Základní nátěr (podsada) zajišťuje lepší přilnavost vrchní vrstvy nátěru, a tím zlepšuje estetiku interiéru

Primer není každému zřejmý. Mnoho lidí tuto fázi ochotně přeskočí, protože malování povrchu dvakrát nebo dokonce třikrát znamená znásobení práce. Jste si jisti Například stěna, na kterou okamžitě nanášíme cílovou barvu (například akrylovou), se může ukázat jako mnohem savější, než jsme si původně mysleli. To zase zvýší náklady a na rozdíl od očekávání duplikuje práci. Proto je primerem téma, které by měli znát všichni. Předběžný nátěr se vztahuje nejen na stěny, ale také na jiné povrchy. Jak vybrat správný základ? Podrobnosti v našem průvodci.

Podsady - co přesně to je?

Základní nátěr je určen k přípravě povrchu pro lakování: snížení jeho nasákavosti a poskytnutí první barvy, která později nesrovnatelně lépe pokryje ostatní barvy a nanesení další barvy - mnohem jednodušší. Základní nátěr také zvyšuje přilnavost emulze a prodlužuje její trvanlivost. Při nákupu základního nátěru je dobré znát jeho základní parametry. Hustota, která určuje, zda k ní můžeme přidat rozpouštědla, je důležitá (standard je 1, 5 kg / dm krychlový). Kromě toho musíte znát viskozitu základní nátěrové hmoty, která ukazuje její přilnavost k podkladu (je uvedena v rozmezí označeném „cp“). Nejdůležitější informací je však doba schnutí - standardně se primery suší asi dvě hodiny.

Primer nebo primer?

Primery mají mnoho výhod. Umožňují snadno a rychle chránit povrch, mají velkou přilnavost a jsou schopni zajistit dobré pokrytí. Proč tedy země? Druhé řešení se doporučuje, když se zabýváme starými zdmi, které se začínají rozpadat. Primer má vazebné vlastnosti a je levnější než základní nátěr. Pokud je však substrát v dobrém stavu, obyčejný bílý primer dokončí svou práci.

Základní nátěr - rozdělení podle aplikace

Bílý základní nátěr na stěny - díky tomu mají nátěry na stěny lepší pokrytí a lepší přilnavost.

Kovový základní nátěr - chrání povrch před rzí a prodlužuje trvanlivost následných vrstev nátěru. Rezavý nátěr je velmi důležitou etapou v malbě kovů a nestojí za to ji přeskočit.

Základní nátěr na dřevo - díky tomu bude následný nátěr cílovou barvou poskytovat mnohem lepší efekt. Můžeme si vybrat z různých typů primerů, například akrylových, latexových, alkydových nebo primer impregnačních činidel.

Plastový základní nátěr - je to obvykle nástřikový nátěr, protože je to nejpohodlnější způsob aplikace.

Módní barvy - 10 inspirací

Jaký je nejlepší primer? Rozdělení chemickým složením

Můžeme si vybrat z latexových primerů (velmi univerzálních, vhodných pro různé typy stěn a dřeva) nebo akrylových barev (určených hlavně pro cementové podklady). Na trhu se objevila také překlenovací a základní barva, která je určena pro povrchy s vysokým stupněm praskání. Funguje nejlépe na cementové a cementově vápenné povrchy.

Epoxidový primer

Za zmínku stojí i to, že se jedná o epoxidovou pryskyřičnou barvu obohacenou sloučeninami zinku. Díky tomu je vhodný pro malování dřeva i kovu. Skvělé pro venkovní i vnitřní použití.

Primer - důležitá součást každé práce!

Epoxidový základní nátěr na kov, bílý základní nátěr na stěny, základní nátěr na plasty - jak vidíte, trh nám nabízí velký výběr. Množství výhod daleko převažuje nad úsilím, které je třeba věnovat řádnému čištění a přípravě povrchu pro finální lakování. Je základní nátěr velký? Za nejběžnější nátěr na zeď zaplatíme asi 60 PLN - za tuto cenu budeme malovat asi 70 metrů čtverečních. Antikorozní základní nátěr stojí asi 20 PLN za méně než 1 litr, což stačí na malování asi 4 metrů čtverečních. Jedná se tedy o malou cenu a na oplátku výkon ostatních barev výrazně zvýší a zlepší estetiku povrchu.

Lakování dřeva - různé druhy barev

Jak používat tabulí barvy?

Kuchyně v barvě: inspirativní FOTKY

Kategorie: