Multifunkční stůl se zásuvkami ze sbírky Natura je ideální jak pro jídla, tak pro kreativní práci

V minulosti byl stůl nepostradatelným prvkem obývacího pokoje - kus nábytku, který shromáždil členy domácnosti a sjednotil strany. Název místnosti pochází z ní - jídelna. Kulturně to bylo srdce salónu a symbol pohostinnosti. Aktuálně volitelné. Často byl nahrazen kuchyňským ostrovem s hokry nebo malým kuchyňským stolem. K tomu přispěla i móda pro stolování mimo domov.

Skládací stoly do obývacího pokoje

Přes změny a nové kulturní trendy je to nejdůležitější kus nábytku v obývacím pokoji stůl (a ne pohovka s křesly směřujícími do domácího kina nebo krbu). Stůl v obývacím pokoji by měl být přizpůsoben potřebám a počtu členů domácnosti, kteří sdílejí jídlo. Skládací stoly umožňují každodenní použití menší plochy pracovní desky, a v případě většího počtu hostů (například během svátků) - její rozšíření rozšířením nebo přidáním následných segmentů pracovní desky. Kulaté rozložené tabulky tvoří oválný stůl. Mnoho skládacích stolů je nabízeno k prodeji a liší se ve způsobu zvětšení povrchu desky.

Židle kolem stolu - princip kontrastu nebo harmonie?

Stůl a židle v obývacím pokoji by se měly shodovat, to však neznamená, že musí být stylisticky homogenní. V posledních letech jsme pozorovali eklektické trendy odklonu od používání sudých židlí. Místo toho je módní řešení umisťovat židle z různých kolekcí kolem stolu v obývacím pokoji, míchat židle se zády a bez zádů, s různými materiály a povrchovými úpravami. Vedle židle Louise Ghosta můžeme umístit dřevěnou nohu s kabrioletem a vedle jedné ze židlí od Rajmunda Hałase může být židle č. 14 od TON. Pokud chceme nakonec sjednotit vzhled židlí, můžeme použít elegantní potahy.

Na materiálech stolu jsou důležité - pevné a efektivní stoly v obývacím pokoji

Dřevěné stoly jsou známy již od začátku. Představují velmi rozsáhlou skupinu nábytku: od surových stolů vyrobených z masivního starého dřeva, vyřezávaných, se zahnutými nohami, přes vykládané a dýhované stoly vysoké historické hodnoty, které lze zakoupit ve starožitných obchodech, až po uměleckou verzi stolu vyrobeného z vlnitých kusů dřeva spojených meandrovou stuhou skla. Tak široký výběr, rozmanitá forma a styl znamenají, že stoly v obývacím pokoji ze dřeva dokonale ladí nejen s tradičními interiéry.

Mnoho moderních stolů má průhlednou desku vyrobenou například z tvrzeného skla ESG, které má při tepelném zpracování vyšší mechanickou pevnost. Skleněné tabule se v takových stolech často kombinují s ocelovými nohami v minimalistické a jednoduché podobě rámu nebo sloupků.

Stolní dekorace do obývacího pokoje - ubrus, běžce, prostírání

Přestože estetika a krása pracovních desek by nařídila, aby nezakrývali svůj pohled textilem, ubrusy, běžci stolů a dekorace mnoha stolů, zahřívají jejich syrový, někdy i asketický vzhled. Podle zásad ergonomie by výška desky stolu měřená od podlahy měla být asi 75 cm, zatímco výška sedačky činí asi 45 cm. Mezi nimi je 30 cm vysoký proužek. Volně padající ubrus by se neměl dotýkat sedadla židle, takže optimální délka zavěšené tkaniny je 20 cm na každé straně. Přidáním dvojnásobku hodnoty desky na 20 cm získáme nejvýhodnější rozměr ubrusu. Pokud si nepřejete pokrýt celou pracovní desku, dezén nebo podložky jsou dobrým řešením pro dekoraci stolu. Dezén může být umístěn ve středu pracovní desky, podél stolu, s důrazem na lineární charakter dekorace (pás svícnů, květiny), nebo přes něj - pro každou dvojici hostů sedí naproti sobě. Stolní podložky položily další povrch, na který vedle talířů klademe příbory, ubrousky srolované v rolích s kroužky, stojan nebo viněta.

Jak nastavit stůl v obývacím pokoji?

Výhodně, když je stůl ve středu obývacího pokoje a jeho umístění umožňuje bezplatnou komunikaci. Deska stolu by měla být v minimální vzdálenosti 75 - 100 cm od zdi a dalšího nábytku, aby lidé, kteří vstávají od stolu, mohli pohybovat židlí a vystupovat za ostatními hosty.

Jak zařídit malou jídelnu? Vybereme malý stůl

17 nápadů pro komody v obývacím pokoji

Nábytek do obývacího pokoje. Trendy a inspirace

Kategorie: