Hliníkové radiátory jsou dobrým řešením při modernizaci staré instalace - výměna starého litinového chladiče za nový hliníkový radiátor nevyžaduje žádné úpravy.

Co je třeba zvážit při výběru topných těles? Který pokojový radiátor byste si měli zvolit, aby byl praktický a co nejlépe vyhovoval vašemu stylu interiéru? Představujeme základní typy radiátorů a navrhujeme, co hledat při nákupu a instalaci.

Jak si vybrat pokojový radiátor?

Nejprve si vybíráme radiátor se správným výkonem pro velikost a tepelnou těsnost místnosti. I ten nejúčinnější designový radiátor nás nebude potěšit, pokud je příliš chladno.

Proto je základní věcí, kterou musíme věnovat pozornost, topný výkon radiátoru. Bohužel není tak snadné přesně určit energetické potřeby našeho bytu. Závisí to nejen na ploše, ale také na typu místnosti, počtu a typu oken v místnosti a její tepelné izolaci.

Spotřeba energie se proto pohybuje v rozmezí 50 až 200 W / m 2 . Nejlepší je vyhledat radu specialisty, která nám pomůže přesně definovat potřeby. Různé cílové teploty se také používají pro jednotlivé místnosti. V obývacím pokoji je to 20 stupňů, v koupelně 24, v garáži 12 a ve vestibulu 16.

Složení ze tří radiátorů paprsků v různých barvách

Druhy radiátorů

Navíc různé typy ohřívačů mají různou energetickou účinnost. Provoz chladiče bude záviset na typu konstrukce a materiálu, ze kterého je vyroben.

  • Ocelové ohřívače . Mezi ocelovými radiátory jsou nejoblíbenější panelové, profilové nebo hladké panelové radiátory. Jsou citlivé na kvalitu vody a na přítomnost kyslíku, proto se nedoporučuje používat v otevřených systémech (u kotlů na pevná paliva) a vzhledem k vysokému odporu, který topný panel nanáší na vodu - také v zařízeních s přirozenou cirkulací (gravitací) - bez oběhového čerpadla.

    Ocelové radiátory mají malou vodní kapacitu, díky čemuž rychle reagují na regulaci, což se promítá do úspory energie. Deskový design také umožňuje zvýšit výkon chladiče, aniž byste museli měnit rozměry radiátoru. To je zvláště důležité, pokud je prostor pod parapetem omezený.

  • Kloubové železné radiátory (žebrované) jsou velmi odolné vůči korozi, díky čemuž jsou ideální pro místnosti s vysokou vlhkostí. Jsou zvláště vhodné pro otevřené instalace. Mají velkou vodní kapacitu a masivní strukturu, a proto také velkou tepelnou setrvačnost. To je pozitivní vlastnost, když radiátor pracuje s jednoduchým kotlem na uhlí nebo dřevo, ale při automaticky řízené instalaci je vysoká setrvačnost obtížná při udržování optimální konstantní teploty v místnosti.

  • Hliníkové radiátory, stejně jako litinové, mají průřezovou strukturu (rovněž je srovnatelná jejich topná energie). Vypadají však moderněji a mají menší setrvačnost. Jsou dobrým řešením při modernizaci staré instalace - výměna starého litinového chladiče za nový hliníkový nevyžaduje žádné úpravy. Hliníkový chladič je odolný proti korozi, můžete jej také namontovat v otevřené instalaci.

  • Konvektory jsou ohřívače s extrémně nízkou vodní kapacitou. Díky tomu okamžitě reagují na signály automatizace. Jejich výška je obvykle 13-30 cm, takže jsou ideální pro umístění u okna dosahujícího na podlahu. Většina modelů tohoto typu radiátorů má nohy, takže je nemusíte připevňovat ke zdi.

Radiátor vytvořený podobně jako konvektorový radiátor je měděno-hliníkový radiátor, jehož způsob přenosu tepla je však blíže panelovému radiátoru.

Ohřívače, které bojují s bakteriemi a viry

Radiátory KFA - Armatura Kraków natřené speciální barvou Interzo AM AkzoNobel s antimikrobiální technologií BioCote® zvyšují zdravotní přínosy vnitřního vzduchu.

Studie složení prachu ukázaly, že existuje asi 9 000 různých mikroorganismů, především bakterií, a také plísňových spór, plísní a virů. Nejnebezpečnější bakterie nalezené v prachu jsou stafylokokový aureus, který za příznivých podmínek může způsobovat velmi závažné infekce, jak kůži, tak dýchací cesty. Další stejně nebezpečné jsou streptokoky skupiny A a B.

Ionty stříbra uvolněné z nátěrové hmoty se dostanou k těmto mikroorganismům a ničí je. Během 15 minut akce významně sníží počet mikroorganismů, za 2 hodiny sníží svou populaci až o 99, 50% a nakonec o 99, 99%. Chcete se dozvědět více? Přejděte na blog.kfa.pl

Rovné svislé kolektory dekorativního radiátoru „Agora“ od firmy Tubes Radiatori zajímavě odkazují na prkna. Chladič, vyrobený výhradně z hliníku, je k dispozici v různých velikostech, regulační ventily lze namontovat na zeď.

Vytápění místnosti jako prvek výzdoby

Samozřejmě není důležitý pouze typ radiátoru přizpůsobený naší instalaci a místnosti. Je také dobré zajistit, aby estetický rozměr zářiče odpovídal stylu místnosti. Pokud nechcete chladič skrýt, ale nestačí to, že vyžaduje další práci, obvykle to vyžaduje vyšší náklady na vytápění.

Ocelové i hliníkové radiátory přicházejí v mnoha variantách, z nichž si určitě budete moci vybrat perfektní návrh moderního uspořádání. Mezi moderními radiátory existují skutečně minimalistické modely. Pokud je někdy těžké uvěřit, že je to radiátor!

Nezapomeňte však na tradiční litinové radiátory. Budou se ukázat jako jedinečný prvek výzdoby nejen v tradičních interiérech. Krásný, často zdobený, litinový radiátor je velmi snadná věc k renovaci. Plechovka barvy a několik hodin práce, včetně příprav, stačí, aby jí dodaly novou záři.

Pokud se rozhodneme pro výraznou, výraznou barvu, může se takový radiátor stát atraktivním a možná i ústředním prvkem kompozice i velmi moderního interiéru.

Instalace prostorového topení: rozměry a vzdálenosti

Prostor pod oknem je nejlepším místem pro instalaci radiátoru. Je to proto, že takto instalovaný radiátor usnadňuje přirozenou cirkulaci vzduchu v místnosti. Při instalaci radiátoru pod parapet si musíme pamatovat několik základních pravidel.

Vzdálenost mezi horním okrajem chladiče a parapetem a spodním okrajem chladiče a podlahou by měla být asi deset centimetrů - to poskytuje chladiči nejlepší pracovní podmínky. Pokud tyto vzdálenosti snížíme na sedm centimetrů, musíme přidat asi deset procent k zamýšlenému výkonu radiátoru.

Parapety jsou obvykle umístěny 80-85 centimetrů nad podlahou, proto jsou nejoblíbenější radiátory o výšce 60 centimetrů. Z estetického hlediska je dobré, když je radiátor v místnosti o 20-30 centimetrů kratší než parapet nebo výklenek pod oknem. Příliš krátký nebo příliš dlouhý radiátor nevypadá dobře.

Výměna pokojového topení v bloku

Výměna radiátorů v rodinném domě je poměrně jednoduchý úkol. V bloku jsou věci jiné. Domácí radiátor, i když se může zdát, že patří k prvkům bytu, je také součástí celé instalace ústředního topení. Proto při zasahování do topného systému musíme zůstat v kontaktu se správou budovy a dohodnout se na jakýchkoli plánovaných změnách.

Výměna bude často vyžadovat vypouštění vody ze stoupačky, takže během topného období nemůžeme vyměnit chladič. Rovněž souhlasíme s plánovanou mocí se správou. Vytápění budovy je navrženo nejen z hlediska účinnosti radiátoru. Výpočty také zohledňují hydraulické vlastnosti zařízení, která v něm pracují. Výměna ventilů, radiátorů, potrubí nebo jiných součástí samostatně může vést k dysregulaci systému.

Topení v obývacím pokoji: design téměř k životu …

Autor: PURMO

Minimalistická elegance - jednoduché formy koupelnových radiátorů

Kategorie: