Třída IP je důležitým parametrem, zejména u venkovních a koupelnových lamp. Na fotografii Ex.moonová lampa

Elektrická zařízení, včetně lamp, mají zvláštní dvoumístné označení. Toto je tzv. Třída těsnosti IP - determinant, který nás informuje o úrovni ochrany skříně. Díky tomu vám standard IP umožňuje zjistit, zda lze lampu nebo například interkom namontovat venku. Dnes se zaměříme na lampy. Zkontrolujte, které třídy ochrany IP jsou vhodné pro domov a které jsou venku.

Třída ochrany IP - co to znamená?

Při výběru lampy je třeba zvážit, jaké faktory ji ovlivní. Například koupelnová lampa přijde do kontaktu s vlhkostí - vodou a párou. Aby se předešlo zkratům, výrobci nabízejí mnohem pevnější kryty než v případě stolních lamp, které budou v obývacím pokoji nebo ložnici. O tom nás bude informovat třída ochrany IP. Jak to číst?

IP je dvoumístný kód. První číslo označuje stupeň ochrany proti pevným látkám (např. Hmyzům letícím do světla), prachu a doteku (včetně odolnosti proti nárazu). To je důležitý parametr pro lampu, která bude venku - v zahradě, altánu nebo na balkoně, kde na světlo přicházejí můry a další hmyz, a vzduch může obsahovat menší nebo větší prach. Druhá číslice označuje třídu odolnosti vůči vodě IP, a proto důležité informace pro lidi, kteří si pro koupelnu nebo venku vyberou lampu. Třída ochrany IP by měla být známa každému, kdo plánuje osvětlení domu a majetku. Níže naleznete další tipy, jak interpretovat jednotlivá čísla.

IP těsnost - nejoblíbenější úrovně osvětlení pro domácí i venkovní použití

IP20 - lampa bude odolná vůči kontaktu s větším hmyzem (nad 12, 5 mm), takže je vhodná pro zahradu, ale pod střechou, protože není odolná proti kapkám vody. Nejčastěji se takové osvětlení používá v interiérech, kde není lampa vystavena povětrnostním podmínkám.

IP21 - parametry podobné parametrům pro IP20, ale navíc lampa bude odolná vůči kondenzaci vodních par ze stropu (tj. Kapkám, které padají svisle).

IP23 - tvarovka chrání před kapkami vody padajícími v úhlu 60 ° od svislice. Lze jej namontovat pod střechu. Tento typ lampy obvykle umístíme nad vstupní dveře.

IP44 - lampa odolná vůči větším pevným látkám a kapkám vody padajícím v jakémkoli úhlu. Může být namontován na zahradě bez zastřešení.

IP54 - lampa zcela odolná proti vodě a prachu. Je také dobrou volbou pro výrobní haly a garáže.

IP65 - lampa odolná proti proudu vody a prachu. Ideální pro květinové záhony nebo v garáži, kde někdy myjeme auto.

IP68 - může být ponořen do vody až do hloubky 1 metru. V důsledku toho ji namontujeme do vodních děr nebo do fontány.

IP těsnost - zóny v koupelně, které stojí za to znát

V koupelně rozlišujeme zóny, které nám pomohou při rozhodování o instalaci lamp s příslušnou IP. Zóna 0 platí pro celou sprchu a vanu. Instalujeme zde lampy s krytím IP 67 nebo vyšším. Kování musí mít snížené napětí 12 V.

Zóna 1 se počítá do 2, 25 m nad sprchou a vanou. Můžeme zde použít žárovky s IP 44 nebo 45. Kování by mělo mít snížené napětí 12 V.

Zóna 2 je kolem vany, sprchy a umyvadla v oblasti 60 cm. Zde namontujeme žárovky s napětím 230 V a třídou ochrany alespoň IP44. V zóně 3 je sociální zařízení vzdálené 2, 4 m. Můžeme použít lampy s krytím IP 21.

Znalost těchto tří zón vám umožní koupit to správné osvětlení pro koupelnu, které neohrozí náš život a zdraví.

Lampy v bytě a standardy IP

V obývacím pokoji nebo ložnici, kde lampa není v kontaktu s vodou, obvykle používáme standard IP20. To stačí. Pokud máme pochybnosti o tom, které lampy si vybrat, abychom je pro nás bezpečili, je nejlepší požádat o pomoc pracovníka obchodu nebo specialistu. Nezapomeňte, že používáme žárovky venku s krytím IP od čísla 23 (pro osvětlení pod střechou) do 67-68. Ty mají často zabudovaná zařízení, takže mohou osvětlit parkoviště nebo vchod do garáže. Stojí za to do nich instalovat kompaktní zářivky nebo LED - díky tomu budou fungovat mnoho let bez nutnosti výměny a při nižší spotřebě energie.

Lampy pro chodbu - chodba plná světla

10 důmyslných lamp pro ložnice

Spider stropní lampy, nebo nápad pro kreativní osvětlení

Kategorie: