závěsných nádobách.

Hocholatý list kvete od konce května do zámrazu. Během kvetení tvoří květenství koberce pokryté drobnými květy v barvách od bílé přes nafialovělou až po modrofialovou s tmavými nebo žlutými "očičkami" .

Cubatka vyžaduje úrodný, propustný substrát, s pH kolem 6, bohatý na železo, se stálou mírnou vlhkostí. Tato rostlina má nízké nároky na výživu, je citlivá na přehnojení, zejména dusíkem - pak bujne, její výhony pokulhávají, kvetení je opožděné a méně bohaté.

Prokleté listy velmi dobře reagují na řez, díky čemuž se výhony lépe rozšiřují, jsou tužší a rostliny bohatěji a déle kvetou. Jeho tenké a jemné výhonky se snadno „roztáhnou“, zvláště když je nedostatek světla. Kompaktní a dobře rozvětvené rostliny lze získat zaštipováním a udržováním teploty 12-14°C v noci. Když se začnou objevovat poupata květenství, můžete ráno snížit teplotu na 10 stupňů C (tzv. chladné ráno).

Hocholanka se množí semeny, která lze vysévat od února do dubna.Semena klíčí po 7-14 dnech při teplotě 20-22 °C. Po 4 týdnech je potřeba sazenice prošívat: několik kusů do květináčů o průměru 8-10 cm a poskytnout mladým rostlinám 16-18 °C, a poté snižte na 12-14 stupňů C. Doba růstu sazenic je asi 2-3 měsíce.

Pozice
Vlhkost půdy
Okrasná rostlina skvětiny
KategorieVýroční a dvouleté
Výška30cm - 40cm
Datum květuV - X
EvergreenNe
KategorieBalkon a terasa
Zalévánístřední
Barva listů/jehličízelená
Barva květůfialová
Barva květůmodrá
Plátekhoupající se

Kategorie: