Únik nebo únik plynu je situace, která přímo ohrožuje náš život a zdraví. Jeden vadný válec může vyhodit do vzduchu celou obytnou budovu. Několikrát do roka média hlásí takové nehody - ztráty jsou vždy značné. Co dělat, když zjistíme únik plynu? Jak se chovat v případě nouze? Zde jsou některá pravidla, která by měl každý znát.

Jak je možné, že vnímáme plyn?

Samotný plyn je bez zápachu - proto je tak nebezpečný. Z tohoto důvodu do ní plynárna přidává zvláštní vůni, což nám umožňuje cítit, že něco není v pořádku. Když zjistíme, že instalace prosakuje, máme několik jednoduchých pravidel. Stojí za to vědět, protože mohou zachránit naše životy.

Co dělat, když uniká plyn? Nejdůležitější pravidla

  • Za prvé - nezapínejte světlo ani žádné elektrické zařízení.
  • Nesvítí zapalovače ani zápalky.
  • Zavřete hlavní plynový ventil ve vašem domě nebo bytě.
  • Otevřete všechna okna a dveře.
  • Upozorněte na nouzový plyn (číslo 992 nebo číslo 112) a upozorněte souseda.
  • Opusťte budovu.

Co můžete udělat dříve? Samozřejmě, kromě pravidelných kontrol plynového zařízení, stojí za to zjistit u všech členů domácnosti, kde je plynový ventil, a praktikovat, jak je používat. Díky tomu ho dokážeme najít ve tmě, pokud vnímáme hrozbu pozdě večer nebo v noci. Kromě toho by měl každý obyvatel domu znát pravidla chování a plynové nouzové číslo je nejlepší uložit do telefonu.

Únik systému nebo smrtící čad

V topné sezóně Čad stále sklízí smrtící daň. Čad bohužel není bez zápachu a unikající komínové kouřové kanály nebo nedostatek ventilace způsobují, že do pokojů vstupuje oxid uhelnatý. V zimě mnoho lidí ucpává ventilační mřížky, a proto mohou topná zařízení produkovat jedovatý oxid uhelnatý. Pro minimalizaci rizika stojí za to koupit zařízení, která snímají oxid uhelnatý. Detektor oxidu uhelnatého stojí mezi třiceti a sto zlotými - vzhledem k jeho úloze to moc není.

Měli bychom také pamatovat na to, že kamna nebo plynové ohřívače vody by měly mít odpovídající schválení. Nechte je nainstalovat odborníkem - nikdy nebudeme jednat sami.

Jak zkontrolovat, zda uniká plyn?

Na rozdíl od vzhledu to není tak snadné. Pokud máme podezření na netěsnou instalaci, stojí za to požádat druhou osobu o názor - cítí zápach? Můžeme zavolat bezpečnostního důstojníka a v době, kdy dorazí, přerušit dodávku plynu pro případ.

Únik plynu - kdo by měl hradit náklady na opravu?

Pokud je v našem apartmánu potvrzen únik instalace, měli byste to okamžitě nahlásit komunitě - měla by pokrýt náklady na opravu. Samozřejmě se stává, že v některých družstvech majitelé opravují poškození areálu na vlastní náklady, ale u plynu není vtip. Při této příležitosti se vyplatí zkontrolovat instalaci ve všech bytech.

Upevněte instalaci nebo ji vyměňte za novou?

To je samozřejmě rozhodnutí profesionálů, kteří budou schopni situaci řádně posoudit. Pokud instalace vytéká, je nejčastěji uvedena do provozu opravou vadné části. Pokud se doporučuje úplná výměna instalace, musíte dokončit projekt a získat příslušné povolení. Naštěstí se tyto situace nestávají často.

Plynové lahve - mohou být nebezpečné?

Bohužel jsou často zodpovědné za výbuchy a smrtelné nehody. Při koupi válce je vhodné se na něj pečlivě podívat - někdy můžete vidět jeho stav na první pohled. Mnoho lidí stále používá plynové láhve, ale ne každý je kupuje na doporučených stanicích. Někteří kupují malé body sestavením válce sami - a to je velmi riskantní.

Pokud máme pochybnosti o fungování instalace, je lepší nevyměňovat vadné součásti sami. A za žádných okolností neuděláte „test světel“, abyste zjistili, zda plyn uniká.

Bez ohledu na to, zda používáme zemní plyn nebo lahve, stojí za to zachovat maximální bezpečnost. A to, na rozdíl od zdání, není tak zřejmé. Mnoho lidí například stále „zahřívá“ místnost, zapálí plynové hořáky a nechá je bez dozoru. Vyhýbejme se situacím, kdy sami sebe ohrožujeme!

Skandinávská kuchyně

Bílá a pastelová kuchyně

Kuchyně v činžovním domě - manželství klasiků a skandinávského stylu

Kategorie: