Amur risema pochází ze severovýchodní Asie - domovinou je část Sibiře, ležící na řece Amur, dále Severní Korea a Čína. Tato rostlina je vhodná pro pěstování v Polsku, i když není příliš populární. Patří do čeledi Araceae.

Amur risema

Amur Arisema - popis

Amurska risema je nízká trvalka s mírně rozložitým habitem. Dorůstá do výšky 30-50 cm. Listy jsou uspořádány na dlouhých řapících a skládají se z pěti kopinatých lístků. Jeden list je dlouhý asi 15 cm. Období květu risema je v květnu.Ihned po objevení listů se tvoří výhonky květenství. Skládají se ze zeleného klasu obklopeného květní pochvou s podélnými krémově zelenými pruhy. Květiny mají tvar džbánů. Charakteristická pro arizemu je proměnlivost květů v klasu. Mladé rostliny mají samčí květy, starší rostliny samčí nebo samičí květy. Exemplářů s oběma pohlavími květů je velmi málo. Tato závislost je přizpůsobením převládajícím podmínkám: pokud se vytvoří samčí květy, pak se většina energie přenese do růstu hlízy. Pokud se v hlíze nashromáždilo správné množství energie, rostlina sama může změnit pohlaví květů na samičí. Plodem je kulatá oranžová bobule, která se na podzim barví do červena. Uvnitř plodu je jedno velké semeno Arisema je hlíznatá rostlina, její hlízy jsou kulaté a zploštělé

Amur risema - podmínky pěstování

Podmínky pěstování nejsou složité. Rostlina preferuje polostinné stanoviště, ale může růst i na slunném místě, ale pouze za předpokladu, že je substrát neustále vlhký.Rostlina má ráda propustnou, úrodnou, humózní a lehkou půdu. Doporučují se pro ni rašelinné a mírně jílovité substráty. Je zcela mrazuvzdorný

Amur risema - péče

Amur Arisema jednou za čas preferuje krmení kombinovaným hnojivem. Dobře jí dělá i každoroční kropení kompostem. Vzhledem k tomu, že rostlina vyžaduje neustále vlhký substrát, lze použít mulčování kůrou. Mladé exempláře je třeba na zimu přikrýt, postačí i suché listí. Arisema se rozmnožuje semeny i vegetativně dělením hlíz, které rostou kolem mateřské hlízy.

Amur risema - aplikace

Amur risema lze použít zejména pro stinné nebo polozastíněné záhony. Dobře se mu bude dařit ve stínu vrb nebo lip. Vyplatí se zavést ji do pěstování v lesních zahradách. Dá se vysadit i v blízkosti rybníků nebo rybníků.

Okrasná rostlina slisty/jehly
Vlhkost půdyvlhký
Pozicepoloviční stíny
Okrasná rostlina skvětiny
Pozicestínovaný
Výška30cm - 50cm
KategorieTrvalky
Datum květu
EvergreenNe
Zalévánístřední
Barva listů/jehličízelená
PlátekV
Pláteklehce rozvětvený
Barva květůkrémově zelená

Kategorie: