Skalnica Hosta je stálezelená trvalka patřící do čeledi Saxifragaceae. Název rostliny - Hosta lomikámen - není bez důvodu spojen s hostitelem. Obě tyto rostliny objevil a popsal rakouský botanik Nicolaus Thomas Host.

Lomikámen hostitelský

Lomikámen hostitelský (stejně jako ostatní lomikámen) tvoří nízké růžice listů o průměru až 15 cm. Jeho listy jsou tmavě zelené, úzké (1 cm široké), dlouhé (až 10 cm). Růžice listů se na podzim barví do červena. Od poloviny růžice v červnu a červenci vyrůstají vysoká (až 60 cm) květenství na tenké a nevětvené stopce květenství – „noze“.Květy jsou bílé, někdy fialově skvrnité. Jednotlivé květy se shromažďují v latách nebo v latách (od 5 do 20 květů v květenství).

Skalnica Hosta nejlépe roste na propustné a vápenaté půdě na slunném a suchém stanovišti. Velmi často se používá jako rostlina do skalek nebo k osázení valů a zídek, lze ji vysadit i do širokých a plochých květináčů na terase. Rostliny by měly být vysazeny v malých skupinách po několika kusech, aby se vytvořily stálezelené polštáře. Je to rostlina s vysokou mrazuvzdorností. Nevyžaduje zimní ochranu.

Poziceslunečno
Okrasná rostlina slisty/jehly
Vlhkost půdysuchý
Okrasná rostlina skvětiny
KategorieTrvalky
Datum květuVI - VII
EvergreenAno
Výškado 15 cm
Barva květůbílá
Zalévánímalý
Plátekcreeping

Kategorie: