Základem skandinávského stylu je nábytek s jednoduchými, ale pečlivě navrženými půvabnými tvary. Na obrázku: postel Dona, 1473 PLN, od značky SomProduct.

Interiér má skandinávský styl, který se brzy nezmění. Kromě toho se vyvíjí zajímavě a můžete říci, že mnozí mají jméno. Co je skandinávský styl a proč je tak populární? Co byste měli věnovat pozornost při rozhodování o designu interiéru nebo místnosti ve skandinávském stylu? Je to velká investice? Odpovídáme na tyto otázky, systematizujeme znalosti a poskytujeme popis skandinávského stylu.

Většina z nás již pravděpodobně narazila na skandinávský styl. Na každém internetovém portálu a časopisech najdete spoustu fotografií s interiéry ve skandinávském stylu. Někdy si však nejsme jisti, zda je to skandinávský styl, možná více průmyslový nebo jednoduše moderní? Ukazuje se, že v průběhu let se skandinávský styl vyvinul a několik jeho odrůd se vyvinulo: od gustavského stylu s klasickými prvky, přes lid, poněkud sladký s mnoha ručně vyrobenými detaily, přes moderní nordickou až po nejnovější variantu skandiálu, ve kterém se objevuje hodně zlata.

Proč se nám tolik líbil skandinávský styl? Důvod je jednoduchý: máme podobné světlo jako v severních zemích a mnohem méně slunečných dnů než v jižní Evropě, proto bílé stěny, jasný nábytek s barevnými a černými detaily fungují tak dobře. Jaká pravidla se řídí skandinávským stylem a co byste si měli pamatovat při vytváření prostoru udržovaného v této atmosféře?

Skandinávský styl v několika scénách

V klasickém vydání je skandinávský styl založen na přírodních materiálech a barvách. Nejběžnější spoje jsou teplé dřevo s bílými, šedými a černými akcenty. Designéři stále více zvou zlato do interiéru, což dává skandinávskému stylu eleganci a originální charakter.

Skandinávský styl v bytě známého polského blogera

Skandinávský styl - popis odrůd. Jaký je rozdíl?

  • Gustavianský styl

Skandinávský styl není jednotný. Milovníci tradice a klasiky najdou něco pro sebe v nábytku a detailech z doby Gustavianů. Přestože je klasický nábytek ve formě poměrně těžký, díky jasným barvám vypadá skvěle proti jasným barvám nástěnných barev, světlých parketových podlah a ve společnosti dekorativních doplňků z přírodních materiálů v neutrálních barvách. Kouzlo gustavské odrůdy skandinávského stylu spočívá v rozmanitosti textur i v pyré v klasické podobě. Můžete tak snadno představit provensálskou nebo ošuntělou eleganci do takového interiéru.

  • Skandinávský styl v lidové verzi

Lidová rozmanitost skandinávského stylu se vyznačuje jednoduchostí, přírodními materiály a ručně vyráběnými prvky. Je to díky DIY prvkům, že jde o nejbarevnější verzi skandinávského stylu. Barevné tkané koberce, plstěné dekorace, ozdobné figurky (jako jsou koně nebo ptáci), dřevěné lucerny a svícny vytvářejí kouzlo skandinávského lidového stylu. A protože se etno dekorativní prvky vracejí k trendům, můžete snadno kombinovat typické skandinávské doplňky s doplňky z různých částí světa. Světlé pozadí a univerzální základna jim poskytne ideální prostor pro plné ukázání jejich krásy.

  • Nový severský styl

Nová nordická odrůda je pro nás pravděpodobně nejznámější. Její charakteristickými znaky jsou bílé stěny, podlaha ze světlého dřeva, bělená nebo malovaná bílá, světlý nábytek a ozdobné doplňky z přírodních materiálů s barevnými dekoracemi na zdi, tkané koberce nebo polštáře na šedé, bílé nebo krémové pohovky.

  • Scandi chic

V posledních letech se vyvinula nová varianta skandinávského stylu - skandi chic. Všimli jsme si mnoha prvků v barvě zlata (také růžové), mědi a mosazi v lesklé i matné verzi. K dispozici je také spousta žlutých, práškově růžových a modrých, stejně jako lampy se stupnicemi ve zmenšeném skle. K tomu jsou přidány kůže v měkké a nadýchané formě, které jsou hozeny na pohovky, křesla a podlahu. Přírodní čalounické tkaniny přicházejí v jejich nejušlechtilejších variantách. Ve skandi chic (ale také v novém nordic) najdeme více černé a antracitové vyvážení bílé.

  • Dark Nordic

Ačkoli skandinávský styl je primárně bílé (nebo velmi světlé) pozadí, proniká do něj stále více tmavých barev. Nejčastěji se objevují ve formě silného přízvuku na jedné zdi v obývacím pokoji nebo ložnici. Smaragdově zelená, tmavě modrá, kobalt a antracit jsou perfektním zázemím pro skandinávský design. Výraznější barvy lze nalézt také na nábytku do obývacího pokoje, tj. Na pohovkách a křeslech. Je to ten správný směr pro skandinávský design? Můžete zde diskutovat, protože gaučové, tmavě modré, zelené nebo cihlové pohovky jsou stále více podobné těm, které jsou navrženy, mimo jiné italskými značkami. A přesto ve skandinávském stylu milujeme „severní“ autentičnost a specifickou estetickou citlivost.

Přečtěte si také:

Různé tváře skandinávského stylu. FOTKY!

Skandinávský nábytek, investice na roky

Skandinávský nábytek a doplňky - zejména ty ze severních zemí - jsou velkým výdajem. Vyrobené podle původních dánských, finských nebo švédských vzorů (např. Křesla Egg a Swan navržená Arne Jacobsen) stojí mnohem více než modely z obchodních řetězců. Jsou však tak pohodlné a přesně vyrobené, že obvykle přecházejí z generace na generaci a stávají se téměř rodinným suvenýrem. Můžeme s nimi za léta zacházet jako s investicí.

Podobná je situace u židlí, lamp nebo polic. Například police švédské společnosti String nyní prožívají svou druhou mládí. O oblibě skandinávských projektů svědčí obrovské množství „padělků“ a skutečnost, že jsou vždy inspirací pro studenty designu a interiérového designu. Spousta nábytku a doplňků ze Skandinávie se již stala ikonami moderního designu. Jejich kvalita a ergonomie se obvykle velmi rychle oceňují.

Skandinávský styl - bílý jako základ

Základ skandinávského stylu je společný pro všechny jeho odrůdy - je to všechno o bílé. Skandinávský styl je primárně světlý a bílý je odráží a nejlépe je vystavuje. V Polsku máme podobné denní osvětlení jako ve Skandinávii, takže řešení ze severu jsou dokonale přizpůsobena naší zeměpisné šířce. Uspořádáním interiéru ve skandinávském stylu bychom měli začít malovat stěny a strop bílou barvou. Pokud máme vliv na dřevo a okna a interiér, měli bychom si vybrat také bílou. Nejlepším doplňkem bílé základny jsou podlahy vyrobené ze světlého nebo odbarveného dřeva nebo natřené pouze „správnou“ barvou, tj. Bílou.

Skandinávský byt [GALERIE]

Podívejte se, jak zaručit soudržnost stylu při zdobení celého bytu ve skandinávském klimatu. Prostor pomáhá vytvářet útulné doplňky.

Útulný byt ve skandinávském stylu

Materiály a barvy: přírodní a jasné

Pro Skandinávce je důležité žít v harmonii s přírodou, ze které pocházejí barvy ve skandinávském stylu, tj. Bílá, šedá, modrá, bělená zelená, růžová. Pouze v dodatcích se objeví intenzivní červená, žlutá, tmavě modrá a černá. Materiály používané k výrobě nábytku ve skandinávském stylu jsou především přírodní materiály: dřevo, kůže, len, bavlna, kámen.

Většinou se jedná o materiály z dané klimatické zóny. Dřevo pro výrobu nábytku je především bříza, popel a borovice, to znamená vše ve světlých odstínech. Totéž platí pro taneční parket. Dřevo na podlaze je často navíc obíleno speciálními přípravky.

Nejoblíbenějším způsobem, jak dokončit parkety, je olejování, nikoli lakování, které zbavuje dřevo jeho schopnosti dýchat. Skandinávský nábytek je funkční, bez zbytečných doplňků - musí být především užitečný.

Skandinávské doplňky: malé, ale barevné

Jemná, jednoduchá a nenápadná výzdoba interiéru je vrcholem skandinávského stylu. V jednoduchých, často i minimalistických interiérech, to je příslušenství, které dává vnitřnímu charakteru. Příslušenství a dekorace jsou také vyrobeny z přírodních materiálů, i když někdy najdeme i kvalitní plasty (nejlépe recyklované).

V závislosti na tom, zda je interiér modernější nebo klasičtější (tj. Vkusný), doplňky jsou buď nové nebo staré, a proto obnovené, nebo to, co je v poslední době velmi módní. Pouze zde, prostřednictvím doplňků, představujeme silnou barvu: intenzivní žlutá, červená (zejména o Vánocích), kobalt nebo černá. Doplňky často napodobují tvary z okolní přírody - proto uvidíme věšáky, větve, lampy, kužely atd. Barva se také v umění objevuje na stěně jako obrazy, plakáty a fotografie.

Skandinávci se velmi zajímají o životní prostředí, a proto mají vášeň pro zpracování stávajících produktů. Například velmi oblíbený je nábytek vyrobený z palet.

Dětský pokoj ve skandinávském stylu

15 nápadů pro ložnici ve skandinávském stylu

Stylový skandinávský styl FOTOGALERIE

Kategorie: