LED TV XF75 série 4K HDR TV

Často se dozvídáme o LED televizorech v reklamách a objevují se QLED, OLED a LCD slogany. Co jsou LED televizory? Jaké jsou jejich typy? A jak se nechat zmást prodejcem při nákupu televize? Navrhujeme, které LED televizory zvolit s úhlopříčkou 32, 40, 55 palců a jak vyčistit takový televizor.

LED televizory - co přesně jsou LED obrazovky?

Na začátku máme pro vás špatné zprávy. Neexistuje nic jako LED televizory, přinejmenším v rozšířeném prodeji. Skutečné LED televizory se začínají objevovat a stojí … 300 000 PLN. Název LED televizory používané prodejci a výrobci je jen marketingový krok ke zjednodušení pojmenování. Co se děje?

LED televizory jsou ve skutečnosti LCD televizory, tj. Obrazovky, které používají technologii tekutých krystalů. LED v názvu přišla z technologie podsvícení matice. V minulosti LCD televizory používaly zářivky (CCFL), které byly nahrazeny levnějšími, menšími, energeticky účinnějšími a účinnějšími diodami - odtud LED v názvu. Pro rozlišení LCD obrazovek s tradičními zářivkami od moderních s LED diodami se začalo používat název LED televizorů.

LCD televizory s LED podsvícením lze v závislosti na poloze podsvícení rozdělit do tří skupin:

  • televizory s podsvícením okrajů (EDGE LED), s LED na okrajích obrazovky;
  • Televizory s podsvícením, kde jsou LED diody v proužcích umístěny na zadní straně obrazovky (přímé LED);
  • LCD LED obrazovky s pokročilým, vícezónovým zadním podsvícením (FALD - Full Array LED Display).

V posledně jmenovaném případě funguje dokonce několik stovek zón, což je důvod, proč má obraz fantastickou černou, jsou také nejdražší.

LED televizory a technologické změny

Kromě toho můžeme mezi LED televizory (LCD) rozlišit televizory QLED. Q ve jménu pochází z Quantum Dot nebo kvantových teček. Jedná se o další vrstvu malých částic, které, osvětlené modrými LED, jsou schopny nabídnout mnohem živější a realističtější obraz s více barvami.

Kromě LCD televizorů (v různých variantách LED) jsou na trhu k dispozici také OLED televizory. Používají organické diody, kde každý pixel svítí nezávisle. Jedná se o pokročilejší technologii, která se vyznačuje vynikajícím černým a velkým kontrastem. Není však tak jasná jako špičkové LCD obrazovky a na rozdíl od LED televizorů je náchylná ke spálení.

V minulosti jsme se zabývali plazmovými obrazovkami, zadními promítacími obrazovkami a CRT televizory - jedná se však o technologie, které jsou již zastaralé. Fráze „soused koupil novou plazmu“ je proto také zastaralá. Plazmy na trhu nenajdeme asi 5 let.

Budoucností jsou obrazovky microLED, kde samotná obrazovka bude ve skutečnosti sestávat z malých LED. Pak budeme moci mluvit o LED televizorech. Společnost Samsung nedávno otevřela svůj showroom ve Varšavě, ve kterém představuje takovou 110palcovou obrazovku. Tuto technologii využívají také televizní studia. Jedná se o modernizovanou, miniaturizovanou a vyspělejší technologii známou z velkých obrazovek. Klíčem není jen velikost LED, ale také rozestup mezi nimi.

Kterou LED TV byste si měli vybrat? LED televizory 32 palců a větší

Jedna z nejlepších věcí, která se dnes filmovým fanouškům stala? Skutečnost, že televizory mohou být opravdu velké! V současné době lze LCD obrazovky LCD zakoupit i za 82 palců a my utratíme méně než 10 000 PLN. Pod 2 000 PLN najdeme úspěšné 55palcové obrazovky. Co hledat při nákupu? Výše uvedené zvýraznění je důležitým tématem. Pokud nám záleží na horní obrazovce, mělo by mít plné podsvícení FALD. Druhým důležitým prvkem je typ matice. Měla by to být VA matice, nejlépe 120 Hz. Matice IPS se vyznačují nízkou černou barvou a nízkým kontrastem, přestože mají lepší pozorovací úhly. Vyberme velké obrazovky s dobrou maticí, rozlišením 4 kB, podporou HDR a vysokým jasem. Pak se ujistíme, že náš televizor je moderní a je připraven podporovat nejnovější filmy a seriály.

Níže jsou uvedeny některé zajímavé modely LED s různými úhlopříčky.

Nejlepší LED TV 32 palců

Toshiba 32W1733DG, přibližně 700 PLN
Philips 32PDS5803, přibližně 1 000 PLN
LG 32LK6100, přibližně 1000 PLN

Nejlepší LED 40palcové televizory

Sharp LC-40F1332E, asi 900 PLN
Toshiba 43L1733DG, asi 1000 PLN
Samsung UE40NU7192, přibližně 1300 PLN

Nejlepší LED TV 55 palců

Samsung UE44NU7093, přibližně 1800 PLN
Toshiba 55U7863DG, přibližně 2 000 PLN
Samsung UE55NU8002, asi 3000 PLN
Samsung QLED QE55Q7FN, asi 4000 PLN
Sony KD-55XF9005, asi 4000 PLN

Televizní reproduktory a zvukové panely - způsob, jak vytvořit dobrý zvuk

Jak se starat o LED TV?

Televizor je zařízení, které nebudeme denně poškozovat, ledaže by televizní skříň, na které stojí, nespadla nebo nebyla zasažena. Místo toho je vystaven mechanickému poškození (např. Elektrickým rázům) jako jakékoli jiné domácí spotřebiče. Nejkritičtějším okamžikem pro televizi je její transport ze skladu do domu a instalace.

Jak vyjmout LED TV z krabice a připojit?

U většiny modelů (s výjimkou velmi malých úhlopříček) se vyplatí instalovat dvě osoby. Nezapomeňte se pokusit nedotýkat se matrice při vyjímání z krabice a v první řadě se na ni netlačit. Před montáží základny ji položte na přikrývku, nejlépe do ochranné fólie, do které nás zasáhla. Řiďme se přiloženými pokyny. V případě nástěnné montáže použijte k tomu určené ramínka nebo držáky TV s odpovídající pevností a rozměry.

Jak čistit LED TV?

Pokud jde o každodenní péči o TV, jedná se především o čištění pruhů, prachu, možných otisků prstů. Ve většině případů to můžeme provést se stejným hadříkem, který odstraníme prach z místnosti nebo očistíme zrcadla. Je důležité, aby nebyl příliš mokrý (nanejvýš mírně vlhký) a že netlačíme na matrici - zejména na citlivé hrany. Můžeme také použít speciální čisticí prostředky pro televizory společně s čisticími utěrkami.

LED televizory budou dominovat trhu po dlouhou dobu

Technologie LCD LED v současné době dominuje na trhu. LED televizory jsou oblíbené jak jako nejlevnější, tak i nejdražší a největší. Televizní přijímač však není stejný. Pokud jde o kvalitu obrazu, zvuk, design a obecné technické parametry, existuje velký rozdíl mezi různými modely. Technologie sama o sobě vede a brzy tam bude ta, která ji nahradí.

TV v obývacím pokoji

Kategorie: