Pokud chcete chránit vaši zahradu a přilehlou terasu před klíšťaty, vyplatí se v těchto místech vysadit rostliny odpuzující klíšťata. Tansy, měsíček lékařský a mnoho vonných bylin jsou rostliny, které pavoukovci neradi voní. Další informace o tom, co odpuzuje klíšťata. Přírodní cesty jsou zdravé a bezpečné.

Klíšťata jsou pavoukovci, kteří přenášejí viry a bakterie, které jsou nebezpečné pro naše zdraví, které jsou zdrojem nemocí (nejznámější jsou lymská choroba a klíšťová encefalitida). Většina klíšťat žije v lesích, ale nedávno se vyskytují stále častěji v parcích, parcelách a domácích zahradách, zejména v těch, kde rostou husté keře a vysoké trávy.

>> Přečtěte si také: Rostliny, které se komárům nelíbí - zasadte je na svůj balkon, terasu a zahradu!

Co se klíšťatům nelíbí? Postarejte se o zahradu a okolí domu

Aby klíšťata nechtěla vstoupit do naší zahrady, pokuste se v ní nevytvářet husté houštiny, zejména na stinných místech. Klíšťata se opravdu líbí vlhkým místům, jako jsou břehy rybníků nebo záhony s hustě rostoucími kapradinami - zvažte to při plánování zahrady. Stojí za to pravidelně prořezávat stromy a keře v zahradě, odstraňovat plevele a často sekat trávník co nejnižší. Klíšťata nemají takové podmínky rádi a nebudou se stěhovat do zahrady.

Veškerá péče o zahradu se nejlépe provádí v oděvech s dlouhými rukávy a nohama, ve vysokých botách, s pokrývkami hlavy. Postřikované části těla by měly být postříkány komerčně dostupnými repelenty klíšťat. Po návratu domů ze zahrady je nutné se podívat na celé tělo, zda po tom všem jsme nepřinesli klíště, a pokud ano, je nutné ho odstranit!

Pokud se na naší zahradě objevily klíšťata, můžete rostliny postříkat klíšťaty, ale mějte na paměti, že jsou také toxické pro domácí zvířata, užitečný hmyz a ryby.

Nenechte si ujít:
Metody pro potravní můry a můry ve skříni: domácí hmyz

Lidská blecha: jak to vypadá, jak se toho zbavit. Blechy doma: eradikace
Přirozeným způsobem, jak se zbavit klíšťat ze zahrady, je zasadit rostliny, které tyto nežádoucí pavouky odrazí. Zde je několik příkladů rostlin, které se klíšťatům nelíbí !

Co odpuzuje klíšťata? Stojí za to vědět, co se jim nelíbí!

Klíšťata jsou hluchá a slepá, a proto jsou především vedeni pachem. Pojďme tedy použít proti nim. Repelent proti klíšťatům rostlin na balkoně, na terase a na zahradě - to jsou ty, které vydávají zápach nepříjemný nebo nepřátelský těmto pavoukovcům. Kromě toho můžete využít výhod aromatických olejů. Nezapomeňte je neaplikovat přímo na kůži (mohou způsobit alergie), ale můžete si vytvořit vlastní směsi a řešení. Zde je několik příkladů pachů, které odpuzují klíšťata:

  • - aromatické byliny, které se běžně používají v kuchyni: máta, tymián, oregano, bazalka, medovka, šalvěj;
  • - jiné silně vonné rostliny, např. levandule, pelargónie, citronová tráva, měsíček lékařský;
  • - koření se silnou vůní vč. hřebíček, skořice;
  • - oblíbené éterické oleje: čaj, eukalyptus, hřebíček, pomeranč, pepř, sladká mandle;
  • - hroznový olej.

Klíště odpuzující rostliny

Tansy - trvalka s intenzivně žlutými květy, běžně rostoucí v Polsku po silnicích nebo silnicích. Vydává silnou vůni, protože obsahuje éterický olej, jehož součástí je jedovatý thujon. Odpuzuje nejen klíšťata, ale také komáry, mouchy a mšice. Na rozdíl od typického zastřeného tvaru jsou k dispozici také ozdobné odrůdy.
Pelyněk - vytrvalá rostlina běžná na polích a pustinách. Má charakteristickou, silnou vůni a hořkou chuť, která je výsledkem obsahu specifických hořkých sloučenin (absintin a artabsin). Palina také obsahuje těkavý olej, složený převážně z jedovatého thujonu.
Medvědí česnek je cibule s krátkou životností, která je jednou z prvních rostlin, které se objevují po zimě (listy velmi brzy na jaře - v březnu). Listy divokého česneku jsou velmi podobné lilii listů údolí. Rostlina má charakteristickou vůni česneku. V lesích (zejména buk) roste divoce - jedná se o chráněnou rostlinu! Může být také úspěšně pěstován v zahradách. Medvědí česnek je cenná léčivá rostlina - jeho vlastnosti jsou podobné vlastnostem česneku (vykazuje silnou baktericidní aktivitu).
Levandule levandule - často vysazená v zahradách a pěstovaná v nádobách na balkonech a terasách, dekorativní a léčivá rostlina s charakteristickou intenzivní vůní. Levandule obsahuje éterický olej, jehož ingredience jsou mimo jiné linalool acetát, linalool a ocymenes (klíšťata je nenávidí).
Tagetes jsou velmi populární jednoleté rostliny, jejichž největší výzdobou jsou žluté nebo oranžové květy. Jsou ideální pro zahradní slevy, jsou často zasazeny jako hranice, stejně jako v nádobách umístěných na balkonech a terasách. Tagetes se vyznačuje intenzivní vůní, kterou lze cítit i po jemném tření listů. Tato vůně účinně odpuzuje nejen klíšťata, ale také krtky nebo hraboše. Proto stojí za to zasadit měsíčky na zahradě, třebaže bychom měli vzít v úvahu, že nové pěstované nové odrůdy mohou být bez zápachu, což nebude účinné při odvracení nežádoucích hostů.
Rosemary je teplomilná okrasná, léčivá a kořenitá rostlina běžně pěstovaná nejen v zahradách, ale také v květináčích, balkonech nebo terasách a parapetech pro domácí okna. Rosemary vydává charakteristickou silnou vůni pocházející z éterického oleje. Klíšťata to nemohou cítit!

Viz také: Ovocné mušky: jak se jich zbavit. Občanská válka (ovocná muška)

Byliny na balkoně FOTKY

Tymián je nízký keř, který tvoří široké shluky až 30 cm vysoké. Je to známé koření a léčivé rostliny. Thyme vděčí za svou chuť a vůni éterickým olejům, které zahrnují především thymol a carvol. Rostlina má baktericidní a fungicidní, dezinfekční a protizánětlivé vlastnosti.
Máta peprná je jednou z nejznámějších léčivých a kořeninových rostlin - je ceněna jak pro svou chuť, silnou vůni, tak pro své léčivé účinky. Snadno roste podzemními oddenky - je expanzivní (snadno utopí další rostliny rostoucí v okolí, takže stojí za to je dobře oddělit). Máta obsahuje éterický olej, který obsahuje nejvíce mentolu a mentolu.
Oregano je obecný název pro běžnou majoránku - populární koření a léčivé rostliny. Je vytrvalá rostlina, vytváří velké shluky rostoucí přes běžce. Oregano obsahuje éterický olej, jehož hlavními složkami jsou thymol a karvacrol. Oregano lze úspěšně zasadit na květinové stěny a skalky.
Citronový balzám je léčivá a kořenitá rostlina charakterizovaná vůní citronu, která přitahuje včely, ale odpuzuje klíšťata. Rostlina vděčí za vůni éterickému oleji, který se skládá hlavně z citrolu, linaloolu, geraniolu a cenolu. Bohužel ve formě sušeného meduňkového balzámu jeho citronová vůně ztrácí. Uklidňující účinek balzámu citronu je dobře znám a také usnadňuje trávení. Vypadá to jako máta
Citronová tráva, známá jako citronová tráva, je trvalka, která vytváří husté shluky dlouhých listů rákosí rostoucích až 1, 5 m na výšku. Listy vydávají citrónovou vůni, když jsou mleté. Jeho zdrojem je těkavý olej, jehož hlavní složkou je citral. Citronová tráva se používá v bylinné medicíně, ale její kulinářské vlastnosti jsou také známy. Rostlina v našem venkovním podnebí nepřevrhla, takže je nejlepší pěstovat ji v kontejneru přivezeném na zimu do místnosti chráněné před mrazem.

Rostliny, kterým se komáři nelíbí

Podívejte se na film: Byliny v zahradě - oregano

Kategorie: