Základem pružinového uspořádání balkonu jsou narcisy, tulipány, hyacinty, safíry v květináčích

Jaro je doba, kdy rostliny ožívají. Za zmínku také stojí jaro na našich balkonech a jejich zdobení kvetoucími rostlinami. Pro jarní uspořádání balkonu jsou rostliny cibule perfektní: safíry, hyacinty, tulipány, krokusy, narcisy a macešky, sedmikrásky a petrklíče.

Jakmile slunce začne silněji zahřívat a sníh zmizí ze zahrad, parků a zeleně, je to znamení, že se blíží jaro. Pozvěme také jaro do našich balkónů a vytvoříme jarní uspořádání rostlin.

>> Také si přečtěte: Velikonoční stůl. Inspirace, jak ozdobit velikonoční stůl

Květiny pro jarní uspořádání balkonu: cibule

K přípravě barevného uspořádání balkonů použijeme rostliny, které v této roční době kvetou. Rostliny cibule na jaře kvetoucí jsou pro tento účel vynikající, zejména:
tulipány - zejména botanické tulipány, které kvetou nejdříve, protože již v březnu a vyznačují se malými rozměry;

krokusy - můžeme si vybrat z mnoha odrůd s různými barvami květin: od sněhově bílé, po krémovou, žlutou, fialovou, modrou, fialovou až hnědou; některé květiny jsou dvoubarevné nebo pruhované;

narcissus - pro jarní dekorace se nejčastěji používají nízké odrůdy se žlutými květy (například odrůdy „Tête à Tête“, „February Gold“, „Carlton“);

hyacinty - s voňavými květinami v barvách duhy;

safíry - k přípravě jarní kompozice můžeme použít tradiční modré safíry nebo bílou odrůdu „Alba“;

Scilla - nejoblíbenější je sibiřská Scilla s intenzivně modrými květy;

šachovnice - zejména jemná kostka ve tvaru šachovnice, která dorůstá do výšky 20-40 cm, má tenké stonky a velmi úzké listy.

>> Také si přečtěte: Jarní uspořádání: venkovní stolování

Jarní kompozice z cibulovin

K vytváření jarních dekorací z cibulovin obvykle používáme hotové rostliny v květináčích, zakoupené u květinářství, supermarketů a zahradních obchodů. Pokud však chceme tyto rostliny pěstovat sami, nezapomeňte, že jejich cibule je třeba na podzim zasadit do kontejnerů a v zimě udržovat venku. Teprve na jaře kvetou!
Z jarní cibule s cibulkami na jaře můžete vytvořit jedno- nebo vícedruhové kompozice. Jedním z návrhů je výsadba do jednoho kontejneru - například širokého medvídka - několik nebo tucet hyacintů. Můžeme si vybrat hyacinty jedné oblíbené barvy, nebo vykouzlit vícebarevné uspořádání kombinováním bílých, růžových a červených květů se světlou a tmavě modrou barvou.
Narcisy vypadaly stejně dobře jako v kombinaci s například modrými safíry nebo hnědými krokusy.
Zajímavým nápadem je kombinace několika druhů rostlin jarní cibule, například šachovnice, narcisu a tulipánů v jedné krabici nebo proutěný koš. Zda si vybereme rostliny s květinami stejné barvy nebo kontrastními barvami, záleží jen na nás.

>> Přečtěte si také: Jaro v interiéru: Navrhujeme, jak provést jarní metamorfózu interiéru

Jarní květiny na balkóně: petrklíče, macešky, sedmikrásky

Vedle krásných cibulovitých krás se petrklíče dokonale hodí k jarní výzdobě balkonu. Můžeme použít různé druhy, např. Zoubkovanou prvosenku, kochleární prvosu, lékařskou prvosenku, gruzínskou prvosenku, bezsemennou prvosu. Zasazené v květináčích na balkóně ohlašují jaro!
Jeden z nejoblíbenějších jarních květů, které můžeme vyzdobit naše balkony zahradní macešky (zahradní fialky). Tyto půvabné rostliny mohou být zasazeny do květináčů, proutěných košů, balkónových krabic, misek a dalších nádob se zajímavými tvary, protože se nebojí mrazu! Spousta různých macešek potěší každého. Odrůdy macešek se liší velikostí a barvami květin a zvykem rostlin - stále častěji si můžete koupit zavěšené macešky, které vypadají skvěle v zavěšených nádobách.
Sedmikrásky budou také užitečné pro výzdobu jarních balkonů. Můžeme si vybrat odrůdy s jednoduchými, plnými a polodvojými květy, v barvách od bílé po různé odstíny růžové až karmínové. Tyto půvabné rostliny rostou na 15-20 cm.

Hrnkové narcisy

Balkon s květinami: módní, ekologická aranžmá

Zelený balkon: květiny, nábytek, doplňky, aranžmá

Kategorie: