Samonivelační potěr je užitečný mimo jiné pod vinylové panely. Jsou poměrně tenké, a proto vyžadují dokonale rovný povrch

V případě nerovného podlahového potěru (potěru) je nutné použít samonivelační potěr. Díky tomu můžeme instalovat a používat vysněnou podlahu z dlaždic nebo panelů po mnoho let. Zkontrolujeme přesné vlastnosti tohoto typu produktu a co hledat při výběru.

Samonivelační stěrka a podlaha

Všechny nedokonalosti mohou být výsledkem nesprávné práce prováděné výkonným týmem nebo mnoho let používání podlahy.

Samonivelační potěr se nejčastěji používá při renovaci starého domu nebo bytu. Po odstranění použité dekorativní vrstvy má potěr obvykle dutiny, které musí být vyrovnány. Je třeba si uvědomit, že nová podlaha musí být položena na dokonale rovnou a suchou podlahovou podložku. Jinak se může konečný materiál rozbít a rozbít, a tedy - provedené úspory se ukážou pouze jako zjevné a budou generovat další náklady.

Dokonale vyrobený potěr by se měl postarat zejména o to, když na něj chceme položit panely, parkety nebo koberec. Pokud se rozhodneme pro dlaždice, nerovnosti lze kompenzovat změnou tloušťky lepidla, i když se to nedoporučuje. V každém případě bude nejlepším řešením zvolit samonivelační potěr.

Cement nebo anhydritový potěr?

Pokud jde o výběr samonivelačního potěru, jsou na trhu dostupné cementové a anhydritové výrobky. V prvním případě je třeba se zaměřit především na hmoty vyrobené na bázi cementu a syntetických pryskyřic, jakož i speciální vyztužovací vlákna. Cementové potěry se samonivelačními vlastnostmi mají mírně slabší technické parametry než anhydritové potěry, ale jsou vhodnější pro místnosti s vysokou úrovní vlhkosti, včetně v kuchyni, koupelně, sušičce.

Anhydritové samonivelační potěry, které jsou vyrobeny ze sádry zvané anhydrit, jsou citlivé na kontakt s vlhkostí, ale mají větší pevnost v tlaku, ohyb a loupání, stejně jako mírně lepší koeficient tepelné vodivosti, což je činí ideální pro místnosti, kde je instalováno podlahové vytápění.

A kolik samonivelačních potěrů vyschne ? Závisí to hlavně na kvalitě nadace a podmínkách, které budou v místnosti poskytovány. Typicky lze na cementový i anhydritový potěr chodit po několika dnech, ale další práce je možná pouze po dosažení optimální tvrdosti. Odhaduje se, že plně dokončená hubice má vlhkost 2%. Pokud nedosáhne této úrovně, neaplikujte na ni vrchní vrstvu, bez ohledu na to, jaký materiál je. Pro správné testování vlhkosti potěru je vhodné použít speciální měřič vlhkosti.

Samonivelační stěrka - tloušťka

Předtím, než vyrovnáme podlahovou podložku před položením podlahy, musíme se rozhodnout pro potěr vhodné tloušťky. Můžeme si vybrat:

  • tenkovrstvé samonivelační potěry, díky kterým získáme vyrovnávací vrstvu silnou 2-3 mm;
  • tlustovrstvé samonivelační potěry, díky nimž získáme vyrovnávací vrstvu o tloušťce 10 až 70 mm.

Takže který výtok bude nejlepší? Záleží na tom, jakou úroveň musíme vyrovnat podlahovou podložku - pro posouzení skutečné hodnoty je vhodné použít dlouhou kovovou hladinu a změřit potřebnou tloušťku potěru v nejtenčím a nejtenčím místě konkrétního potěru. Tenkovrstvé samonivelační potěry budou ideálním řešením pro renovaci staré podlahy a instalaci nízko namontovaných dveří. Tlustovrstvé samonivelační potěry zase fungují dokonale, když bude nutné upravit úroveň dolní místnosti na tu, ve které je umístěn vyšší potěr, a tzv. podłogówki.

Který produkt byste si měli vybrat?

Přestože zpravidla jsou samonivelační cementové i anhydritové potěry vhodné pro následnou instalaci prakticky jakéhokoli dekorativního materiálu, na kartě vybraného výrobku je třeba předem zkontrolovat, zda je správně upraven pro povrchovou úpravu keramickými dlaždicemi, panely, dřevěnými parketami nebo koberci nebo obložením vyrobeným z PVC (v závislosti na tom, kterou podlahu si vyberete).

Cena samonivelačního potěru se pohybuje od tuctu do několika desítek zlotých za pytel obsahující 25 kg materiálu. Při nákupu je dobré znát přesnou velikost, kterou chceme zarovnat a vybrat si správné množství váhy společně se zkušeným prodejcem.

Podlaha z vinylových panelů

Jaké podlahové panely do kuchyně?

Podlahy koupelny - módní návrhy a materiály

Výměna podlahy: krásné a pevné povrchové materiály

Kategorie: