Nábytek malovaný křídou barvy

V posledních letech se barva křídové barvy stala hitem designu interiéru - zejména mezi milovníky kutilství. Nejčastěji se jedná o křídovou barvu na nábytek, díky níž můžete na jejich povrchu vytvářet okouzlující ubrousky nebo stínování. Co je to malířský nábytek křídovou barvou a jak získat nejlepší dekorativní efekt? Přečtěte si našeho průvodce s pokyny krok za krokem.

Jak používat křídu pro nábytek, aby bylo dosaženo jedinečného efektu trojrozměrného stínování? Není to tak těžké, pokud znáte nějaké praktické (a báječně jednoduché) triky.

Křída barva - co to je?

Křída barva, jak název napovídá, obsahuje přírodní křídu. V závislosti na výrobci se může lišit složením a vlastnostmi. Máme tedy například kaseinové a minerální barvy a také barvy na bázi akrylových pryskyřic. Stojí za to se podívat na specifikace, protože ne všechny "křídové" barvy v názvu obsahují křídu!

A k čemu se používají křídy? Jejich použití je mnoho, protože se používají například pro malování stěn a obložení. Nejoblíbenější jsou však křídy pro nábytek. Důvod, proč? Umožňují získat skvělé dekorativní efekty - zejména účinné utěrky a zastínění.

Aby se dekorativní stínování stalo trvalým, je vhodné použít základní barvu (např. Kasein) s větší přilnavostí a zakrýt ji křídovou barvou s velkým obsahem přírodní křídy. Díky tomu nepoškodí základní vrstvu během stírání, takže poskytujeme lepší ochranu dřeva.

Křída pro nábytek - barvy

Můžeme si vybrat ze široké nabídky křídy barev. K dosažení dekorativních ubrousků a stínování je však lepší věnovat pozornost pastelovým odstínům. A je jich spousta: od rozbité bílé přes krémy, šedé, práškové růžové, jemné máty až po bílou modrou a jemnou fialovou.

Nenechte si ujít:

Jak renovovat skříň: 6 způsobů, jak obnovit starý poškozený nábytek

Udělejte to sami: jak obnovit staré křeslo?

Jak překreslit nábytek: techniky lakování nábytku a nábytkové barvy

Podívejte se na produkty, které doporučujeme:

Malování křídovou barvou krok za krokem: stínování nábytku

Aby dřevěný nábytek dosáhl původního stínicího efektu, musí malování s cílovou barvou křídové barvy předcházet několik ošetření.

KROK 1

Po omytí a odmaštění nábytku vodou a mycím prostředkem (a před natíráním) jsou vyčnívající prvky dřevěné výzdoby a okraje osvětleny bezbarvou svíčkou. V závislosti na hloubkovém efektu, kterého chceme dosáhnout, to děláme na větší nebo menší ploše nábytku. Nejzajímavější budou oděrky na nábytku, v rozích a na ozdobných nohách - tyto prvky stojí za to ještě kartáčovat voskem, aby byl stínovací efekt ještě zajímavější na malovaném nábytku.

KROK 2

První povrch nábytkové křídy (např. Kasein) naneste na povrch kusu nábytku, který má být renovován, měkkým štětcem. Barva barvy této vrstvy by měla být tmavší než konečná barva, která dokončí kus nábytku. Teprve pak získáme hloubkový efekt a dekorativní ubrousky. Počkáme asi 1-2 hodiny, dokud barva nezaschne.

KROK 3

U jemně zrnitého brusného papíru kartáčujeme plochy dříve voskované a natřené první vrstvou barvy jemnými kartáčky. Čím více barvy se odlupujeme, tím více bude efekt stínění potlačovat pocit stárnutí nábytku („škrábance“). Proto v této fázi pracujeme jemně as velkou péčí.

KROK 4

Zase znovu záříme vybrané části nábytku - tentokrát hladké povrchy. Za tímto účelem položme svíčku rovnoběžnou s hladkým povrchem nábytku a naneste tenkou vrstvu vosku jemnými kartáčky.

KROK 5

Chceme-li jasnější účinek zastínění a hloubky, můžeme v této fázi opakovat svíčku nejvýraznějších dekorativních prvků nábytku.

KROK 6

Na nábytek nanášíme druhou krycí vrstvu křídové barvy - tentokrát v konečné barvě, kterou chceme dát našemu nábytku. Stejně jako po nanesení první vrstvy čekáme na zaschnutí barvy asi 1–2 hodiny.

KROK 7

Podobně jako u první vrstvy barvy jemně otíráme hladké povrchy nábytku jemně zrnitým brusným papírem - ještě jemnější pohyby než dříve. Když se barva odlupuje od voskovaných skvrn, můžeme odstupňovat průhlednost spodní vrstvy barvy, dokud nedosáhneme uspokojivého konečného výsledku.

Užitečné informace: pokud nemáme brusný papír nebo se bojíme, že nátěr příliš otřete, použijte mokrou houbu.

Renovace starého nábytku: viz FOTOGALERIE

Jak obnovit život staré židli, komody nebo stolu? Zjistěte si z níže uvedené fotogalerie!

Jak obnovit starý stůl: KROK ZA KROKEM

Stará komoda: jak obnovit?

Jak obnovit stoličku: krok za krokem

Kategorie: