Zbarvení velikonočních vajec může být zábava pro celou rodinu a ručně vyráběná velikonoční vajíčka ve vzorech, které si vybere domácnost, zdobí velikonoční stůl jako žádný jiný!

Zbarvení velikonočních vajec může být zábava pro celou rodinu a ručně vyráběná velikonoční vajíčka ve vzorech, které si vybere domácnost, zdobí velikonoční stůl jako žádný jiný! Doporučujeme, jaká přírodní barviva stojí za použití a jak na nich vytvořit krásné jarní vzory při barvení vajec.

Barvení je jednou z nejstarších technik zdobení kraslic - která by se pak tradičně nazývala ne velikonoční vajíčka, ale malovaná vajíčka. V Evropě od starověku a na území dnešního Polska od středověku se přírodní barviva po staletí používají k barvení vajec. Stojí za to je lépe poznat a naučit se, jak dosáhnout zajímavých dekorativních efektů technikou barvení kraslic .

Přírodní barviva pro velikonoční vajíčka

Aby byly skořápky velikonočních vajec určité barvy, byly v minulosti snadno dostupné dary přírody:

modro -sušené chrpy, chrpy nebo bobule
fialově sušené okvětní lístky slézu
zelená - výhonky zimního žita nebo listů brčál
růžová šťáva z červené řepy
žlutá - kůra mladého jablka nebo sušeného květu měsíčku
skořápky hnědé nebo rudé cibule určitého odstínu
černě - dubová kůra nebo olše nebo ořechová skořápka

Přírodní barviva jsou bezpečná a dávají jemné pastelové barvy . Málokdo má po ruce sušené chrpy, zimní žito nebo jablečnou kůru. Proto navrhujeme čtyři jarní barvy z zde navržené palety: módní růžová, která se bude používat k barvení vajec, sekaná řepa, slunná modrá, která bobule dávají, a slunná žlutá, která nám bude dána … kurkumou . Nakonec také získáme svěží zelenou, vytvořenou kombinací modré a žluté.

Jak přirozeně barvit velikonoční vajíčka? Krok za krokem

Velikonoční vajíčka v přírodních barvách dokonale zdobí interiér ve stylu eko nebo přírodní nebo skandinávské. Díky mimořádně tradičnímu charakteru se úspěšně vejdou do jakéhokoli interiéru. K barvení velikonočních vajec přírodními barvivy budete potřebovat:

• 2 šálky vody (část pro každou barvicí přísadu)
• 1 čajová lžička bílého octa (část pro každou barvivovou složku)
• 1 velká řepa nakrájená na červenou (dávají růžovou barvu)
• 1 šálek rozdrcených bobulí (dají modrou barvu)
• 1 polévková lžíce kurkumy (da žlutá)
• 1 čajová lžička soli
• umyté a sušené skořápky slepičích nebo kachních vajec s velmi lehkou, nejlépe bílou skořápkou
• malé sklenice, které však vejdou vejce

1. Chcete-li získat přírodní barviva pro velikonoční vajíčka, nalijte do hrnce vodu a ocet a zahřejte na střední teplotu. Pak přidejte jednu z vybraných barviv - v našem případě řepa, bobule nebo kurkuma. Vařte při stálém tempu po dobu 20 minut, poté přidejte sůl. Tento postup opakujte pro každé barvivo.

2. Smíchejte malé části žlutého a modrého roztoku, abyste získali zelené barvivo.

3. Nalijte výsledné barvicí roztoky do sklenic. Opatrně do nich vložte vejce, aby byla zcela ponořena do roztoku. Nechte je v barvivu po dobu 20, 30 minut.

4. Když vejce dosáhnou požadovaného stínu, opláchněte je pod tekoucí vodou. Můžete je lehce namazat a dát obarveným kraslicím skvělý lesk.

Velikonoční vejce barevné vzory. Krok za krokem

Technika barvení kraslic vám umožní získat nejen klasická malovaná vajíčka jednotné barvy, ale také velikonoční vajíčka, ve kterých správně složené, barevné a nezbarvené části vytvoří dekorativní kresbu. Budete potřebovat:

• různě tvarované ploché květy a listy bylin a jiných rostlin, např. Koriandr, šalvěj, kapradiny
• balení ve vodě rozpustného řemeslného lepidla
• pár starých punčocháčů
• gunki recepty, provázky nebo pásky (nejlépe elastické)
nůžky
kartáč

1. Řezejte květiny a listy tak, aby se vešly na skořápku.

2. Na listy naneste trochu lepidla pro ruční práce atd.

3. Přilepte listy na skořápky vajec. Nechte lepidlo zaschnout, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

4. Punčocháče střihejte na 10 cm.

5. Vejce s lepenými listy vložte do nylonových tunelů s punčochami. Pak je pevně spojte s elastickým pásem nebo provázkem tak, aby se lepené listy během barvení neposunuly.

6. Takto připravená vejce ponořte do zvolených barvicích roztoků. Část skořápky pokrytá listem nebo květem zůstane bílá, zbývající zbarví.

7. Po dosažení požadované intenzity barvy jemně odstraňte punčocháče, potom oškrábejte list a opláchněte vajíčka. Opatrně je otřete měkkým hadříkem.

8. Vejce opatrně natřete měkkým štětcem. Naneste nejméně tři vrstvy, přičemž každý štětec vede jiným směrem, aby nedošlo k rozmazání. Před nanesením další vrstvy počkejte, až předchozí vrstva důkladně oschne.

Máme originální nápady na velikonoční vajíčka - ručně vyráběná velikonoční vajíčka. Udělejte je sami!

Kategorie: