Dřevěná štukatura ve formě anglických obkladů a dekorativních okenních rámů

Dřevěná štukatura je široká škála dekorativních prvků (lišty, obklady, dekory), jejichž profil zaujme krásným vzorem zrna. Je to perfektní řešení pro klasické a elegantní interiéry. Překvapivě dobře, dřevěné štuky jsou kombinovány s moderním uspořádáním. Dřevo se eklekticky mísí s bílou minimalistických místností a zdůrazňuje styl a charakter interiéru.

Dřevěné štuky na obklady stěn nebo moderní obklady?

Vedle nejoblíbenějších nástěnných maleb nebo tapetování existují alternativní způsoby, jak dokončit vybrané povrchy obložením. Dýhování vnitřních stěn dřevem je jednou z nejušlechtilejších technik.

Vodorovný spodní pás stěny, nazývaný obložení, vyvinutý s dřevěným obkladem chrání zeď před mechanickým poškozením a nečistotami. Kromě toho je estetickým prvkem interiérového designu. Dříve byl termín „obložení“ spojován se stěnovým pruhem natřeným olejovou barvou; dnes - v modernější verzi - se používá v místnostech, kde by spodní části měly být charakterizovány zvýšenou odolností proti opotřebení. Takovými místy jsou mimo jiné hala a dětský pokoj. Dobrým řešením by bylo vyvinout dno zdi dřevěnou štukou.

Dřevěné štuky - anglické obklady, panely, lamely

Anglické obložení se také nazývá obkladové desky. Dosahuje se mimo jiné charakteristického rozdělení na pravoúhlá pole (panely) uspořádané pravidelně s dřevěnými lamelami tvořícími rámy připevněné ke zdi. Tento typ pole může být vyplněn přírodním dřevem (nejdražší řešení), překližkou, MDF, barvou nebo tapetou. I když obklady ve formě obkladových desek mohou být spojeny především s interiéry ve stylu kabinetu (tmavý, mužský charakter s těžkým nábytkem, kožená křesla, stůl a vystavená knihovna), pestrá paleta obložení najde mnoho fanoušků. Zajímavým řešením je použití barevného kontrastu kombinací bílého dřevěného štuku jako obložení a horní části stěny v intenzivní barvě, například tmavě modré, třešňové nebo zelené láhvi. Tento typ opláštění zdůrazňuje vášeň pro tradiční, historická řešení a reprezentativní charakter interiéru.

Dřevěné štuky na dveřích

Dřevěné štuky lze použít také jako dekorace dveří. Je perfektní, pokud chcete dosáhnout účinku trojrozměrných detailů na dříve hladký křídlo dveří při zachování jednotné barvy. Původní panelové dveře měly rám a konstrukci panelu, což vyústilo ve vzhled - tvar křídla. Dnes je mnoho panelových dveří ve skutečnosti modelem jakéhokoli křídlového designu s panely nalepenými na obou stranách.

Rám dveří ve formě portálu je harmonickým doplňkem klasických dveří. Dřevěná štuková lišta ve formě soklové lišty, její profil a barva by měly odpovídat soklové liště. Další korunou otvoru dveří může být další prvek dřevěné štuky ve formě korunky - překlady.

Dřevěná lišta je krásný povrch podlahy z dřevěných prken nebo parket z přírodního dřeva. Syrové dřevo lze lakovat nebo malovat v barvě, kterou vybereme. K pokrytí prvků z vybraného dřeva (bez četných uzlů, defektů dřeva) je však lepší použít průhledné povlaky.

Dřevěný nábytek štuk - způsob, jak rychle vytvořit metamorfózu nábytku

V internetovém prodeji a truhlářstvích si můžeme koupit dřevěné dekory - ozdoby. Přicházejí v různých formách - rozety, květinové motivy: palmetto (stylizované palmové listy), akant, geometrické nebo abstraktní ornamenty. Můžeme je použít k dekoraci nábytku (čela zásuvek, zadní části staré židle), která díky tak jednoduchému řešení získá „druhý život“.

Imitace dřeva štukem

Vzhledem k vysoké ceně dřevěného štuku je na trhu k dispozici mnoho dřevěných prvků, které stále věrněji odrážejí přirozený vzhled dřeva a jeho vlastnosti (barva, struktura, design zrna). Z materiálů na bázi dřeva (jako je MDF) a plastů se mimo jiné vyrábějí pásy nebo panely, které se objevují vedle přírodního dřeva, se mísí do interiéru a mají tendenci být nerozeznatelné od napodobené suroviny.

Stylový byt se štuky

Vnitřní štuková galerie: módní způsob zdobení bytu

Štuk v interiéru: typy štukatury

Kategorie: