Pasterizace je důležitým prvkem při přípravě příprav na zimu. Díky tomu se podaří zastavit chuti léta a ve sklenicích se nic nerozbije

Pasterizace je nejjednodušší způsob konzervace konzerv pro zimu, díky čemuž udržujeme chuti léta i v chladných dnech. Je to jednoduché a zcela přirozené. Doporučujeme, jak pasterizovat a co si pamatovat při pasterizaci.

Pasterizace sklenic zabraňuje rychlému zhoršování produktů v důsledku mikroorganismů v nich. Tento proces zahrnuje zahřívání sklenic s produkty od 60 do 100 stupňů C. Při této teplotě umírají mikroorganismy a přípravky na zimu si zachovávají všechny chuťové a výživové vlastnosti. Jednoduše a efektivně! Shromáždili jsme nejdůležitější tipy, jak pasterizovat domácí konzervy.

Pasterizace v praxi - kde začít?

Přípravy podle různých receptů na zimu musí být pasterizovány. Přípravky se dají umyté, sterilizované (opařené nebo pečené v troubě) a suché sklenice. Sklenice jsou naplněny tak, aby nad nimi byl volný prostor - cca 2 cm. Naplněné sklenice by měly být pevně uzavřeny. Kromě toho lze kroucenou nádobu otočit vzhůru nohama a zkontrolovat, zda prosakuje prosak. Pokud ano, a nádoba byla dobře zkroucená, musíte vyměnit víko a opakovat pasterizaci.

Dáme sklenice naplněné konzervami a pevně zkroucíme do velkého hrnce, na jehož dno položíme látku, např. Lněné plátno. Tento hadřík chrání naše přípravky na zimu před přehřátím a sklenice před popraskáním. Je také důležité, aby se sklenice s konzervami nedotýkaly.

Nenechte si ujít: Jak se připravovat na zimu? Dobrá rada >>>

Pasterizace sklenic, tj. Správné zahřívání

Dalším krokem pasterizace je naplnění nádoby do sklenic vodou (přibližně do 3/4 výšky sklenic). Pokud jsou přípravky ve sklenicích studené, nalijte do hrnce studenou vodu, a pokud jsou teplé - naplňte nádobu sklenicemi teplou vodou, ale ne teplejší než sklenice pro přípravky. Připravený hrnec zahříváme. Když se voda mezi sklenicemi začne vařit, snižte teplo, přikryjte nádobu víkem a změřte dobu pasterizace. Po pasterizaci je třeba sklenice uchovávat na pánvi, dokud nevychladnou. Případně můžete vytáhnout letní sklenice.

Poznámka: odstranění horkých sklenic krátce po pasterizaci je riskantní, protože se mohou rozbít!

Viz také: Které houby jsou vhodné pro zavařování?

Domácí konzervy na zimu, potřebné kuchyňské doplňky

Pasterizační sklenice - metodou deku

Pokud je teplota pasterizace nižší než např. 60 nebo 80 stupňů Celsia, můžeme použít troubu, do které dáme sklenice s konzervami. Zásobník musí být potažen několika vrstvami pečícího papíru. Je také dobré nalít do plechu se sklenicemi asi dva centimetry vody.

Některé přípravky lze pasterizovat tzv suchou metodou nebo pod přikrývkou. Do horkých sklenic dejte vařící přípravky na zimu. Obsah nádoby musí téměř přetéct. Sklenice jsou okamžitě zavřeny. Na stůl se přikrývá přikrývka, noviny se přikládají a prsteny jsou vzhůru nohama. To vše je pokryto novinami a přikrývkou. Taková pasterizace trvá 20 minut. Tato metoda chrání tvrdé ovoce (třešně, švestky, hrušky), ale také rostlinné přípravky: paprika, buto, rajčatové pyré.

Při přípravě na zimu je třeba mít na paměti, že některé produkty vyžadují dvojí nebo dokonce tři pasterizace, např. Houby, řepa, špenát, zelený hrášek. Poté by se měly pasterizovat po dobu asi 30 minut, ochladit a druhý nebo třetí den opakovat pasterizaci sklenic.

Přečtěte si také: Přípravy na zimu: želé s rybízem. Recept na přípravu bez vaření >>>

Pasterizace: dekorativní sklenice na konzervy (FOTOGALERIE)

Výrobky pasterizované u nás mohou nejen dobře chutnat, ale také vypadat dobře na polici ve stylově zdobených nádobách. Podívejte se na inspiraci dekorativních nádob na konzervy do fotogalerií níže!

Zdobení sklenic pro konzervy - inspirace

Sklenice na konzervy: fotografie

Jak vyrobit štítky pro konzervy? (ZOBRAZIT VIDEO)

Proces pasterizace sklenic nestačí. Je důležité uspořádat a podepsat všechny produkty, které jsme zpracovali. Další informace o štítcích na konzervacích najdete z níže uvedeného videa!

Kategorie: