Deváté ročník výstavy „Design 32“ a soutěž „Nejlepší designérské diplomy“ na Akademii výtvarných umění byly věnovány životnímu prostředí. Nejen přirozený - široce chápaný jako řada oblastí lidského života prozkoumaných designéry.

Neptají se, jestli design může změnit svět. Jen se diví, jak to dokážou. Reagují na výzvy moderního světa slibnými projekty. Mluvím o absolventech polských uměleckých univerzit oceněných v soutěži Design 32 .

Lidské tělo

Výchozím bodem pro mnoho z těchto mladých umělců je člověk jako jednotlivec a jako součást většího celku. Jejich práce reaguje na konkrétní problémy. Co? mimo jiné týkající se vnitřního prostředí, tj. lidského těla. Klaudia Gołaszczyk (ASP Katowice) ve spolupráci s Nadací pro rozvoj srdeční chirurgie profesor Religi vytvořil projekt umělého srdečního řidiče, který pacientům umožňuje návrat do aktivního života, a Katarzyna Król (Akademie výtvarných umění v Krakově) navrhla inteligentní oblečení podporující rehabilitační proces . Technologie nemusí přerušit život, může vám to umožnit, abyste si ji prožili ještě více.

Ve společnosti

Vědomí a angažovaní umělci nevybíhají z témat souvisejících se sociálním prostředím. Stejně jako Monika Szybiak (Akademie výtvarných umění v Krakově), autorka nové vizuální identity pro značku oblečení Rafedìn, kterou vytvořili uprchlíci z Iráku, nebo Aleksandra Zaborska (Akademie výtvarných umění ve Štětíně), která by chtěla prostřednictvím knihy aktivit integrovat drobné přistěhovalce z Ukrajiny a jejich polské kolegy “ Priviet! znamená Ahoj! “

Domov a město

Velká část prací vytvářejících „Design 32“ je věnována prostoru - soukromému i veřejnému. Domácí prostředí je proto krásné látky, na jejichž základě Natalia Olesiak (Akademie výtvarných umění v Lodži) vytváří sbírku koberců a oděvů nebo sadu multifunkčního nábytku od Gabriela Rybicka (výtvarné umění ve Štětíně) - okouzlující „transformátory“ ze dřeva a růžového plyše.

Městské prostředí zájmy návrháři, mezi ostatními jako komunitní integrační prostor - to lze mimo jiné vidět v díle Zuzany Kubiczové (Akademie výtvarných umění v Gdaňsku), která by ve svém rodném městě chtěla Sopot vytvořit místní zařízení pro místní obyvatele, fungující mimo turistickou sezónu.

Na cestách

A od městského prostředí pak prostředí v pohybu z pohledu cestujícího jednoho z futuristických vozidel prezentovaných jako součást výstavy, jako je Adaptivní vozidlo Kordiana Mańkowského (Univerzita umění v Poznani) - dopravní prostředek s nulovými emisemi, který by mohl snížit celosvětovou výrobu automobilů. Vozidlo Kordian Mańkowski se přizpůsobuje potřebám uživatele - můžete změnit nejen typ pohonu, ale také např. Rozvor. Vyrobte si sportovní auto nebo malé městské auto. Tak malý, že mu stačí tento kus parkovacího místa, aby ostatní s lítostí prošli.

Jediná taková soutěž v Polsku

Výstava „Design 32“ v galerii ASP Rondo Sztuki v Katovicích je výsledkem soutěže „Nejlepší diplomy o designu veřejných vysokých škol v Polsku“, kterou pořádá 9. ročník Akademie výtvarných umění Katowice. Zúčastňují se jí všechny veřejné polské umělecké školy, které do soutěže předkládají to, co mají v daném nejlepším roce. Každá z nich může navrhnout pouze čtyři magisterské práce v oblasti designu a grafického designu. Ty, které odrážejí nejnovější trendy v designu, ale také mají zřetelný individuální rys, jejich autoři jsou crème de la crème mladého polského designu.

Toto je jediná taková soutěž v Polsku, která po devíti letech zaujímá významné místo mezi dalšími událostmi věnovanými designu a honosí se skupinou vynikajících vítězů, jako je Dominika Koszowska, oceněná za své fotografie, a Janem Bajtlikem, jedním z nejvyhledávanějších mladých ilustrátorů a grafiků dneška.

Z prací prezentovaných na výstavě vybere porota vytvořená univerzitními rektory nejlepší a udělí čtyři vavříny: Cenu rektorů, Cenu ministra kultury a národního dědictví, Cenu Slezského vojvodství a Cenu předsedy města Katowice.

Vyhlášení výsledků soutěže a zahájení výstavy 11. května. Výstava v Galerii Rondo Sztuki Akademie výtvarných umění v Katovicích potrvá do 2. června. Během Gdynia Design Days bude vystavena od 6. do 14. července.

Další informace o asp.katowice.pl a fb.com/Design32asp/

Kategorie: