Espresso stroj Primadonna Class ECAM 550.55.SB se vyznačuje kompaktním designem, průhledným displejem a především nabízí široký výběr různých káv

Lahodný, aromatický, s mléčnou krémovou pěnou nebo černou - přesně tak, jak se vám líbí. Existuje mnoho způsobů přípravy kávy. Pokud si ceníte pohodlí a vždy očekáváte stejný dobrý efekt, spolehněte se na automatický stroj. Uvaří vám kávu i z dálky. Ale to není jediný způsob, jak udělat skvělý nápoj!

Švédové mají svou fiki nebo „povinnou“ přestávku na kávu ve společnosti přátel z práce, přátel nebo rodiny. Francouzi začnou den kavárnou au lait v širokém hrnku, ve kterém namočí croissant nebo bagetu. Italové pijí cappuccino pouze do 12 hodin. Podle studií provedených pro značku Philips se 41% Poláků dotázalo na latte nejméně několikrát týdně, 37% - espresso a 36% - cappuccino. 70% přidat cukr do kávy, 46% studeného mléka. 68% zvažuje nákup plně automatického kávovaru.

Stručná historie kávy

Zdá se, že vše je na vině za Kaldiho, etiopského ovčáka, který si všiml, že jeho kozy po jídle červených bobulí z určitého keře se staly nesmírně stimulovány. Tento keř byl kávovník … Legenda nebo pravda, faktem je, že Etiopie je považována za domov kávy. Co se stalo potom? Je známo, že arabský svět po dlouhou dobu měl monopol na pití kávy. Užívání tohoto aromatického nápoje bylo známo pouze tam, kde se dostal islám. Arabové přísně střežili tajemství kouření a vaření kávy. Byl dokonce zakázán vývoz sazenic kávy.

Jak se stalo, že chuť kávy se setkala s celým světem? V polovině V 15. století byla otevřena první kavárna - v Konstantinopoli, následovaná dalšími. Cestovatelé je navštívili a popsali neobvyklý nápoj podávaný v „kavárnách“. Stále však nebylo známo, z čeho se dá vyrobit. Zvědavost byla tak silná, že … Historie nedává jména autorů této krádeže - faktem je, že bylo možné ukrást sazenice kávy a pašovat je do Cejlonu a Javy a odtud šířit úrodu v Jižní Americe a Africe.

Polský Jerzy Franciszek Kulczycki měl rozhodující podíl na historii popularizace kávy v Evropě. Po bitvě u Vídně (1683) sbíral stovky pytlů s hnědým zrnem, opuštěných poraženými Turky. Protože už hodně cestoval, věděl, že to není krmivo pro koně, jak si mnozí mysleli, ale káva. A brzy otevřel svou první kavárnu ve Vídni.

Vyplatí se vybrat kávovar, který má funkce automatického čištění. Filtr AquaClean bude také užitečný pro čištění vody v kávovaru, což také zabraňuje tvorbě vodního kamene. Na fotografii Kávovar PicoBaristo HD8927 / 09, Saeco

Vybereme kávovar - co hledat?

Dobrý stroj na espreso by měl být vysokotlaký a měl by mít široký pracovní rozsah, např. 15-19 barů. Vestavěný mlýnek umožňuje víceúrovňové přizpůsobení tloušťky mletí kávy, díky čemuž přizpůsobujeme chuť a intenzitu vaření podle vlastní chuti. Nejlepší vůně bude zajištěna keramickým mlýnkem - káva bude po dlouhou dobu vždy dokonale pomletá. Vyplatí se vybrat model tlakového espressa s automatickým čištěním a odstraňováním vodního kamene, s nádobou na mléko a velkými nádržemi na vodu (cca 2 l) a odpady (14-16 vaří).

Také byste měli přemýšlet o svých vlastních preferencích kávy a zkontrolovat, kolik a jaké nápoje daný model připravuje, zda vám umožní přizpůsobit parametry kávy a pamatovat si vaše oblíbená nastavení. Konečně samozřejmě design: kávovar by měl krásně zdobit interiér.

Nejen tlakový kávovar - jak vyrobit kávu?

1. Jídelna (jinak: stroj mocha). Jedná se o speciální třídílnou konvici. Do spodní nádrže se nalije studená voda, k ní se připojí nádobový filtr s mletou kávou a horní nádrž se zašroubuje. Kávovar se ohřívá. Když se voda začne vařit, pára pod tlakem je tlačena do horní nádrže, „vaří“ kávu podél cesty, která se shromažďuje v horní nádrži.

2. Francouzský tisk, oblíbený sládek. Vařte vodu. Vložte hrubě mletou kávu do lisu. Kolik? Na 150 ml šálku - přibližně 2 čajové lžičky. Nalijte vodu do lisu - přesně to množství, které používáte (na 1, 2, 3 … šálky). Umístěte „píst“ dovnitř nádoby tak, aby se nedotýkal nápoje, zavřete. Počkejte asi 4 minuty. Potom pomalu stiskněte píst na kávu, abyste oddělili kávovou sedlinu od kávy připravené na rozlití do šálků.

3. Turecká káva . Říká se o ní: černá jako noc, horká jako peklo, sladká jako láska. Jemně mletá zrna se smísí s cukrem (v poměru 2: 1) a vloží se do kelímku (nejlépe mosaz, ale do kovové nádoby 0, 5 l), nalijte studenou vodu a několikrát zahřejte tak, aby hnědá pěna stoupala, ale odvar nevařil. Pro zvýšení chuti se do kávy přidá kardamom, skořice a hřebíček. Nakonec nalijte do vývaru několik kapek studené vody, aby se kávová usadenina usadila na dně.

4. Kapání - do filtru . Toto je nejjednodušší způsob přípravy kávy (doporučeno zejména pro ty, kteří pijí Americana). Položili jsme na džbán filtr. Nalijeme do ní několik lžiček kávy (asi 1 lžičku na šálek, přesně 14 g). Kapající káva by měla být pečena jasněji a v dobré kvalitě (homogenní, nemíchaná). Pomalu nalijeme horkou vodu (asi 80 ° C).

5. Přetoková kávovar. Takové kávovary jsou stále velmi populární, protože jsou mnohem levnější než tlakové, účinnější a snadno použitelné. Stačí stisknout jedno tlačítko. Zařízení na přípravu espressa by mělo být vybaveno speciálním ohřívačem, který udržuje teplotu kávy. Neměl by však stát na ohřívači příliš dlouho, protože ztratí aroma.

Kávové doplňky a nádobí se zajímavými korkovými detaily

Příslušenství pro přípravu a podávání kávy

Pokud připravujete kávu v tlakovém kávovaru, bude určitě užitečná manipulace . Zní to cizí, vypadá to nenápadně, ale rovnoměrně distribuuje mletou kávu do baňky, což má velký význam pro její chuť. Pokud voda najde v části mletých semen „volné chodby“, kvalita nápoje bude trpět. Takže: naplňte banku kávou a lehce udeřte na stůl. Poté prášek pevně přitlačte tamperem a otočte jej kolem své osy, abyste vyleštili horní část kávy. Kromě toho naklopením tamperu přitlačte kávu kolem okrajů.

Dalším užitečným doplňkem je odměrka na kávu . Na každý šálek kávy uvařeného v kávovaru potřebujete 7–8 g kávy. Bude to někdo vážit? Spíše ne, tedy kopečky. Každá, zejména ta, která je připojena k zařízení espressa, má kapacitu přibližně 7 g.

Káva s mléčnou pěnou? Zvláště užitečné bude elektrické pěnicí zařízení, často zabudované do tlakového espressa. Ale jednoduché pěnivé zařízení - ruční i elektrické - funguje dobře.

A konečně chutné dekorace! Toto je speciální pole zvané latte art . Ale pro ty, kteří nemají trpělivost, doporučujeme pro výrobu dekorativních vzorů připravená razítka a dekorátory.

Podáváme kávu. Tradičně a moderní

Bílý a modrý porcelán a keramika: 10 inspirací

Jak podávat kávu v italských INSPIRACÍCH

Kategorie: