Renovovaný okenní parapet je půvabným místem pro zdobení displejů

Parapety nejsou jen ozdoba, ale především ochrana před vlhkostí, pomoc při regulaci teploty a ochrana stěn před nečistotami. Kromě toho je to také skvělá dekorace a dokonce i další prostor. A jak obnovit parapet? Jak obnovit jeho dřívější slávu nebo dát nové funkčnosti? O tom v článku níže.

Obnova parapetu - kdy bude potřeba?

Parapet je vystaven vlhkosti a slunečnímu záření. Je to také místo, kde dochází k poškrábání, skvrnám, deformacím materiálu nebo jinému poškození. U dřevěných okenních parapetů se může lak nebo barva začít odloupávat. Pokud k tomu dojde, vyplatí se zaměřit na renovaci, zejména proto, že výměna parapetu je značná cena a další renovační práce.

Jak obnovit parapet? Praktické tipy pro kutily

Než začnete s renovací, je třeba zkontrolovat, z jakého materiálu je parapet vyroben, a v tomto ohledu stanovit strategii.

Jak obnovit dřevěný parapet?

Dřevo je obvykle pokryto lakem nebo tzv. Ochranným azurem. V průběhu času se tyto materiály mohou začít opotřebovat, otupit nebo se odloupnout. V takových případech bude užitečná bruska, která pomůže odloupnout ochrannou vrstvu. Pokud takové vybavení nemáte, můžete použít brusný papír, počínaje tlustší sítí a konče nejmenšími. Tato metoda bude vyžadovat více síly a trpělivosti, ale bude stejně účinná. Pískovaný okenní parapet může být natřen lakem nebo olejem, i když druhá metoda je o něco náročnější. Olejování by se mělo opakovat každých několik měsíců a tento typ povrchu se také zašpiní rychleji.

Jak obnovit kamenný parapet?

Pro čištění parapetů z kamene je nutné zvolit správnou přípravu povrchu kamene. Můžete si ji koupit online nebo hledat v obchodech pro kutily nebo domácí chemikálie. Když čistíte parapet, ujistěte se, že je chráníte kamennou impregnací, která umožňuje utěsnění mezery. Nečistoty a voda již nebudou pronikat. Pamatujte, že k čištění kamenné prahy nepoužívejte prostředky obsahující kyselinu, např. Fosforečnou, mravenčí, chlorovodíkovou nebo octovou. V důsledku jejich působení bude kámen pošpinit a přestane vypadat esteticky.

Jak obnovit mramorový parapet?

Zde pracujeme jako v případě kamene obecně. Vyhněte se kyselým čisticím prostředkům (např. Vodě s octem) a používejte pouze mramorové čisticí prostředky. V případě vážného poškození nestojí za to jednat samo, protože mramor je nakonec jemný a snadno zničit jeho přirozenou krásu. V takových případech je lepší zavolat specialistu.

Jak obnovit parapet okna?

Terasové parapety spojujeme se starými budovami. Někteří je shledávají tak nevzhlední, že je úplně zakrývají. Jakým způsobem Navrhujeme níže. Terrazzo je nicméně materiál, který se vrací zpět, a proto může řádné čištění a odmaštění povrchu stačit, aby si jeho vzhled užil. Alternativně můžeme malovat okenní parapet. Speciální betonová barva bude dobře fungovat, což vytvoří pevný povlak odolný proti poškození. Alternativně lze parapetní okna z terrazzo pokrýt dřevem, obložit dýhou nebo zabudovat.

Kompletní metamorfóza parapetu

Nejjednodušší metodou bude použití PVC překrytí. Může být volně řezán a broušen a účinně pokrývá celou okenní parapet. Pokud však chcete změnit okno na útulný koutek, nejlepší metodou bude výroba dřevěných budov. Dřevěný potah, který slouží také jako sedák nebo pracovní deska, nám umožní uspořádat prostor pomocí polštářů, luceren nebo jiných drobností. Pokud je parapet široký, stane se čtecím koutkem nebo jednoduše místem k odpočinku. Je třeba vědět, že dekorace oken je samostatná oblast! Počet nápadů a inspirace je obrovský.

Pokud okenní parapet má vysoký kontakt s vlhkostí, lze jej obkládat. To je dobrá volba, zejména v koupelně nebo kuchyni, pokud je parapet hned vedle umyvadla. Nemusíte používat stejné dlaždice jako na stěnách. Zkuste použít něco vzorovaného nebo mozaiky.

Jak pečovat o okenní parapet, aby vždy vypadal perfektně?

Denní péče o parapety je nezbytná. Například často klademe květiny na parapety. Pokud nevymažete prostor pod nádobami, vlhkost rychle zanechá skvrny obtížné. Proto při pokládání něco na parapet používejte stojany. Pojďme zásoby na specifickou péči o povrch (například mramorová tekutina, dostupná v online a stacionárních obchodech).

Pokud je parapet na velmi slunném místě - ozdobte jej květinami, jejichž listy vytvoří správný stín. Tímto způsobem chráníme parapet před vyblednutím nebo matováním pod vlivem slunečního světla.

Vnitřní parapety z různých materiálů: 10 nápadů

Jak uspořádat pokojové rostliny uvnitř? inspirace

Pokojové rostliny, které čistí vzduch doma

Kategorie: