Polská společnost Fibaro představila chytré zásuvky a kontakty ze série Walli

Práce, které nás obklopují, jsou nejen vizemi prózy Stanislawa Lema, ale ve skutečnosti každodenním životem. Naše byty jsou stále inteligentnější, jak ukazuje nedávný veletrh spotřební elektroniky v Las Vegas - CES 2022-2023. Dozvěděli jsme se nové produkty, které budou brzy implementovatelné v domácnostech.

Consumer Electronics Show (CES) se koná na začátku roku ve Spojených státech více než 50 let. Toto je největší světová událost představující nové produkty v oblasti elektronických přístrojů. V minulosti se zde objevil první videorekordér, konzola Xbox nebo plazmová televize. V letošním roce jsme viděli novou technologii displejů microLED, roletovou televizi, automobily s vlastním pohonem, ale také četná řešení, která ovlivní, jak uspořádáme interiéry a žijeme v moderních domácnostech.

Velmi vzdálená vize robotů

Roboti jsou obvykle spojováni s humanoidními postavami z sci-fi filmů a knih. Tato vize byla vytvořena po celá léta a obvykle se zdála neskutečná. Las Vegas Fair ukazuje, že je mnohem blíž, než se zdá. Zároveň však tyto roboty nemusí být nutně „lidské“ - budou blíže k tomu, aby byli jakýmsi virtuálním mazlíčkem. Samsung předvedl celou rodinu Botů . Bot Care je navržen tak, aby se o nás staral sledováním životních parametrů (jako je kvalita spánku, puls, tlak), je detekovat pády, pomoc při dýchání nebo jógu. Chytré hodinky dokážou dělat podobné věci, ale tento robot by nás měl sledovat doma a být trochu lidštější. Slibuje, že bude perfektním pomocníkem pro seniory, kteří budou brzy přesvědčeni o přítomnosti takového společníka, než začnou provozovat chytré hodinky a chytré telefony.

Bot Air je robot, který bude cestovat po domě, aby vyčistil vzduch. Během vaření nás doprovodí v kuchyni a v noci se postará o správnou kvalitu a vlhkost vzduchu v ložnici. Součástí nabídky bude také komerční robot (Bot Retail, který bude sloužit jako virtuální prodejce nebo číšník), jakož i exoskeletony, které podporují naše kotníky, boky nebo kolena, takže i přes zranění nebo postižení se můžeme pohybovat téměř jako by sami. Jedná se stále o prototypová zařízení, která však mohou rychle vstoupit na trh.

Proč není výše uvedená vize robotů v našem prostředí tak překvapivá? Odpověď je jednoduchá: na tuto skutečnost si pomalu zvykáme. Vysavače s vlastním pohonem, nazývané čisticí roboty, se v domácnostech stále více objevují. V rychlém občerstvení najdeme obrazovky pro objednávání potravin, které nahrazují prodejce. Technologie budoucnosti jsou v naší krvi téměř nepostřehnutelné.

Už známe roboty - hlasové asistenty

Uživatelé telefonů s Androidem již mohou používat asistenta Google Voice v polštině. Brzy tato služba půjde také na telefony a zařízení iOS. Poté bude k dispozici na reproduktorech a později také na televizorech, které tuto možnost podporují. Na trhu jsou kromě asistenta Google také Amazon Alexa, Apple Siri a Samsung Bixby. Tato řešení však zatím nejsou k dispozici v polštině. Je však třeba si na ně začít zvykat, protože brzy budou všudypřítomní. Cílem je mít doma reproduktory a jiná zařízení, např. Televizory nebo digitální rámečky obrázků, se kterými můžeme mluvit, dávat různé příkazy, klást otázky. Asistent nám řekne např. Recept na večeři, představí předpověď počasí na několik příštích dnů, přečte si nejnovější zprávy, zavolá blízkým a informuje vás, že musíme odejít dříve, protože na nás čeká doprava na cestě do provozu. Klíčem je však to, že budeme také ovládat jednotlivé prvky domu pomocí hlasových příkazů a interakce s asistentem. Nastavili jsme teplotu trouby, když jsou naše ruce zaneprázdněny hnětením těsta, nebo vypneme světlo během večerní relace, aniž bychom vstali z pohovky. Důležité je, že všechno již funguje a v následujících měsících a letech bude s těmito asistenty více zařízení kompatibilních - včetně sprchového nebo zahradního zavlažovacího systému.

Inteligentní kontakty z Polska a postupující automatizace

Jedním z výrobců inteligentních domácích řešení je Fibaro z Poznaně. Na CES 2022-2023 v Las Vegas představila novou aplikaci Home Center a - především - chytré kontakty a zásuvky ze série Walli . Až dosud společnost nabízela regulátory, které byly namontovány na stěně mezi elektroinstalací a krabicí. Nyní se jedná o nativní kontakty a zásuvky. Můžeme je ovládat tradičním způsobem, ale také pomocí smartphonu nebo pomocí již zmíněných hlasových asistentů. Můžete také přidat další možnosti. Například třikrát klepnutím na spínač v obývacím pokoji vypnete všechna ostatní světla v celém domě. Barevné okraje kolem kontaktu mohou signalizovat další informace. Například na chodbě se rozsvítí fialová, když pojede taxi nebo Uber. Kontakty se objeví brzy, ale musíte počítat s vysokými náklady na takové řešení - přibližně 350 PLN za položku. Mnoho řešení pro inteligentní domácnosti se však stává levnější. V dubnu nabídne IKEA cenově dostupné rolety s možností dálkového ovládání a připojení k systému HomeKit.

Za zmínku stojí, že hlavní výhodou inteligentního domu není jen schopnost dálkově ovládat zařízení z telefonu nebo hlasové příkazy. Jde o podstatné zjednodušení a rozšíření možností tradičních přepínačů, jakož i o integraci a automatizaci všech řešení. Příklady? Automatické osvětlení světel, když přijedeme domů, ráno zvedáme žaluzie a současně zapínáme kávovar nebo světla zhasínající v obývacím pokoji a posuvné žaluzie, když začneme sledovat film z disku. A co víc, díky mechanismům umělé inteligence se vybavení „naučí“ naše návyky a sami navrhne konkrétní akce.

Ještě méně vodičů a snadnější ovládání zařízení

CES 2022-2023 je také mnoho bezdrátových řešení. Všechny projekty inteligentních domů jsou vytvořeny pro snadnou instalaci „plug-and-play“, obvykle bez pomoci specialisty a plánování změn před postavením domu nebo renovací bytu. Zvukové systémy stále více vyžadují pouze napájení, nikoli kabely, které je spojují se zesilovačem. Existuje také mnoho stylisticky zajímavých indukčních nabíječek pro telefony a nápady, jak je chytře skrýt v nábytku. Je také důležité, aby výrobci věnovali pozornost návrhu zařízení tak, aby bylo estetické, minimalistické a přizpůsobené.

Budoucnost a současnost, které stojí za to připravit interiér

Mnoho zařízení prezentovaných na veletrhu bude k dispozici v obchodech kdykoli a mnoho podobných zařízení již lze nalézt na trhu. To znamená, že při plánování renovace a použití těchto technologií je dobré se o nich dozvědět více a zjistit, zda jsou k dispozici. Rovněž se vyplatí naplánovat alespoň elektrickou instalaci tak, aby byl přístup k elektrickým zásuvkám na vhodných místech. Později bude vhodné připojit reproduktory, nabíječky, TV a další zařízení.

Určitě stojí za sledování současných trendů, jejich pozorování a využití toho, co je u vás doma praktické. Mnoho technologií dokáže výrazně zjednodušit každodenní fungování a dokonce změnit náš život k lepšímu. Nelze však brát novinky nekriticky. I klíčovým problémem je bezpečnost dat a domácí bezpečnost obecně. Například fotoaparáty budou v této oblasti skvěle fungovat.

Je nepravděpodobné, že by se změnám zabránilo a mnoho z nich je spojeno s větším pohodlím. Dnes je obtížné si představit život bez pračky nebo myčky. Možná, že za deset let bude inteligentní osvětlení přizpůsobené aktuálnímu počasí a domácím podmínkám standardní?

CES 2022-2023 - Televizory. Las Vegas trendy

Jak vybrat nejlepší TV

Kategorie: