Dýha na zeď, ne nábytek? Ano Dýhované nástěnné panely vypadají jako masivní dřevo a jsou levnější než to. Ukázalo se, že je snadné je sestavit. Jsou k dispozici v mnoha barvách a provedeních. Kromě svých výhod však mají i své nevýhody. Kde a jak to stojí za to a v jakých případech to nestojí za použití dýhovaných stěn?

Dekorace stěn z dýhovaných panelů se v interiéru stále více objevují. Nástěnné panely pokryté dýhou jsou velmi elegantní, ladí s moderními a klasickými interiéry. Díky dýhovaným panelům na stěnách se interiér stává útulným, nabývá expresivity a je svého druhu. Nezapomeňte však, že velkoformátové nástěnné panely (zejména ty, které jsou vyrobeny z tmavé dýhy) opticky redukují interiér. Používejte je s mírou, zejména v malých bytech nebo malých interiérech. Co jiného o nich stojí za to vědět?

Přírodní dýha, upravená dýha

Dýha, obklad, dýha - galerie druhů dřeva

Přírodní dýha je kus dřeva gr. od 0, 1 do 4, 5 mm. Dýha se obvykle používá kulaté dřevo s velkým průměrem - z původních druhů (např. Dub, buk, ořech, jasan, smrk, borovice) nebo exotické (např. Palisandr, mahagon, bambus). Pro dosažení specifického dekorativního efektu mohou být přírodní dýhy obarveny na jakoukoli barvu a potaženy různými typy laků.

Místo přírodní dýhy můžete také zakoupit upravenou dýhu . Jak se liší od tradičních? Upravená dýha je podrobena mírně odlišnému technologickému zpracování. Dýhované skvrny neobsahují přírodní nedokonalosti dřeva. Mají jednotnou barvu, stejnou kvalitu, opakující se kresbu. Proto fungují dobře v ultramoderních interiérech.

Tradičně se slovo dýha týká dřeva, ale v posledních letech tzv kamenné dýhy . Jedná se o podobně vyráběný typ snadno použitelného břidlicového, žulového, čedičového, mramorového nebo onyxového opláštění. Díky obohacení epoxidovou pryskyřicí se dýha kamene vyznačuje velkou odolností vůči vlhkosti a mechanickým poškozením. Vraťme se k dřevěné dýze .

Více o přírodních a modifikovaných dýhách >>

Dýha na zdi: výhody a nevýhody

Design ve stylu 60. let: nadčasové kouzlo dýhovaných panelů [FOTKY]

Výhody dýhovaných stěnových panelů . Dýhované nástěnné panely (jako dýhované nábytkové desky) jsou levnější než obložení z masivního dřeva. Dýhované náplasti lze kombinovat a vytvářet tak velkoformátové povrchy pro dekorace na zeď. Dýha je velmi plastová - je vhodná pro zakrytí oblouků a zaoblených hran. Má jedinečný vzor zrna, který dává interiéru originální charakter. Je to také ekologický produkt - dýhy jsou vyráběny z populárních, rychle rostoucích stromů, často ze speciálních plantáží.

Nevýhody dýhovaných stěnových panelů . Dýha netoleruje nadměrnou vlhkost (může se v průběhu času deformovat nebo bobtnat). Je také méně trvanlivé a odolné proti poškrábání než masivní nebo lepené přírodní dřevo a ukázalo se také, že je obtížnější renovovat. Moderní nástěnné dýhované panely nejsou těchto nevýhod, zejména těch, které jsou určeny pro interiéry s vysokou vlhkostí, jako je kuchyň nebo koupelna.

Dýha v obývacím pokoji a ložnici

Uspořádání kuchyně: bílý kuchyňský nábytek a americká ořechová dýha

Kde použít dýhové obklady stěn ? V obývacím pokoji vytvoří dýhovaný stěnový panel dobré zázemí pro TV. Spojte barvu a texturu dýhy s prvky místnosti (můžete si vybrat až z 200 druhů dřeva a dlouhou škálu barev). V ložnici vytvoří ořechová dýha s teplým stínem nanesenou na tvrdou čelní desku a dokonalé zázemí pro postel.

Dýhované obložení na zdi studie nebo knihovny bude také hrát skvěle. Moderní interiér s ušlechtilým charakterem bude mít také volně stojící knihovna potažená tmavou dýhou nebo nábytková deska připevněná ke zdi s namontovanými policemi.

Dýha by měla být také umístěna na stěnách haly . Stojí za to postavit výklenek pro skříň s dýhovanými dveřmi, např. Posuvnými nebo nedrážkovanými, tj. V nichž křídlo tvoří jednu rovinu s rámem.

Dýha v kuchyni a koupelně

Béžová kuchyň z přírodních materiálů: dýha, měď a krajka

Malá koupelna ve skvělém uspořádání - dýha a kamenné obklady

Dýha se nejčastěji používá k zakrytí svislých ploch (stěnové dekorace) na místech, která nejsou vystavena stálému kontaktu s vodou a vlhkostí. Kuchyňské stěny, skříně, volně stojící nábytek, obklady stěn jsou dobrými příklady použití dýhy. Nedoporučuje se používat dýhu na kuchyňské desky, stoly nebo koupelnový nábytek v bezprostřední blízkosti vody. I nejlépe chráněné dýhy jsou velmi jemné, náchylné ke vzniku modřin a škrábanců, absorbují vodu a mají sklon k zabarvení. Při výběru stěn dýh nebo jiných obkladů si proto pečlivě vyberte místo.

Dýha v kuchyni: 10 inspirací >>

Koupelnová dýha: efektivní uspořádání >>

Jak nainstalovat a udržovat dýhované panely na stěnách?

Instalace dýhovaných panelů svěřujeme na zeď osvědčeným odborníkům. Ujistěte se, že prvky pokryté dýhou nejsou poškrábané ani ohnuté. Měly by být dokonale hladké, bez mezer mezi klouby.

Při čištění otřete panely dýhované měkkým hadříkem navlhčeným vodou a jemným čisticím prostředkem a poté suchým hadříkem (zejména okraje desek). Odolné skvrny by měly být odstraněny dřevěnou emulzí, mýdlovým roztokem nebo čističem oken (ujistěte se, že neobsahují amoniak). V rámci péče o dýhované povrchové úpravy stěn se vyhněte drsným čisticím prostředkům a hotovým přípravkům, které zabrání hromadění prachu (ten může způsobit obtížné odstranění, někdy i mastné skvrny).

Nenechte si ujít: jak dýhovat nábytek? >>

Samolepící dýha, která je k dispozici v obchodech pro kutily, usnadňuje amatérům práci s dýhami. Nicméně stojí za to se seznámit s tradiční, trvanlivější technikou dýhy na nábytek .

Jak lepit dýhu? Pokyny krok za krokem >>

Dýhování starého nábytku

Kategorie: