Rybinová podlaha z velkých lamel nebo malých desek vypadá stejně působivě jako klasická parketa. Funguje dobře v prostorném interiéru, kde se tradiční lamely mohou zdát příliš malé.

Rybí kost je mladá v srdci klasika. Rybí parkety se objevily v našem meziválečném období, poté byly popularizovány a … aplikovány v letech Polské lidové republiky. Nyní je zpět změněn. V módě je mimo jiné Francouzská rybí kost a dřevěná rybí podlaha získává konkurenci z keramických obkladů - nejen na podlaze.

Jodełka měl v posledních letech horší tisk. Příliš jsme ji spojili s byty v blocích Gomułka. Podcenili jsme skutečnost, že - stejně jako povinná vana v koupelně - byla rybí podlaha luxusem, který mohli západní hosté obdivovat a dokonce závidět. Ale kdo v Polsku by v době nízké stability věnoval zvláštní pozornost podlaze, když byla podlaha spojována především s vždy příliš štíhlou oblastí?

Zahraniční návštěvníci nevěděli, že v zemi, převážně zemědělské, je dřevo levnější surovinou než jejich, zejména nižší kvality - nelze exportovat. V letech transformace jsme zase nebyli vždy schopni ocenit vlastnosti podlahy vyrobené z přírodního materiálu. Kolik dubových nebo bukových parket bylo nahrazeno laminovanými panely, i když ceny dřeva prudce vzrostly! Trauma k utrpení skutečného socialismu bylo zjevně příliš silné. A pravděpodobně proto, že na začátku 21. století byly parkety v Polsku dychtivěji položeny do paluby nebo do cihel, případně do čtverců. Naštěstí v mnoha domácnostech rybí podlaha, i když pokrytá kobercem nebo elastickou podlahou, mohla čekat na lepší časy v klidu.

Klasická rybí kost, francouzská rybí kost

Rybí kostra dnes opět zaujímá své správné postavení uvnitř. Má pozitivní spojení - s teplem rodinného domu, bezstarostnými školními roky, se zlatým časem studia (rybí park byl také standardem ve školách a na vysokých školách). Rádi obnovujeme staré parketové podlahy, škrábáme je, abychom později vynesli krásu dřeva voskem nebo olejem.

Také jsme dali nové podlahy do rybí kosti. Někdy namísto výběru vzoru známého jako francouzská rybí kost, jak ji známe z interiérů bytů v činžovních domech z 19. století v Paříži. K položení francouzské rybí kosti se používají lamely se špičkami odříznutými v úhlu 45 stupňů (podobné maďarské rybí kosti v úhlu 60 stupňů). Výsledkem je, že lamely nejsou uspořádány, ale procházejí symetricky a linie kontaktu namísto charakteristického klikatá vytváří přímku.

Francouzská rybí kost, velmi stylová, dokonale ladí nejen se stylizovaným uspořádáním interiéru, ale také moderním.

Rybí kost - jaké jsou výhody?

Z technického hlediska rybí kost (jako čtverce) výborně minimalizuje účinky smršťování a relaxace méně stabilních druhů dřeva. Lze jej tedy položit mimo jiné z bukového, javorového, habrového dřeva, jakož i wenge nebo sukupirového dřeva, které nejsou vhodné například pro vzor paluby a cihly (zde by byly nevyhnutelné mezery příliš viditelné)

Z vizuální strany je rybí podlaha dobře vhodná k maskování nepravidelností v půdoryse. Stačí pečlivě změřit rozložení vzoru a skrýt tak někdy nepříjemnou skutečnost, že místnost není pravoúhlá. Současně může být směr vzoru (kolmý nebo rovnoběžný se vstupem) použit k optickému rozšíření místnosti příliš úzké nebo příliš krátké ; v obou případech by pruhy vzoru měly probíhat příčně k delším stěnám.

Je také třeba si uvědomit, že rybí kost je v Polsku jako parketová podlaha. Tuto skutečnost je vhodné využít při úpravě koupelny stylizované jako koupelna. Gres napodobující malé dřevěné lamely uspořádané v rybí kosti s tenkým grafitem vytvoří mimořádně silný návrh, téměř neodolatelný dojem komunikace s přírodním dřevem. Kámen položený do rybí kosti (nebo její imitace) zase vytvoří v interiéru atmosféru nenápadného luxusu.

Rybí kost může být položena nejen na podlahu z jakéhokoli materiálu (dřevo a jeho imitace, kamenina a keramické dlaždice, kámen, cihla), stejně jako obklady stěn. Mozaikový vzhled podlouhlých kameninových dlaždic napodobujících bílý mramor v budově stylizované koupelně s nábytkem Finion s pozlacenými interiéry Villeroy & Boch.

Rybí podlaha - v jakém interiéru?

Rybí podlaha vytvoří hodné, ale nenáročné zázemí pro klasický styl interiéru. Bude to také skvělý kontext pro sbírku starožitností nebo uměleckých sbírek - ne nutně starověkých. S tímto typem referencí však stojí za zvážení použití elegantní francouzské rybí kosti.

Tradiční rybí kosti harmonicky ladí se starožitnostmi ve stylu art deco a poválečným vintage nábytkem. Teplá dřevěná podlaha bude také dobrým základem pro uspořádání ve skandinávském stylu. Moderní byt díky parketové parketě získá vznešenost a minimalismus - hodně tepla. Odkryté, odkryté rybí parkety v bytě s omezeným vybavením se mohou snadno stát jeho největší výzdobou.

Patricia Urquiola pro značku Listone Giordano přepracovala tradiční rybí kost, inspirovanou zoubkovanou hranou tradičního sušenky. Takto se zrodil chutný Bisquit.

Kategorie: