Kuchyňské desky mohou vypadat esteticky příjemně a zároveň potěšit solidností a dlouhověkostí. Doporučujeme vám, jakou kuchyňskou desku si vybrat a jak ji sladit s kuchyňskými skříňkami. Díváme se na různé materiály a analyzujeme jejich vlastnosti.

Při koupi kuchyňské desky se nemusíte řídit pouze barvami nebo vzory. Nezapomeňte věnovat pozornost materiálu, zejména jeho trvanlivosti a odolnosti vůči poškození. V galerii najdete připravené nápady na pěkné kuchyňské desky a v článku - cenné tipy.

Číst: Dřevěné kuchyňské desky - jaké jsou výhody a nevýhody dřevěných desek [PŘÍRUČKA] >>

Jakou barvu mohou mít kuchyňské desky?

Barva kuchyňské desky by měla odpovídat ostatním prvkům interiéru, jako je nábytek, dlaždice, stěny, dveře a okna. Kuchyňská deska může kontrastovat s nábytkem, ale měla by být udržována v barevném schématu uspořádání kuchyně v jeho tónu.

Dlaždice na zdi hrají velkou roli při přizpůsobování pracovní desky k kuchyni. Pokud jsou dlaždice udržovány v odvážných barvách nebo mají v kuchyni silný přízvuk, měla by pracovní deska tónovat jejich uspořádání, aby neodváděla pozornost od dlaždic a zároveň nezaváděla chaos do interiéru.

Kuchyňská pracovní deska může být udržována ve stejných barvách jako kuchyňské linky, pak je to jakýsi monolit se skříňkami a v interiéru téměř zmizí. Toto řešení se často používá v moderních a minimalistických kuchyních.

Doporučujeme krátký průvodce: Jaké rozměry má kuchyňská deska? Zkontrolujte šířku a výšku pohodlného vrchu >>

Podívejte se na námi vybrané kuchyňské desky a osvětlení:

Kuchyňské pracovní desky: různé materiály, různé vlastnosti

Výběr kuchyňské desky se zdá být jednoduchý. Konkrétní model pracovní desky obvykle nabízejí sami výrobci. To však neznamená, že si nemůžeme vybrat to nejlepší, co bude vyhovovat našemu vkusu. Měli bychom také pamatovat na to, že pokud si zakoupíte jednotlivé skříňky s deskami, můžete je snadno nahradit jednou běžnou kuchyňskou deskou vybranou podle vašich preferencí. A co materiály? Jaký je rozdíl mezi kuchyňskými deskami vyrobenými z dřevotřísky a přírodními kameny? Která deska bude nejtrvanlivější a bude plnit své funkce nejlépe? Než se rozhodneme pro výběr pracovní desky, je třeba prozkoumat, jaké vlastnosti charakterizují nejpopulárnější materiály.

 • Dřevotřísková deska (laminované desky, postforming) - termín postforming znamená technologii potahování, která zahrnuje kalení horní vrstvy kuchyňské desky a otáčení jejích okrajů. Díky tomu je laminát odolný vůči mechanickému poškození a vysoké teplotě (přibližně 180 ° C), jakož i proti poškrábání, což je v kuchyni velmi důležité. Vrstvené kuchyňské desky se snadno čistí (stačí je otřít hadříkem s tekutinou na mytí nádobí). Mají také bohaté vzory a barvy. Mohou „předstírat“ dřevo, kámen nebo prostě být barevné, takže je lze vybrat pro jakýkoli styl a barvu kuchyně. Laminátové desky mohou mít matný nebo lesklý povrch. Zde však stojí za zmínku, že jsou nejtenčí a nemají takový vysoký odpor.
 • Kompozity a konglomeráty - jedná se o mleté přírodní kameny kombinované s pryskyřicemi, např. Polyesterovými, epoxidovými nebo akrylovými pojivy. Jejich složení není identické a záleží na výrobci, stejně jako název, který obvykle pochází z kamenů použitých při výrobě. Konglomeráty mají výhody přírodních kamenů a jsou zbaveny svých nevýhod, jako je těžká hmotnost nebo omezená plasticita. Kompozity jsou odolné proti nárazům a poškrábání, vodě a vysokým teplotám, mohou se vytvářet a mají zajímavé barvy. Snadno se čistí, nevyžadují impregnaci ani zvláštní ochranu. Po dlouhou dobu zůstávají v dobrém stavu. Stojí za to dodat, že rozdíl mezi kompozitem a konglomerátem není jasný, ačkoli existují názory, že konglomeráty obsahují vyšší procento přírodních kamenů, takže jsou těžší než kompozity. Stejně jako ty na desce, lze je snadno sladit s jakýmkoli dekorem a stylem interiéru kuchyně.
 • Používá se dřevo - převážně listnaté druhy (jsou tvrdší a odolnější vůči vodě než ostatní). Patří sem: dub, olše, buk nebo exotické dřevo, např. Iroko nebo mahagon. Dřevěné desky jsou obvykle vyrobeny nikoli z jednoho kusu, ale z mnoha, lepení je tak, aby se deska nekroutila ani praskla. Dřevěné pracovní desky však vyžadují zvláštní ochranu povrchu, např. Mohou být impregnovány olejem nebo voskem. Jejich výhodou je přirozená krása dřeva. Nevýhodou je, že v průběhu času, zejména když se impregnace uvolní, mohou na nich zůstat skvrny. Dřevěné kuchyňské desky vypadají perfektně v tradičních nebo skandinávských kuchyních.
 • Přírodní kameny - nejlepší kuchyňské desky jsou vyrobeny ze žuly, protože je to kámen velmi odolný vůči mechanickému poškození, poškrábání nebo mastným skvrnám a účinný. Mramor je stejně pěkný, ale měl by být impregnován, protože jako metamorfní hornina byla vyrobena hlavně z vápence, není tak odolná proti poškrábání a skvrnám. Kamenné desky hněteme těsto dokonale, ale jsou těžké, docela obtížné je zpracovat a drahé. Je třeba si uvědomit, že kamenná deska by měla být asi tři centimetry tlustá. Hodí se hlavně do kuchyně v anglickém stylu.
 • Slinutý křemen - zahrnuje živce, křemenný písek, jíl a oxidy minerálů podrobené slinovacímu procesu, trvající několik hodin. Desky vyrobené ze slinutého křemene jsou k dispozici v široké škále barev a povrchových úprav. Spékaná kuchyňská deska je lehká, odolná vůči skvrnám a vodě, UV záření, vysokým teplotám, při kontaktu s ohněm se nezapaluje a neprodukuje kouř nebo toxické látky pod vlivem vysokých teplot. Je odolný proti opotřebení a snadno se udržuje v čistotě. V moderním interiéru to bude skvěle vypadat.
 • Nerezová ocel - vrchní části z ní se pravděpodobně vyskytují v gastronomii, protože jsou trvanlivé a superhygienické a snadno se čistí. Pokud se však rozhodneme pro takovou kuchyňskou desku v rezidenčním interiéru, je nejlepší kombinovat s minimalistickým hi-tech stylem, ve kterém mimo jiné hliník a ocel hrají hlavní roli.
 • Keramické obklady - v dnešní době jsou kuchyňské desky s nimi obloženy poměrně vzácné, protože jejich nevýhodou je především nutnost injektáže, která přispívá k hromadění nečistot a je obtížné ji udržovat v čistotě. Kuchyňské desky obložené keramickými dlaždicemi mají také menší odolnost proti nárazu. V rustikálních kuchyních budou vypadat skvěle.

Design kuchyně a ergonomie: kuchyňské desky a jejich rozměry

Pokud se rozhodneme pro konkrétní materiál, ze kterého bude kuchyňská deska vyrobena, je tu ještě jedna otázka. Konkrétně rozměry kuchyňské desky . Vzhledem k ergonomii v kuchyni by pracovní deska měla být vysoká 89-91 cm. Nejdůležitější část mezi dřezem a varnou deskou by měla být nejméně 90 cm široká a 60 cm hluboká. Má-li však deska stolu také jídelní funkci, bude nejvhodnější ji umístit asi 75 cm od podlahy (tradiční stůl má podobnou výšku). Můžeme se také rozhodnout pro praktický kuchyňský bar. Poté může být horní část ve výšce přibližně 110 cm. A bude doplněna vysokými stoličkami nebo tzv. hokery.

Která kuchyňská deska pro bílé budovy a která pro dřevo?

Dřevěná kuchyňská deska dokonale ladí s bílým nábytkem. Interiéru také dodává teplo a útulnost. Kombinace bílé a černé je také velmi zajímavá a elegantní. Černý lesklý vrchol odráží světlo velmi dobře. Kuchyňské desky vyrobené z konglomerátů a kompozitů se stále více přizpůsobují bílým kuchyňským čelám - buď hladkým (obvykle bílým nebo šedým) nebo napodobujícím přírodní kámen: mramor nebo žula. Terrazzo vzor se také vrací k laskavosti - také odpovídá bílé.

Pokud jde o dřevěné kuchyňské čelní stěny, klasické duo s nimi vytváří kamennou kuchyňskou desku nebo je vyrobeno z materiálu napodobujícího kámen. Například šedá žula s jemným zrnem na pracovní desce a stěna pěkně kontrastuje s dřevěnými skříňkami. V kuchyni je více čerstvosti. Klasická dubová kuchyně je zase nejvhodnější pro hnědé, černé, tmavě zelené nebo červené kuchyňské desky, stejně jako pro světlo a v jednotné barvě.

V moderních kuchyňských zařízeních, udržovaných ve stylu pop art (mnoho živých barevných skvrn), je kuchyňská deska obvykle udržována v živé barvě. Recept na úspěch? Opakujeme jednu z barev již přítomných v kuchyni (např. Na čelních plochách, obkladech, dekoracích) nebo si vybereme univerzální bílou.

Populární laminované kuchyňské desky v praxi

Nejběžnější kuchyňské desky jsou vyráběny technologií postformingu - mají zaoblené hrany a jsou pokryty jedním kusem laminátu. Aby sloužily dobře a dlouho, měly by mít několik funkcí. Zde jsou:

 • Odolnost proti poškrábání

Bohužel téměř žádná laminátová deska není odolná proti poškrábání. Po nějaké době se na povrchu laminátu objeví ošklivé škrábance. Závěr je, že horní část dřevotřísky nemůžeme považovat za krájecí desku.

 • Vysoká teplotní odolnost

Kuchyňská pracovní deska je vystavena vysokým teplotám. Miska odstraněná z ohně má dno zahřáté na teplotu asi 100 stupňů C (teplota konvice s vroucí vodou) a dokonce až 180 stupňů C (plech na pečení vyjmutý z trouby). Horká miska umístěná na pracovní desce by neměla zanechávat stopy na povrchu laminátu.

 • Odolnost proti vodní páře

V kuchyni je místnost, ve které je vlhkost vyšší než v ostatních, a kuchyňská deska je vystavena neustálému kontaktu s vodou a párou. Pokud instalujete dřez zabudovaný do pracovní desky, je také důležité chránit spodní část pracovní desky ochranným laminátem.

 • Odolnost proti nárazu

Kovový mlýnek na maso nebo padající nádobí by neměly poškodit povrch desky. Úder z výšky 2, 5 cm vydrží jakoukoli desku stolu, ale po zdvihu z výšky 5 cm lze vidět stopu.

 • Odolnost vůči skvrnám

Kuchyňské desky by měly být odolné vůči chemikáliím a potravinám, které používáme v každé domácnosti. Skvrny od alkoholu, oleje, kyseliny octové, kyseliny citrónové, šťávy z černého rybízu, čaje, kávy a dokonce i modrého inkoustu po mytí povrchu desek vodou vodou na mytí nádobí by neměly zanechat stopy.

Viz také: Kovové kuchyňské desky. Vyplatí se vybrat kovové desky? [Recenze] >>

Jak a co se starat o kuchyňskou desku?

 • Vrstvená kuchyňská deska

Neměl by být zaplaven vodou, zejména v místech, kde je instalován dřez a topná deska (tato zařízení mají příslušná těsnění pod okrajem a jsou dobře připevněna, přilnou k pracovní desce, aby voda neunikla) a v místech připojení. Pro každodenní péči stačí utřít kuchyňskou desku vlhkým hadříkem, můžete také použít jemné neabrazivní čisticí kapaliny. Tímto způsobem může být většina kuchyňských skvrn z kuchyňské desky odstraněna. Lehké vrcholy se mohou zbarvit, pokud zůstanou na rozlité kávě nebo čaji.

 • Dřevěná kuchyňská linka

Kapaliny ihned po rozlití otřete. Kuchyňská pracovní deska, naolejovaná jednou za měsíc, se konzervuje dřevěným olejem (s certifikátem PZH, který uvádí, že přípravek je vhodný pro styk s potravinami). Poškozené musí být obroušeny jemnozrnným brusným papírem a poté pokryty stejným přípravkem: naolejovaný - olej, lakovaný - lak.

 • Kuchyňské desky z konglomerátu

Pečuje o přípravek vhodný pro typ kamene nebo mýdlové vody. Na kuchyňskou pracovní desku nepoužívejte přípravky s pH vyšším než 10. Poškození může být doplněno pryskyřicí, broušeno nebo řezáno a může být vložen nový kus pracovní desky.

Kuchyňské desky - viz naše inspirace

Nejmodernější materiály pro kuchyňské čelní desky a pracovní desky GALERIE

Černá kuchyňská pracovní deska: aranžování fotografií

Dřevěná kuchyňská linka: prvek v ekologickém stylu

Vybavení kuchyně: kterou kuchyňskou desku byste si měli vybrat?

Kategorie: