Jahodová sezóna je v plném proudu, takže je vhodný čas na přípravu tohoto ovoce ve sklenicích. Nabízíme jahodový kompot - osvědčená a tradiční pochoutka. Pasterizované jahody ve sklenicích mohou stát mnoho měsíců. A tyto plody by neměly chybět v zimních zásobách.

Jahodový kompot na zimu

Jahody jsou nádherné plody, které se kromě mnoha nutričních hodnot vyznačují neobvyklou vůní, kterou si také chceme užívat v zimě. Proto v nápadech na konzervy na zimu navrhujeme pasterizovat jahody ve sklenicích. Toto ovoce je ideální pro konzervy: můžete připravovat džemy, konzervy nebo jednoduše jahodový kompot, který se tradičně podával až do večeře.

Ingredience pro jahodový kompot

  • 1 kg jahod
  • 60 dag cukru na každý litr vody
  • hřebíček podle chuti

Jak vyrobit jahodový kompot ve sklenicích?

Jahodový kompot je docela snadné vyrobit. Tmavě červené jahody s pevnou dužinou jsou vhodné pro přípravu kompotu. Vyberme také jahody střední velikosti - vypadají lépe později než ty celé. Jahodový kompot je nejlépe pasterizovaný a skladován v 0, 5litrových nádobách se skleněnými, smaltovanými nebo lakovanými víky. Existují dva osvědčené způsoby přípravy jahodového kompotu. Jeden rychlý, druhý vyžadující trochu více času, ale také nekomplikovaný.

Na začátku důkladně myjeme všechny jahody ve studené vodě. První metoda spočívá v nalití horkého sirupu na jahody v kastrolu a vaření celého 5-6 minut. Poté přeneste jahody se sirupem do sterilizovaných nádob, zavřete a sterilizujte 10 minut. Druhým způsobem přípravy kompotu z jahod je nalití sirupu do kastrolu jahod při teplotě 55-60 stupňů Celsia a ponechání celku po dobu minimálně 5-6 hodin, nejlépe celou noc. Je dobré občas jemně promíchat dřevěnou špachtlí. Potom by měl být sirup dekantován a jahody pevně umístěny do sterilizovaných nádob. Sirup vařte 8-10 minut a přelijte. Poté horkým sirupem o teplotě nejméně 90 stupňů Celsia nalijte jahody do sklenic, uzavřete a pasterizujte při 80 - 90 stupních po dobu 15-18 minut (sterilizace se nedoporučuje, protože jahody se mohou převařit a ztmavnout). Nezapomeňte také důkladně otřít okraje sklenic horkým kompotem, nejlépe bavlněným tamponem navlhčeným v alkoholu. Zkontrolujte, zda je víko dobře nasáno. Nyní můžeme všechno přesunout do spíž pro zimní zásoby. Jahodový kompot připravený tímto způsobem lze kdykoli vypít.

Podívejte se, co doporučujeme:

10 nápadů pro otevřené kuchyňské police

Skandinávský styl v kuchyni: inspirace

Zeď nad kuchyňským pultem - praktické nápady

Kategorie: