Lagomova filozofie je úctou k tradici (a recyklací!) A čerpá z hrsti moderních řešení. Jedná se zejména o energetickou účinnost a ekologii.

Dánská filosofie hygge nebo oslava malých radostí má konkurenta. Je to o švédském pojetí zpoždění, takže nejjednodušší: ne příliš mnoho, ne příliš málo, právě včas. Naučte se pravidla zpoždění a zjistěte, jak se liší od hygge.

Lagom, stejně jako hygge, je obtížné jednoznačně přeložit do polštiny. Je to životní styl, ve kterém se snažíme vyvážit. Nic by nemělo být příliš mnoho nebo příliš málo. Tato rovnováha platí pro všechny sféry života.

Lagom: co znamená tento švédský termín?

V úvahách o konceptu zpoždění lze nejčastěji nalézt odkaz na švédské přísloví „lagom är bäst“, nejjednodušší překlad jako „právě správně . Ve švédštině termín „lagom“ odpovídá popisu mnoha aspektů života: vzhledu pokojů, každodenní stylizace, povětrnostních podmínek a stavu mysli. Lagomův životní styl je neustálé hledání rovnováhy a harmonie. Abychom vyhověli zpožděním, stojí za to udržet rovnováhu mezi soukromým a profesním životem, najít čas pro koníčky a pro blízké. To samozřejmě nelze dosáhnout hned - klíčem zůstává metoda malých kroků a malých (byť významných) změn. Švédský koncept zpoždění může být použit, např. Vytvořením plánu pro novoroční předsevzetí. Efektivnější úspora, méně stresu, více fyzické aktivity, čas na vášeň - to vše je součástí zpoždění.

Lagom a hygge - jak se liší?

Ve srovnání s dánskou hygge je snazší pochopit zpoždění. Ve druhém se počítají okamžiky, blaženosti a pohody, které můžete zadat pomocí jednoduchých tipů. Na druhé straně je lagom životní styl, tj. Mnohem širší přístup k každodennímu životu.

V zpožděních je zdraví duetu s rovnováhou důležité - také pokud jde o stravu nebo aktivitu. Proto se podle předpokladů zpoždění stojí za to oslovit zdravé produkty, zatímco v hygge vás mohou lákat častěji sladkosti (milované Dány) nebo nápoje s vysokou kalorií (jako je horká čokoláda s mnoha přísadami). Líný odpočinek v křesle před krbem je kvintesence hygge, v lagom - ano, stojí za to najít čas na taková potěšení, ale s mírou! Sport zůstává stejně důležitý.

Viz také: Biokrb - výhody a nevýhody moderních krbů na biopaliva >>>

Loni i hygge najdou své příznivce letos. Švédský koncept má mnoho společných bodů s trendy ekologickým stylem a také se blíží barvě roku podle Pantone nebo Greenery. Na druhou stranu, hygge je snadno spojen s módou pro dekorativní textilie a útulný domov.

Skandinávský interiér: podkrovní byt

Lagom každý den

Jak sledovat zaostávající filozofii v každodenním životě? Zde je několik tipů:

Zdravé stravování: Ve stravě používáme nejpřirozenější produkty - nejlépe z vlastních plodin.

Péče o ergonomii: nezbytné místo a zdravé podmínky na pracovišti jsou nezbytné! Totéž by mělo být pamatováno doma.

Ekologie a životní prostředí: Švédové jsou známí svou poměrně přísnou segregací odpadů, ale díky tomu mají v této oblasti úžasné úspěchy. Stojí za to procvičit si dobré návyky: používejte sáčky a opakovaně použitelné obaly, neplýtvejte potravinami a zkuste doma znovu použít různé suroviny.

Úspora vody a energie: podle zpoždění „ne moc, ne příliš málo, prostě v pořádku“. Taková úspora je velkou úlevou pro životní prostředí a mimochodem - pro peněženky.

Regulace topení: to je důležité zejména v zimě. Je vhodné izolovat všechny místnosti tak, aby byly chráněny před tepelnými ztrátami. Tímto způsobem také omezíme účty za topení.

Upcycling: to znamená opakované použití zbytečných produktů v nové roli. Například z kovového ramínka můžete vyrobit pohodlné police, z palet - solidního a ekologického nábytku a z forem na dorty - poutavé dekorace na zeď.

Viz také: Nábytek z palet - udělejte to sami! >>>

Dům ve stylu Lagom: nápady na design interiéru

Dům ve stylu lagomů by měl být ekologický, energeticky úsporný a samozřejmě pohodlný. Chcete-li spotřebovat méně vody, můžete si vzít o něco kratší sprchy, investovat do provzdušňovačů a do kuchyně - do silné myčky nádobí. Standardní žárovky by měly být nahrazeny energeticky úspornými LED . Dostatečná izolace domu chrání před tepelnými ztrátami, což sníží vaše účty za vytápění. Majitelé domů by také měli zvážit instalaci solárních kolektorů k výrobě obnovitelné energie.

Při výběru domácích spotřebičů pro domácnost je také třeba věnovat pozornost energetické účinnosti. Moderní spotřebiče mají často mnoho zajímavých funkcí, které usnadňují každodenní domácí práce. Indukční varná deska, která spotřebovává mnohem méně energie než běžné elektrické varné desky, bude v kuchyni perfektně fungovat. Užitečná bude také prostorná lednička, kde je snadné třídit jídlo tak, aby zůstalo čerstvé co nejdéle. To zvláště chrání před zbytečným plýtváním potravinami.

Při výběru nábytku a doplňků je třeba se zaměřit na pevné materiály (budeme je používat déle), jakož i na ty, jejichž pořízení nepředstavuje ohrožení životního prostředí (např. Bambus).

Pěstování bylin a zeleniny je také jednoduchým způsobem zdraví. To lze snadno provést na balkóně nebo dokonce na parapetu. Stejně jako zeleň lze použít v designu interiéru. Závěsné mini-zahrady jsou zvláště vhodné pro koncept zpoždění.

Interiéry ve stylu Hygge: dánský recept na dokonalý interiér

Trendy 2017: návrat tmavého dřeva

Trendy 2017: módní etno styl. 17 nápadů pro barevný dekor

Paletový nábytek: inspirativní revize interiéru s europaletami

Kategorie: