S automatickým kávovarem je obtížné. Jediným stiskem několika tlačítek připraví kávový nápoj, který se nám nejvíce líbí. Dnešní automaty si budou pamatovat naše preference a dokonce připravovat kávu ve zvolený čas. Jaký je ale rozdíl mezi nimi? Jak vybrat to nejlepší?

Automatické kávovary. Z čeho jsou a z čeho se skládají?

Abychom pochopili podstatu automatu, musíme si pamatovat, co je espresso, což je základ všech kávových nápojů, které může stroj připravit. Bez espressa nebudeme vyrábět caffè americano, latte nebo cappuccino.

Espresso je vytvořeno vymačkáním téměř vroucí vody pod vysokým tlakem přes vrstvu jemně mleté, silně šlehané kávy za velmi krátkou dobu. V závislosti na délce trvání, množství kávy a vody dosáhneme standardního espressa, doppio, lungo nebo ristretto.

Základní funkcí stroje proto bude vyrábět espresso. Kávovar bude muset vložit kávu do zvláštního sítka, vyšlehnout ji dostatečným tlakem a poté ji nechat projít správným množstvím vody při správné teplotě a při správném tlaku. To je vše - připomínáme - na dotyk prstu. Všechny tyto činnosti jsou odpovědné za část, kterou výrobci někdy nazývají „srdcem stroje“ - pivovarským blokem. S ním je spojena první část rozdílů mezi kávovary

Pivovarský blok v automatických strojích

„Srdce kávovaru“ je předmětem s různou ochotou výrobců. Než se dostaneme do podrobností, musíme zmínit, že automatické stroje jsou rozděleny do dvou odlišných skupin - uzavřené stroje a otevřené stroje.

Uzavřené espresso stroje do jisté míry důsledně implementují předpoklad automatických espresso strojů obecně, to znamená omezit závazek vyžadovaný od uživatele pouze k ovládání ovládacího panelu. Samozřejmě, jen částečně - stále musíme do nádoby přidávat vodu, odstraňovat vodu a kávové koláče z odpadních nádob. Nemusíme se starat o nic jiného. Nikdy se nebudeme dívat dovnitř takového kávovaru. Proto nikdy nebudeme kontrolovat čistotu uvnitř zařízení ani uspokojovat naši zvědavost ohledně toho, jak je stroj vyroben.

Výrobci tohoto typu kávovaru zajišťují, že těsné uzavření zařízení jim umožnilo používat mnohem silnější metody automatického čištění - při vyšší teplotě a tlaku. Jinými slovy - jak slíbili výrobci - uzavřený stroj na espreso se čistí za lepších podmínek, než by bylo možné, kdybyste sami otevřeli stroj na espresso.

Pravděpodobně použijeme více čisticích prostředků (obvykle ve formě tablet), abychom udrželi kávovar zavřený. Rozhraní espressa nás bude vždy informovat o potřebě použití čisticího prostředku a spuštění mycího programu.

Mezi přední výrobce nabízející takové expresní uzavřené okruhy patří Swiss Jura a německá Krups.

Péče o pivovarský blok

Ostatní značky nabízejí otevřené kávovary. Uživatelé tohoto typu kávovaru mají přístup do varného bloku, a tím i schopnost kontrolovat jeho stav a související povinnosti. Blok vaření musí být pravidelně opláchnut pod tekoucí vodou, otřen vlhkým hadříkem, aby se zabránilo hromadění kávy uvnitř stroje.

U některých strojů, jako jsou Saeco a Philips, bychom měli stroj pravidelně mazat, abychom zajistili dlouhou životnost bez problémů. Někteří uživatelé dávají pocit kontroly nad situací a vhled do stavu zařízení. Pro ostatní to bude příliš mnoho problémů.

Bruska v automatických strojích. Který z nich si vybrat

Předtím, než pivovarský blok odvede svou práci, potřebuje, pro co jsou espresso stroje - čerstvě mletá káva - ceněny. Všechny stroje mají vestavěnou brusku a nádobu na fazole. Kontejnery na fazole se liší velikostí a některé modely kávovarů jsou vybaveny dvěma kontejnery - pro dva různé druhy kávy. Kromě toho mnoho výrobců také přidalo do zařízení nádobu na mletou kávu - jen v případě, že dojde ke ztrátě zrn.

Nacházíme brusku ve všech automatech. Specialisté na kávu souhlasí s tím, že se jedná o nejlepší typ brusky. Pouze to může zajistit rovnoměrné broušení bez vytváření prachu.

Jaké jsou tedy rozdíly? Obecně platí, že kávovary dostupné na trhu splňují mlýnky vyrobené ze dvou materiálů - keramiky a kovu. Keramické brusky najdete u modelů Siemens, Bosch, Saeco a Philips, zatímco ostatní jsou vyrobeny z kovu.

První skupina mýtů o bruskách jsou ty spojené s ocelovými bruskami. V první řadě můžete slyšet, že ocelová mlýnek dává kávě kovovou dochuť. Za druhé - že se zahřívá, a proto je schopen spalovat kávu.

Obránci kovových mlýnů správně poukazují na to, že profesionální průmyslové mlýny jsou téměř vždy kovové. Nedává jim to špatné svědectví. Mlýnek na ocel nemá nepříznivý vliv na chuť kávy. Pamatujme si to jednou provždy.

Druhá skupina mýtů se týká keramiky. Je indikována nízká odolnost proti mechanickému poškození. Pro ilustraci této funkce se připomíná příběh oblázků, který náhodně přistane mezi kávovými zrny z času na čas. Pokud takový oblázek spadne mezi drťové štěrky, mlýnek se zlomí - někteří říkají. Za prvé, oblázky v kávě nemají téměř žádné právo. Dnešní normy pro výrobu a balení kávy to neumožňují. Za druhé - pokud cizí těleso spadne do brusky, mělo by se automaticky zablokovat.

Poslední skupina mýtů se týká hluku mlýnků. V první řadě se nekonečné prvky navzájem nedotýkají, takže neprodukují hluk. Pokud něco vydává hluk ve stroji na espresso, jedná se o motor a to, jak je slyšet, závisí na konstrukci brusky a její zvukové izolaci.

Není to však, že se brusky navzájem neliší. Ale v nich se počítá jejich povrch, tvar a struktura. O těchto tématech se však nebudeme dozvědět mnoho od výrobců - zbývá věřit svému vlastnímu vkusu.

Automatické kávovary. Který z nich se rozhodnout?

U kávovarů nejsou věci, které jsou výrobcem nejvíce zdůrazňovány, nutně nejdůležitější. Věnujme pozornost tomu, kde je nádoba na vodu umístěna a zda bude vhodné ji použít v naší kuchyni. Podívejme se na to, co nám ovládací panel vyhovuje. Podívejme se, jak chceme, aby náš stroj vypadal.

Nejdůležitější věci, které určují chuť černé kávy z našeho stroje, jsou naše odpovědnost. Jsou to káva a voda. Postarejme se o kvalitní kávu, pravidelně vyměňujeme vodní filtr a odvápňujte kávovar - pak si užijeme lahodnou kávu.

Káva perfektní krok za krokem - kávovary a příslušenství

Dobře vybavená kuchyň - 10 nápadů

Kategorie: