Současná rekonstrukce frankfurtské kuchyně ve Vídni MAK (2008)

Frankfurtská kuchyně je archetypem a prototypem moderní kuchyně, ikonou designu, která měla významný dopad na vývoj a organizaci moderní kuchyně. Její ergonomická řešení, která zlepšují kvalitu práce v kuchyni, se stále používají dodnes, přestože design frankfurtské kuchyně opustil rýsovací desku před více než 90 lety.

Frankfurtská kuchyně - odkud pochází její název?

Frankfurt nad Mohanem je velké německé město, které významně přispívá k rozvoji invence. Termín frankfurtská kuchyně může být spojen s kulinářským uměním (párky klobásy), ale v kontextu architektury odkazuje na ergonomický model kuchyňských budov. V období po první světové válce se město potýkalo s nedostatečným počtem vícegeneračních sociálních budov. Nově postavené byty pro dělnickou třídu měly malou kuchyň, což byla výzva pro design.

Frankfurtská kuchyně - navržena prvním rakouským architektem

Model, který se nyní nazývá frankfurtská kuchyně, navrhl jménem městských úřadů rakouský architekt Margarete Schütte-Lihotzky v roce 1926 pro nově postavené sociální bydlení. Designérka byla díky svému talentu a doporučení Gustava Klimta první v Rakousku, která studovala architekturu na Kunstgewerbeschule (v současnosti Univerzita užitého umění ve Vídni). Výzkum, který provedla na práci žen v kuchyni pomocí odměrky a stopek, se týkal času, vzdálenosti, pořadí prováděných činností a propojení funkčních částí místnosti. Architekt analyzoval řešení použitá v restauračních vozech a malých kuchyních. Výsledky vlastního výzkumu a předchozích studií (včetně Fredericka Winslowa Taylora) vedly k vytvoření promyšleného a ergonomického modelu frankfurtské kuchyně.

Frankfurtská kuchyně - osvětlení pracovního prostoru s denním světlem

Frankfurtská kuchyně je modelem kuchyňského nábytku, který byl navržen na obdélníkovém půdorysu o rozměrech 1, 9 x 3, 4 m. V krátké štíhlé stěně místnosti bylo okno, pod ním pracovní deska a stolička. Toto umístění pracovního prostoru zajistilo správné osvětlení denního světla, zvláště důležité při provádění přesnějších operací - loupání nebo řezání zeleniny. V pracovní desce byl otvor, skrz který mohl být odpad, např. Loupání, vhozen do výměnné nádoby, která sloužila jako popelnice. Vedle okna je prostor pro skládací žehlicí prkno namontované na pántech. Po žehlení se deska zvedla a schovala se na zdi. Toto řešení je také ušetřeno místo.

Fotografie z původní frankfurtské kuchyně

Geniální patenty pro vývoj malé kuchyně

Ve vybavení frankfurtské kuchyně byl standardní plynový sporák. Vedle kovového dřezu byl odtok nádobí. V té době byl také nový systém hliníkových zásuvek pro skladování sypkých produktů, jako je rýže a cukr. Ergonomické kliky a podpisy na zásuvkách zlepšily práci ve frankfurtské kuchyni. Místnost obsahovala systematizovaný řetěz visících skříní, polic, vitrín a výsuvných pracovních desek.

Inspirace pro moderní kuchyňský nábytek

Naše kuchyně se mění s vývojem technologie. Sama ergonomie se také mění - přizpůsobená konkrétnímu uživateli, jeho výšce, zdraví a kondici. Navzdory tomu, Frankfurtský model kuchyně ve změněné podobě stále funguje dodnes. Dobře organizovaný prostor, kratší trasa mezi zónami a snazší práce jsou největší přednosti frankfurtské kuchyně.

Malá kuchyňská řešení

Nástěnné dekorace v kuchyni a jídelně: obrazy, grafika, fotografie

Skleněná vitrína v kuchyni

Kategorie: