Co je energetická třída? Proč je lepší tento symbol znát a vyplatí se za něj platit navíc? Co znamenají barevné šipky vedle energetické třídy? V článku najdete odpovědi na tyto otázky.

Energetické třídy - co to je?

Předpisy Evropské unie uvádějí, že všechny domácí spotřebiče musí mít označení tzv. Třídy energetické účinnosti. Jednoduše řečeno: energetická třída je informace o tom, kolik dané zařízení spotřebovává elektřinu, jeho využitelnou kapacitu a v případě praček a myček nádobí - kolik vody spotřebovává.

V minulosti byla zařízení označována od A do G (E, F a G nebyly po mnoho let přítomny). Dnes, protože technika šla mnohem dále, najdeme také označení A s až třemi plusy (A +, A ++ a A +++).

Energetická třída - barvy a písmena

Vedle energetické třídy jsou barevné šipky - stojí za to vědět, co znamenají, protože je to docela důležitý indikátor. Zelená láhev (A +++) znamená nejvyšší třídu energetické účinnosti. Červená je zařízení s nejnižší mírou energetické účinnosti. Třída A je žlutá, A + je pistácie a travnatá zelená je A ++.

Čím vyšší je písmeno (tj. Blíže k A), tím nižší je spotřeba energie a provozní náklady. Písmeno A je zárukou nejen energetické účinnosti, ale také funkčnosti a nejvyšší technologie. Díky tomuto vybavení nám opravdu můžeme ušetřit a platit menší účty (až o 50 PLN méně ročně, které se po několika letech používání začnou proměňovat ve značné množství).

V současné době byla energetická třída B, energetická třída C a energetická třída D prakticky odstraněna z oběhu u spotřebičů, jako je pračka, sušička nebo lednička. Důvodem je to, že zařízení, která nejsou energeticky účinná, byla nahrazena moderní technologií. Nejnižší spotřeba energie je třída A +++, i když za takové zařízení samozřejmě budeme platit nejvíce. Zde je třeba položit otázku: za jakou dobu vrátíme rozdíl, který platíme za další plusy? Vypočítali jsme již, že úspora elektrické energie a vody je přibližně 50 PLN ročně. Proto je někdy lepší koupit pračku nebo lednici v energetické třídě A, než koupit A +++, což může stát až o 700 PLN více, protože rozdíl nás vrátí za 7-10 let.

Chladnička s mrazničkou Liebherr CNno 4313 má energetickou třídu A ++

Energetické třídy chladniček

Energetické třídy samy o sobě nezaručují, že zařízení bude spotřebovávat opravdu málo energie. Ani A +++ nám nebudou poskytovat nízké účty. Například lednička A +++ spotřebovává energii v kWh 172, A ++ 257 a A + 280. Rozdíl se jeví jako významný, ale lednička A +++ je o více než 450 PLN více než A +.

V případě chladniček, které pracují 24 hodin denně, bude důležité umístit zařízení (kde má lednička správnou vzdálenost od zdi), nastavení chlazení a dokonce i velikost chladničky. Při nákupu ledničky je proto také vhodné podívat se na index EEI (index energetické účinnosti), který shrnuje takové parametry, jako je například roční spotřeba energie a kapacita. To nám umožní vzájemně porovnávat chladničky.

Energetická třída pračky

V případě pračky bude na etiketě uvedeno nejen energetická třída (A až A +++), ale také spotřeba vody, účinnost odstředění a kapacita bubnu. Je třeba si uvědomit, že spotřeba energie bude záviset na tom, jak často bude pračka používána, a tento ukazatel je obtížné určit na základě energetické třídy (výrobce nám dává své odhady, například za dvě praní týdně).

Například pračka Whirlpool FSCR 80421 je nejlepší energetickou třídou, tj. A +++

Energetická třída TV a dalších RTV zařízení

To je jedna z výjimek, kde se energetická třída stále objevuje. Je to kvůli skutečnosti, že televizor je malé zařízení, které ve srovnání s ostatními spotřebovává méně energie. Nezapomeňte, že při odhadu množství energie, kterou váš televizor spotřebuje, byste měli porovnat dva modely s podobnými parametry. A další RTV? Je zajímavé, že jejich energetická třída není vždy snadné najít. Takové zařízení, jako je mini věž nebo Blu-ray přehrávač, spotřebovává málo energie, takže se tento indikátor nezdá tak důležitý jako v případě pračky nebo ledničky. Do toho také spadá energetická třída vysavačů - na stránkách velkých obchodů je zřídka vzhledem k označení s tím spojeným. Stojí za to se zeptat pracovníků obchodu na to.

Energetická třída trouby a energetická třída digestoře

Pece, stejně jako pračky a chladničky, mají energetickou třídu od A do A +++. A není divu, protože časté pečení spotřebovává hodně elektřiny. Na druhé straně kuchyňské digestoře jsou zcela odlišnou kategorií - setkáváme se zde s velmi vzácnou energetickou třídou D. Je to proto, že se kukla nepoužívá příliš často, hodně záleží také na ceně samotného vybavení. Čím modernější technologie, tím větší energetická účinnost.

Otázkou tedy zůstává: která energetická třída je nejlepší? Odpověď zní, jak dlouho budeme zařízení používat. Pokud nám lednice bude sloužit déle než 10 let, pak se vyplatí energetická třída A +++. Pokud rádi měníme vybavení častěji, jednoduše se vyplatí přeplatit.

Vybíráme vestavěné chladničky

Vestavěné myčky - obrázky pěkných kuchyní

Televizní reproduktory a zvukové panely - způsob, jak vytvořit dobrý zvuk

Kategorie: