Tajin je jak název jídla, tak jídlo připravené v něm

Každý, kdo miluje vaření nebo má zájem o orientální chuť, slyšel o Tajinu. Jedná se o jídlo, jehož konstrukce je jednoduchá a zároveň vám umožňuje připravovat pokrmy s výraznou, hlubokou chutí. Jak používáte nádobí? A jak je integrovat do uspořádání kuchyně?

Co je to tajin? Původ, vlastnosti, vlastnosti

Tádžik (alternující hláskování: tajine / tagine / tażin) je hliněný hrnec pocházející z arabských zemí. To má největší popularitu v Maroku. Berbers je zřejmě první, kdo je vyrobil, kteří chtěli minimalizovat množství vody přidané do vaření. Podařilo se jim díky zajímavému designu mísy. Tajin se skládá z hliněné základny připomínající hlubokou desku a vysoký kuželový kryt. Díky ní má pára velký prostor, který umožňuje extrahovat šťávy ze zeleniny a masa. Taková dušená jídla doslova tají v ústech, aniž by ztratila velkou část své nutriční hodnoty. Je to trochu „pomalé jídlo“, ale je známé po generace.

Tajine však není jen název pokrmů, ale také pokrmů. Nezáleží na tom, co vaříte v marockém pomocníkovi - vždy se bude jmenovat tajin. Co vlastně můžete vařit?

Tajik, nebo neomezené možnosti

V Tajine můžete doslova připravit jakékoli ingredience, které vytvářejí aromatické, chutné jídlo v jedné nádobě. Uvaříte dušené maso, plné jídlo s masem a zeleninou (stejně jako rýží), připravíte veganské a vegetariánské pokrmy. Můžete volně skládat ingredience: kořenovou zeleninu, papriku, cuketu, lilek, stejně jako lusky a veškerou zeleninu brassica. Důležitou složkou by měly být aromatické koření: směs kari, kurkumy, kmínu a koriandru. Zde je příklad receptu na tajine jídlo:

Složení:

  • 0, 5 kg vepřového nebo hovězího masa
  • 1 červený a 1 žlutý pepř
  • 1 lilek
  • 1 cibule
  • 2 rajčata
  • 3 polévkové lžíce oleje
  • koření: sůl a kari (můžete přidat feferonku)
  • volitelně: půl šálku rýže nebo několik brambor

příprava:

Nasekané maso rozetřete, opláchněte a nasekejte na velké kousky oleje kořením. Maso můžete marinovat dříve. Pokud přidáte rýži, přidejte ji do celého masa a zeleniny, přidejte půl sklenice vody. Pokud nepřidáte rýži, do misky se přidá 1/4 šálku vody.

Položte ingredience na tajine, přikryjte víčkem a vložte do trouby (200 stupňů) na asi 1, 5 hodiny. Můžete je také dát na plyn, na nejmenší hořák. Miska je připravena! Nemusíte to položit na talíř, můžete sloužit a jíst přímo z misky.

Jak znáte skutečnou tajinskou loď?

Původní tajine jídlo je vyrobeno například z hlíny, nikoli z keramiky. Kromě toho, bohužel, tajine je docela velký náklad. Větší (30 cm), ručně vyrobené jídlo může stát několik set zlotých, i když na aukcích najdete takové ceny za cenu nižší než 200 PLN. Je dobré si přečíst popisy pečlivě - někdy je obtížné rozlišit hliněný hrnec od keramického. Rovněž stojí za to zkontrolovat, zda je tajine smaltovaný nebo ne - je to jen otázka osobních preferencí. Smalt jistě usnadňuje použití, protože jídlo k jídlu ulpívá méně.

Co tajine misa nelíbí?

Především rychlé změny teploty. Nevkládejte nádobu do předehřáté trouby, ale do chladné pece, kde se teplota postupně zvyšuje. Také je nemyjte v myčce, ale ručně pomocí vlažné vody a houby. Nezapomeňte také před prvním použitím vytvrdit tajine - namočte nádobu na celou noc a poté ji pečte v peci (150 stupňů) bez obsahu. Takto připravená nádoba se stane odolnou vůči vysokým teplotám.

Tadin a styl kuchyně - nápad pro praktickou výzdobu

Nezakrývejte tajine v kabinetu - toto jídlo je obvykle krásně zdobené a stane se ozdobou kuchyně, například kuchyňským stolem nebo pracovní deskou. Tajin bude vypadat skvěle ve společnosti vzorovaných dlaždic. Můžete si také vybrat grafiku, ubrus na stole nebo dokonce pověsit kilim v kuchyni, jejíž vzory budou odkazovat na ozdoby na misce. Pamatujte, že tajine je poměrně těžká (může vážit až 5 kg), proto ji neumisťujte na místa, kde by mohla snadno spadnout.

Marocký styl v interiéru: nábytek, doplňky, dekorace

Marocké příslušenství. Betonové hrnce a stojany v marockém stylu

Interiéry s marockým jetelem - 11 inspirací

Kategorie: