Velikonoční zajíček je oblíbeným symbolem jarních prázdnin. Ačkoli to má málo společného s náboženským aspektem Velikonoc, mezi dekoracemi se spokojil. Jak používat téma zajíčků a králíků v domácí dekoraci? Máme několik rad.

Náboženským, liturgickým symbolem Velikonoc je beránek odkazující na Umučení Páně (a Beránek Boží). Ale ve výzdobě najdeme také velikonoční vajíčka (symbol nového života), kuřata a především králíčky.

Velikonoční zajíček - sekulární symbol prázdnin

Proč je zajíček symbolem Velikonoc? Mnoho lidí se pokusilo odpovědět na tuto otázku a ve skutečnosti se stále pohybujeme v oblasti hádání. Někteří naznačují, že králíci a králíci jsou známí … plodností, proto symbolizují život a jarní probuzení ze zimní letargie. Jiní sáhnou po hlubších kulturních vysvětleních. Například „Velikonoce“ v angličtině pochází z Ēostre, anglosaské bohyně jara. A její oblíbené zvíře a atribut byl zajíc. Když jdeme ještě dále do historie, najdete odkazy na Osirise, egyptského vzkříšeného boha, který se zase dostal do podoby zajíce.

V moderní kultuře se zajíc začal spojovat se symbolikou velikonočního vajíčka až v 17. století. A můžete říci, že to zůstalo i dnes. I když si nejsme jisti, odkud přesně tento velikonoční zajíček pochází, stojí za to na chvíli zapomenout a ocenit jeho dekorativní vlastnosti. Kromě toho v některých regionech Polska přináší roztomilý velikonoční zajíček dárky!

Velikonoční zajíček v sváteční dekorace - figurky

Nejjednodušší způsob, jak využít velikonoční zajíček k dekoraci, jsou figurky: porcelán, keramika, dřevěný. Bílý velikonoční zajíc vypadá skvěle mezi přírodní zelení a barvami květin. Můžeme například na velikonoční stůl uspořádat „louku“, na kterou umístíme králíčky. Také stojí za to umístit takové ozdobné figurky na okenní parapet, police, komodu nebo konzolu. Zajímavě také ozdobí záhony.

Co když preferujeme živější barvy než bílé? Tato sezóna je velmi oblíbená prášková růžová. Vyberme tedy velikonoční zajíček v této barvě a v dekorativní kompozici použijeme také růžové stužky a živé květiny. Nebo možná nějaké kouzlo? Nejlepší rady jsou figurky zlatých nebo stříbrných zajíčků.

Velikonoční příslušenství a doplňky s králíčky

Motivem velikonočních zajíčků a zajíčků nejsou jen figurky nebo maskoti, ale také jarní výzdoba. Pokud chceme zachovat atmosféru radostných svátků po dlouhou dobu, vyberte nádobí, ubrousky, běžce zdobené zajíčci. Můžete dokonce jít celou cestu zdobení celé zdi. Za tímto účelem jsou užitečné velikonoční tapety, které se můžeme snadno nudit, když se nudíme. Jsou skvělé zejména pro dětský pokoj, ale také v obývacím pokoji. Je důležité soustředit se na jemné barvy, nejlépe pastelové.

Velikonoční tapety s králíčky v pastelových barvách

DIY velikonoční zajíček - pár nápadů

Prodejny interiérového designu nabízejí spoustu hotových velikonočních dekorací. Je tu jen jeden problém: všechno stojí! Takže někdy je lepší vyrobit dekorace sami - z toho, co máme po ruce. Bude to levnější a zajímavější. Velikonoční zajíček můžeme ušít z materiálu, vyrobit z plsti nebo vyrobit velikonoční ozdoby na hole. Na velikonoční stůl se zase vyplatí skládací ubrousky ve tvaru zajíčka - je to mnohem snazší, než si myslíte! Níže jsou uvedeny některé nápady pro kutilské velikonoční zajíček:

Nápady na velikonoční výzdobu domů - FOTOGALERIE

Velikonoční dekorace 2022-2023: sváteční trendy

Hrnkové jarní květiny na Velikonoce

Růžové velikonoční dekorace - 10 připravených nápadů

Velikonoční dekorace - jak uspořádat stůl na svátky

Kategorie: