Kapuce a lampa v jednom - navíc připomínající skládané šaty

Odsavač par může fungovat jako deodorizér nebo jako extraktor. To je důležitý prvek vybavení kuchyně. Výběr typu odsavače par je však určen: velikostí prostoru, který lze tomuto zařízení přiřadit, výškou, šířkou a celkovým designem kuchyně. Podívejte se na své možnosti, pokud jde o kuchyňské digestoře.

Kuchyňský výtažek by měl být zapnutý dříve, než vůně misky zaplní celou kuchyň. Jinak bude muset kapota pracovat vysokou rychlostí a filtrovat vzduch v místnosti desetkrát, aby se odstranil nepříjemný zápach. Je dobré, když kuchyňská digestoř dokáže také zachytit tukové částice, které se usazují na syntetickém nebo kovovém filtru. Je to skvělé, když je kapota o něco širší než varná deska nebo sporák a nasávaný vzduch je veden přímo do ventilačního potrubí. Ale bez komína se to neobejde. Takzvané kuchyňské absorbéry neutralizují pachy pomocí uhlíkových filtrů.

Viz také: Fotografie z kuchyně - galerie >>>

Odsavač par - odsavač nebo absorbér - odstraní nepříjemné pachy a páru a vaření bude potěšením. Vyberme kapuci v závislosti na funkčnosti kuchyně a možnostech větrání místnosti. Moderní kuchyňské digestoře vypadají jako moderní laboratoř: lesklé, tajemné a komplikované. Spousta tlačítek a funkcí znamená, že si nejsme vždy vědomi toho, co naše kapuce může udělat. Zkontrolujte užitečné funkce kuchyňských digestoří.

Jak funguje digestoř?

Odsavače par nasávají vzduch v místnosti, procházejí filtrem, na kterém se hromadí nečistoty a „házejí“ zpět. Výkon je rozhodující. Úkolem kuchyňské digestoře je odstranit z místnosti zápach a nadbytečnou vlhkost. Může působit jako extraktor nebo absorbér. V prvním případě musí být připojen k samostatnému kouřovodu. Absorbér naproti tomu pracuje v uzavřeném okruhu - vzduch z kuchyně se čistí protékáním filtru, který je v něm nainstalován, a vrací se do místnosti. Většina kapuce má obě funkce.

Odsavač par je lepší, čím více vzduchu za hodinu filtruje. Jeho možnosti však musí být přizpůsobeny hlasitosti místnosti. Příliš slabý extrakt nás nezbaví zápachu, příliš silný může uhasit plameny plynového sporáku. Doporučujeme kuřákům, aby se nezastavili v kuchyni na cestě na balkon. Cigaretový kouř výrazně snižuje účinnost tohoto zařízení.

Odsavač nebo kuchyňský dřez?

V absorbérech je vzduch nasáván do digestoře, prochází filtry a - vyčištěn - fouká zpět do kuchyně (uzavřený okruh). Kapoty připojené k ventilačnímu potrubí jsou jak odsáváním vzduchu, tak absorbérem. Nasávaný vzduch prochází mazacími filtry instalovanými v okapech (chrání povrchy stropu, stěn a nábytku před usazováním spalin a tuků) a potom je odváděn ven skrz ventilační potrubí. Šířka okapů by měla být větší než šířka kuchyně, nad níž bude umístěna, nebo alespoň rovná.

Odsavač par: typy

Kapuce v závislosti na umístění lze rozdělit do následujících skupin:

  • nástěnné digestoře - namontované přímo na zeď; mohou to být rohové kukly - umístěné v rohu místnosti, nejčastěji mají tvar čtverce s řezaným rohem, obvykle 100 x 100 cm; zaujímají poměrně velkou oblast;
  • kuchyňské digestoře pod kabinet - instalované pod zavěšenou skříňku, která je nedílnou součástí kuchyňského nábytku; kapuce pod kabinetem jsou funkční a pohodlné díky malému prostoru, který zabírají;
  • zásuvkové kuchyňské digestoře - namontované v zavěšených skříních - mají přídavnou zatahovací desku, která odkryje nebo zakrývá přívod vzduchu k digestoře - vysunutím desky se automaticky spustí ventilátor a zapne se osvětlení;
  • naklápěcí kuchyňské digestoře - pro instalaci do zavěšovací skříňky se zapnou po zvednutí (naklopení) desky, která je uzavřena čelem přizpůsobeným kuchyňskému nábytku;
  • ostrovní kuchyňské digestoře - mohou být instalovány kdekoli, obvykle uprostřed kuchyně na stropě - nad tzv ostrov (odtud jejich jméno); kabel v těchto krytech jde svisle nahoru.

Kapoty jako lampy - stojí za to mít!

Designové kapuce a lampy v jednom najdete v nabídce renomované společnosti Falmec. Na rozdíl od tradičních odsavačů pracují na principu horizontálního tlačení (ne vertikálního), založeného na technologii Circle.Tech. Vzduch prochází tělesem filtru a motorem a je rovnoměrně distribuován, což se také projevuje v nižší hladině hluku. Kulatá forma motoru zajišťuje maximální absorpční a filtrační účinnost. K tomu jsou přidány fantastické formy moderních nebo stylových lamp.

Odsavač par: důležité parametry a montáž

Komínové digestoře (zeď) jsou zavěšeny na zdi nad sporákem. Jejich instalace spočívá v připevnění znečištěného vzduchu odvádějícího potrubí k ventilačnímu potrubí, zakrytí panelem a připojení odsavače k napájení. Ostrovní kryty jsou umístěny nad ostrovem a ventilační a elektrické potrubí, které musí být vedeno přímo nad nimi, je skryté v zavěšeném stropu. Vestavěné kapuce mohou být částečně viditelné nebo skryté. Ty jsou namontovány ve spodní části zavěšené skříňky nebo za přední kuchyňskou linkou. Původním řešením jsou kuchyňské digestoře určené k instalaci do zdi nad kuchyňským pultem. Na trhu jsou také štěrbinové kuchyňské digestoře - velmi dekorativní a ochotně instalované v otevřených kuchyních. Odsavače par jsou napájeny 230 V, proto musí být v blízkosti připojena elektrická instalace se zásuvkou.

Vybereme kuchyňskou kapuci: co hledat?

Volba typu digestoře je určena: velikostí prostoru, který může být tomuto zařízení přidělen (umístění stávajícího větracího kanálu, minimální vzdálenost od sporáku, výška, šířka a celkový design kuchyně).

Odsavače par by měly být odolné vůči chemickým látkám, otěru, poškrábání, chráněny před škodlivými účinky vysoké teploty, vlhkosti a tuků. Povrchy výtahů by měly být hladké a snadno přístupné pro praní. Při nákupu kapoty věnujte pozornost: hlučnosti generované ventilátorem, který pracuje v kapotě, opotřebení filtru a frekvenci jeho výměny, spotřebě elektřiny.

Odsavač par: filtry

Mazací filtr - může být hliník, akryl, ocel nebo katalytický (z platinových drátů); se používá v digestořích, které fungují jako extraktor. Mazací filtry by měly být udržovány podle pokynů výrobce.

Filtr s uhlíkovou vložkou - filtr, který pohlcuje pachy - se používá v krytech, které působí jako absorbéry. Uhlíkové filtry by měly být vyměňovány maximálně každé 3 měsíce - v závislosti na jejich konstrukci, materiálu, ze kterého byly vyrobeny, a intenzitě používání kuchyně.

Moderní kapuce mohou být vybaveny indikátory znečištění (nebo opotřebení) filtrů, stejně jako blokádu zpětného toku par a přepážky chránící před kondenzací.

Moderní kuchyňská kapuce: tvary a barvy

Kapoty v současné době plní nejen svou základní funkci odstraňování pachů, ale také vytvářejí výzdobu kuchyně. Kukla je jedním z nejviditelnějších domácích spotřebičů. Je proto důležité přizpůsobit styl odsavače parě kuchyni. Nabídka na trhu plně splňuje očekávání i těch nejnáročnějších zákazníků.

Najdete moderní kuchyňské digestoře v různých tvarech: od tradičních - od komínů přes kamna na uhlí, přes oválné, zúžené a kulaté až po moderní geometrické tvary. Vše záleží na stylu kuchyně a fantazii zákazníka. Výfuková trubka extraktoru může být připojena k vodorovným policím, na které lze umístit malé předměty. Kukly jsou k dispozici ve 3 základních barvách (bílá, černá a ocel) av téměř neomezené škále barev na vyžádání.

Módní moderní kuchyňské digestoře jsou také designové lampy. Jak technologie pokračuje, tato zařízení pracují velmi tiše a zajišťují efektivní čištění. Milovníky miniaplikací mohou například lákat kapuce, které pracují s mobilními aplikacemi, a dokonce mohou mít naprogramované recepty.

Odsavač par: materiál

Odsavače par jsou obvykle vyrobeny z nerezové oceli; Vyznačují se vysokou mechanickou a tepelnou odolností. Vyrábí se v polomatné a leštěné verzi. Odsavače par mohou být také vyrobeny z nerezové oceli. Tyto materiály se nejčastěji kombinují se sklem.

Čelní desky jsou rovněž vyrobeny z mědi, upravené zlatým okrajem, skleněnou deskou v rámu z nerezové oceli nebo keramickými deskami a dokonce ze dřeva (buk, jasan, dub nebo ořech). Vzhledem k nižší odolnosti vůči vysokým teplotám, chemickým sloučeninám a obtížným udržováním čistoty se dřevěné obklady nedoporučují. Nejčastěji jsou barva a typ materiálů dokončovacích prvků digestoře do kuchyně přizpůsobeny interiéru. Trubky pro odvod vzduchu jsou vyrobeny ze stejných materiálů jako kryt kapoty.

Hood osvětlení

Kryty, které jsou k dispozici na prodej v Polsku, jsou vybaveny LED nebo neonovým osvětlením. To je požadavek uložený výrobcům nařízeními EU. LED lampy jsou oceňovány pro jejich trvanlivost a energetickou účinnost.

Výkon kuchyňské digestoře

Motory používané v kuchyňských digestořích jsou vybaveny mechanickými (tlačítky, posuvnými), elektronickými nebo dotykovými (senzorovými) ovladači s různými úrovněmi nastavení:

  • Mechanický s motory do 600 m 3 / h - 3 rozsahy.
  • Elektronika s motory do 600 m 3 / h - 3 rozsahy nebo motory 800 - 1500 m 3 / h - 4 rozsahy.
  • Hmatové obvykle s 800 m 3 / h motory - 4 rozsahy.

Na trhu najdeme rotační ovládání obvykle používané v ozdobných krytech (absorbér), v závislosti na výrobci, 3-4 rozsahy s motory do 600 m 3 / h.

Čtvrtá úroveň tahu (tzv. 4. rychlostní stupeň) se nazývá přímá a obvykle se po přibližně 15 minutách sníží na třetí úroveň.

Obzvláště důležité pro odsavače par v odsávací verzi: při 4. rychlostním stupni a maximálním tahu může odsavač velmi efektivně odvádět teplý vzduch z místnosti a ochladit ho, proto jej výrobci automaticky snižují. Pokud stále potřebujeme používat kapotu na maximální úrovni, musíme ji znovu přepnout na 4. rychlostní stupeň.

Většina výrobců vybavuje kapoty motorem až do 350 W. Tento parametr však zákazníkům říká jen málo - věnují více pozornosti účinnosti motoru měřené v m3 / ha objemu v dB, což je zvláště důležité v případě kuchyně připojené k obývacímu pokoji. Účinnou evakuací par není jen odstranění páry, ale také tuků. Při čištění kovového filtru můžeme snadno zjistit množství tuku. Efektivní odsávání kouře by mělo být prováděno na co nejnižší objem, aby digestoř nenarušoval fungování denní zóny s kuchyní.

Aby kapota pracovala při hodnotách hlasitosti stanovených výrobci, měla by být připojena potrubním systémem odpovídajícího průměru. Zařízeními s motory do 600 m 3 / h jsou potrubí:

  • kulatý průměr 12, 5 cm;
  • obdélníkový - 15 x 7 cm.

Kryty vybavené motory od 1300 m 3 / h by měly být spojeny kulatými trubkami o průměru 20 cm.

Nejlepší trubky jsou z PVC, tzv. hladká. Spiro trubky, obvykle kovové, se nedoporučují, protože zvyšují objem pohybu vzduchu (zevnitř jsou vrubované, což narušuje volný tok vzduchu). I když se snadno instalují, neposkytují dostatečný komfort.

Zajímavosti:

Důležitou roli hraje instalace digestoře a pozornost práce renovačního týmu - zejména v případě zavěšených stropů nebo stěnových říms, u nichž jsou spiro trubky obvykle instalovány s průměrem 10 cm (doporučuje se však 12, 5 cm). Tato instalace nefunguje s kapotou s nejvyšším tahem, např. 800 m3 / h. Zařízení není schopno účinně a tiše filtrovat správné množství vzduchu kvůli trubkám se špatným průměrem. Výsledkem je, že účinnost kapoty klesne o více než polovinu a funguje dokonce dvakrát tak hlasitě!

Na trhu jsou výrobci digestoří, kteří vyvinuli systémy, které umlčují pohyb vzduchu v potrubí a potlačují práci motoru - jako Falmec se systémem NRS. Se správným spojením odsavače par se vzduchovými výtlačnými trubkami můžeme dosáhnout objemů od 33 dB u 1. převodového stupně po 53 dB u 4. převodového stupně a pak prakticky zapomenout, že máme digestoře v kuchyni.

Zkontrolujte také: Jak vyčistit kuchyňskou digestoř? >>>

Moderní kuchyňské digestoře: zeď, ostrov, pracovní deska … Co si vybrat?

Odsavače par: servis

Většina digestoří jsou bifunkční zařízení, která v závislosti na potřebách mohou fungovat jako absorbéry, filtrační pachy generované při vaření v uzavřeném okruhu nebo digestoře, které při připojení k větracím kanálům účinně vypouštějí dýmy mimo budovu. Obě řešení nejen zabraňují šíření intenzivních pachů, ale také působí proti ukládání tuků na kuchyňské vybavení a nábytek. Výkon kapoty je rozmanitý a lze jej upravit - v závislosti na modelu, ve dvou nebo třech úrovních výkonu.

Ovládání kuchyňského digestoře je často snazší ovládat speciální dotykový panel . Zařízení s vyššími policemi lze ovládat také pomocí dálkového ovládání. Některé mají na přední straně elektronické hodiny nebo digitální displej, např. Informující o intenzitě ventilátoru. Nejmodernější modely kapuce jsou také vybaveny senzorem zápachu, pohybovým senzorem, díky kterému začnou fungovat, když se uživatel objeví v kuchyni a skončí po jeho východu, nebo časovač, který umožňuje kapuci pracovat několik minut poté, co opustíme místnost. Méně typické dokonce mají vestavěný MP3 přehrávač nebo rádio.

Při výběru kuchyňské digestoře musíte věnovat pozornost také úrovni její ztlumení - zařízení nás nesmí rušit při konverzaci nebo při sledování televize, takže hladina hluku by neměla překročit 60 decibelů. Komfort určitě určuje místo instalace. Zařízení lze nainstalovat téměř kdekoli. Nejběžnějšími jsou ostrovní digestoře, které visí ze stropu, např. Nad kuchyňským ostrovem, skříně (v budově), spodní skříňky, které díky svým malým rozměrům vejdou i malé kuchyňské místnosti, naklápěcí, s výsuvným čelním panelem, teleskopický, aktivující se po vytažení ze skříní, stejně jako nejoblíbenější pravděpodobně v našich kuchyních - zeď a roh. Kryty se šikmou strukturou, s úhlem sklonu přibližně 45 stupňů, dobře fungují. Díky této konstrukci mají uživatelé pohodlný přístup do pece. Kapoty vysouvající se z pracovní desky jsou také chytré řešení a mohou být skryty pod ním, když nejsou potřeba.

Moderní digestoř do kuchyně

Obložení stěny za varnou deskou z jednoho chromu-niklové nerezové oceli, sahající až k samotné kapotě. Sporáky mohou být monoliticky spojeny s okapem a pokryty skleněným pláštěm (typ laboratorního digestoru). Při vkládání jídla se kryt otevře. Čerstvý vzduch musí být přiváděn do pracovní kompaktní jednotky.

Moderní kuchyňské digestoře se vyznačují nejen tichým provozem a vynikajícím výkonem, ale také mimořádně atraktivním designem. Výrobci soutěží v prezentaci inovativních tvarů, vzorů a barev. Snadno si vyberou v závislosti na stylu kuchyně a individuálním vkusu. Originální design je poutavý a díky vynalézavosti návrhářů jej lze charakterizovat také kapucí, které se stále častěji podobají uměleckým dílům než praktickým zařízením, která ve skutečnosti jsou.

Kromě standardu - bílá, hnědá, černá nebo ocel, jsou k dispozici kuchyňské digestoře v téměř neomezené škále barev na individuální objednávku. Některé modely kuchyňských digestoří jsou prostě překvapivé svou originalitou - potěší jejich křišťálovou záři nebo složitou, prolamovanou plochu zvýrazněnou zdola jemným světlem. Existují také ty, které připomínají lampy visící nad kamny (jejichž funkce navíc vykonávají).

Milovníci tradice se pravděpodobně budou chtít rozhodnout pro kuchyňské digestoře zakončené měděnými nebo dřevěnými prvky, které dokonale ladí s místností rustikálního nebo koloniálního charakteru. Kapuce s geometrickým a elegantním tvarem, vyrobená z lesklého laminátu nebo nerezové oceli ve spojení se sklem, může být ozdobou moderní a jednoduché kuchyně.

Zastánci minimalismu často volí kukly ve tvaru trubek, jejichž původní podoba není vynucena svou dekorativností, díky níž vypadá skvěle např. V kuchyni otevřené do obývacího pokoje. Ti, kteří dávají přednost stylisticky bezpečným řešením, si také nemohou stěžovat, protože kromě zařízení s neobvyklým designem je k dispozici také řada vyvážených klasických linek vhodných pro téměř každou kuchyni.

Fotogalerie: moderní kuchyně

Vybíráme vybavení pro moderní kuchyni. Inspirace a fotografie - kuchyňské digestoře, pracovní desky, doplňky, barvy, nábytek.

PŘÍRUČKA: jak si vybrat kuchyňskou digestoří?

Vybavení kuchyně: vybíráme kuchyňské desky

Moderní kuchyně: interiér bytu poblíž Poznani

Kuchyně v moderním stylu: jak to uspořádat pěkně?

Kategorie: