Monolitické dlaždice, kolekce Pietrasanta

Třídy oděru dlaždic nás informují o jejich odolnosti proti oděru a poškrábání. To je důležitý parametr pro podlahové dlaždice a zejména v místnostech, kde chodíme hodně. Nejškodlivější pro povrch dlaždic je písek, který nosíme společně s botami. Proto mimo jiné do haly se doporučují dlaždice s vyššími stupni opotřebení. Naučte se dvě klasifikace a naučte se, jak si vybrat dobré podlahové dlaždice pro různé místnosti.

Třídy opotřebení dlaždic - PEI

Třída otěru je důležitou informací v technické specifikaci podlahových dlaždic. Glazované dlaždice jsou nejvíce vystaveny otěru a poškrábání. Čím větší je lesk a tmavší barva, tím viditelnější je poškození. Odolnost proti otěru (označená jako PEI) je podle EN 154 čtyři třídy - od 1 (I) do 4 (IV). Na druhé straně v normě ISO 10545-7 najdeme také třídu č. 5. Čím vyšší číslo, tím lepší odolnost proti oděru.

A jak je daná třída oděru daná? Povrch dlaždic je podroben brusnému rotačnímu válečku. Poté se vyhodnotí stupeň opotřebení materiálu. Při označování třídy často nalézáme druhé, vyšší číslo označující počet otáček válce, které je deska schopna „vydržet“ (např. Ve třetí třídě: PEI 3/750 otáček).

Třída otěru 1 / I: nízká odolnost proti otěru. Podlahové dlaždice s oděrem třídy 1 jsou vhodné pouze pro méně využívané místnosti (např. Ložnice).

Třída oděru 2 / II: lepší odolnost, ale dlaždice se stále doporučují pouze v místnostech, kde se pohybujeme v měkkých botách. Dobré pro ložnici, obývací pokoj nebo koupelnu.

Třída oděru 3 / II: pro všechny obytné místnosti, včetně kuchyně nebo haly. Avšak v případě chodby a především zóny dveří je lepší zvolit ještě vyšší třídu otěru.

Třída oděru 4 / IV: vynikající odolnost proti oděru. Tyto podlahové dlaždice lze s jistotou pokládat na nejzranitelnější podlahu v chodbě.

Třída oděru 5 / V: dlaždice mají nejlepší parametry. Můžeme si je vybrat do haly, ale v domácích podmínkách postačí třída 4. Dlaždice s oděrem třídy 5 se doporučují, např. Pro intenzivně používané veřejné a servisní místnosti.

Třídy oděru dlaždic - Mohsova stupnice

Toto je další stupnice oděru dlaždic vyjádřená v číslech 1 až 10. Byla vyvinuta v roce 1812 německým mineralogem Friedrichem Mohsem. Každému číslu je přiřazen specifický materiál, který je testován na povrch dlaždice - jeho odolnost proti poškrábání. A tak máme zase:

  • 1 - mastek;
  • 2 - omítka;
  • 3 - kalcit;
  • 4 - fluorit;
  • 5 - apatit;
  • 6 - ortholasáza;
  • 7 - křemen;
  • 8 - topaz;
  • 9 - korund;
  • 10 - diamant.

Mohsova stupnice však není nejpřesnější klasifikací podlahových dlaždic. Předpokládá se, že dlaždice ve stupních 7-10, tj. Nejvyšší čtyři, mají nejlepší parametry.

Jakou třídu obkladů pro chodbu nosí?

Pro chodbu je nejlepší zvolit podlahové dlaždice s abrazivní třídou 4 (IV) nebo dokonce 5 (V), tj. Nejvyšší. Vstupní zóna je zvláště důležitá, protože může obsahovat více písku přepravovaného s obuví. Pokud je hala velká, můžeme rozlišit třídy oděru, tj. 4-5 (IV-V) blíže ke dveřím, a 3 (III) - hluboko v bytě nebo domě.

Třída otěru pro kuchyňské a koupelnové obklady

V kuchyni je místnost intenzivně využívána a vystavena četným nečistotám. Doporučujeme vybrat dlaždice s třídou opotřebení alespoň 3 (III). V koupelně si můžeme vybrat spodní, a to 2 (II). Přestože je tato místnost vystavena vlhkosti a častým změnám teploty, podlaha je rozhodně méně náchylná k poškrábání.

Je třeba si uvědomit, že pro kuchyně, koupelny, terasy a balkony jsou velmi důležité další parametry dlaždic, např. Jejich absorpce vody.

Jakou třídu obkladů do obýváku a ložnice?

V ložnici obvykle fungují podlahové dlaždice s nejnižší třídou otěru 1 (I). Pro větší jistotu však stojí za to alespoň „dva“. Oděvy třídy 2 (II) nebo 3 (III) budou pro salon dobré. Spíše není třeba si vybrat vyšší - pokud nebudeme chodit v obývacím pokoji v tvrdší obuvi nebo často nepřijímáme hosty a nedoporučujeme jim sundat boty!

Kuchyňská podlaha - nejmodernější vzory a materiály

Podlahy koupelny - módní návrhy a materiály

Keramické dlaždice neobvyklých tvarů

3D koupelnové obklady - nápad pro koupelnu ve třech rozměrech

Kategorie: